Prof. Ceyhan: Vaka sayısı azalırsa bunu bilimle afişe etmek mümkün değil

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bakir kalem koronavirüs (Kovid-19) salgınında yaşanan vaka artışıyla ilgili olarak Habertürk TV enerjik yayınında değerlendirmelerde bulundu.

Burada ‘cümle kapanma’ tavsiyesini değerlendiren Ceyhan “Şu andaki ayırdığımız bütçe, telkih hızımız ve verdiğimiz emekle cümle kapanmayı yapamayız” dedi. Olaya ikinci tarafan bakınca apayrı tıpkısı gerçeğin de olduğunu tamlayan Ceyhan, “Göğüslemek her ahit tedaviden haşat bir yöntemdir. Hastaneler yapıp, eskimemiş yavaş bakımlar ekleyip, yıpranmamış solunum cihazları almak çokça pahalı aynı formül. ‘Ben bırakayım, insanlar hastalığı alsın’ dersek, bunun sonucu galiba sayıda ölümdür. Bunları hücre alıp, otama edeceğiz derseniz hiçbir afiyet sistemi bunu kaldıramaz” ifadelerini kullandı.

Günlük fenomen sayısının bir nice faktöre göre değiştiğini tamlayan Ceyhan, buna iki haftalık bakılması gerektiğini söyledi. Ceyhan, şunları kaydetti.

“Günce hikâye sayısı çokça faktöre göre değişiyor. Buna iki haftalık çağrıştırmak geçişsiz. Salgını henüz arama altına alamadık. Hikâye sayısı azalırsa bunu bilimle belirtmek benzer değil. Buna bir âlim yerine açıklama getirmemiz türlü değil. Bu aşılama hızıyla, aldığımız önlemlerle hadise sayısını azaltmak gibi değil. Günce hikâye sayısındaki değişimlere bakmasınlar.
‘Böylelikle fenomen sayısını artırıyoruz’

Yaptığımız en nazik yanlışlardan tıpkı tanesi 65 gözyaşı üst ve 18 gözyaşı altını eve bloke etmek. Zira böylecene fenomen sayısını artırıyoruz. Evden sunma bir iki 1 gönül, lüp geçimini sağlamak üzere dışarı çıkmak zorunda. Metroya bile otobüse da biniyor. Ve geliyor işyerinde da küşayiş namevcut, maskeyi düzgün takmayanlar var. Oradan virüsü alıp eve getiriyor. Ve tığ buna diyoruz kim, ‘Hafta sonu evden dışarıya çıkmayacaksın.’ Biz bunları cebren sadık bire bir ortamda tutup, ‘Virüsü birbirinize bulaştırın’ diyoruz.

‘Kararlar kıymet benzeri şekilde uygulanmalı’

Hususi gözyaşı gruplarını, şehirleri, çor gruplarına uygulanan farklı yöntemler hakeza tıpkı salgında makbul değil. Tığ hala devlet devlet hikâye sayısı açıklıyoruz. Tek anlamı bulunmayan. İstanbul’a ayrı, Kırşehir’e ayrı aynı tılsım almanın hiçbir önemi yok. Kararlar merkezi yetke vasıtasıyla alınmalı ve Türkiye’nin değme durumunda denk bir şekilde uygulanmalı. ‘Yaz başı rahatlarız’ diyorsak bu işi bilmiyoruzdur. Böyle tıpkı husus gayrimümkün.”

Dünya genelinde koronada olay rekoru kırıldı!

 

Güneş Tacı virüsün serencam mutasyonu: Hayalet varyant…

 

Share: