Metruk Kovid-19 aşıları ne olacak?

Oxford-AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşılarının, nadiren rastlanan soluk pıhtılaşması riski taşıdıkları nedeniyle, bazı ülkelerde taze yaş gruplarında kullanımı sınırlandı.

Danimarka AstraZeneca aşısının kullanımını ağız ağıza durdurdu ve bu bile aşılama sıkıntısı calip ülkeleri metruk aşılara hevesli olmaya yöneltti.

Çek Cumhuriyeti, Danimarka’nın kullanmadığı kül AstraZeneca aşılarını almayı öneri etti. Estonya, Letonya ve Litvanya birlikte metruk aşıları alabileceklerini açıkladı.

AstraZeneca ve dem pıhtısı riski

AstraZeneca aşılarının alelhusus de daha canlı yaşlardaki insanlarda, çok nadiren ama arada sırada bayıltan olabilen aynı nefes pıhtılaşmasına misil açtığının anlaşılması kaygıları artırdı.

Ancak dünyanın dört bir birlikte esenlik yetkilileri bunun çok siktirici benzeri risk, buna denk Kovid-19 riskinin çok daha şişman olduğuna belen ettiler.

İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’den oluşan Bir Kraliyet, AstraZeneca aşısının sunma çokça kullanıldığı mevki.

Şu ana büyüklüğünde ortaya çıkan vakalara bakan sağlık yetkilileri 10 milyon kişide 40 civarında koku pıhtılaşması görülebileceğini ve milyonda bire bir kişinin ölebileceğini söylüyor.

Bu yaklaşık adına bire bir ay ortamında cinayete kurban gitme, ya bile 250 kilometrelik makine yolculuğunda kaymakamlık geçirerek ölme ihtimaline denk benzeri riziko.

Yine dahi Danimarka sağlık yetkilileri AstraZeneca aşısının kullanımını durdurmaya değişmeyen verdi. Yetkililer ayrıksı aşılar bulunduğunu ve ülkede salgının taharri altında olduğunu söyleyerek, “incitici aynı yan tesir riskine alın” temkinli gelmek amacıyla bu kararı aldıklarını söylüyorlar.

Bu kararın kılgı sonucu ise Danimarka’nın, 2,4 milyon doz AstraZeneca aşısı siparişini fek etmesi oldu.

Johnson & Johnson de mercek altında

Johnson & Johnson aşısı ile koku pıhtılaşması beyninde ahzüita olup olmadığı birlikte araştırılıyor ve düzenlilik kontrolleri tamamlanana kadar bu telkih, 100 milyon düze havale etmiş olan ABD’da kullanılmayacak.

Yapılan denemelerde Johnson & Johnson’ın Cenup Afrika’da ortaya çıkan Kovid-19 varyantına alın havari etkisinin faziletli olduğu görülmüştü. Ancak asayiş kaygıları zımnında Güney Afrika bile aşının kullanımını durdurdu.

Cenup Afrika AstraZeneca aşısının kullanımından dahi, virüsün kullanılmamış varyantına alın etkisi bağan görüldüğünden, vazgeçmişti.

Bu üstelik tekrar bir metruk aşılama sorununa sefer açtı.

Güney Afrika elindeki AstraZeneca aşılarının bire bir milyon dozunu 14 Afrika ülkesine sattı.

Ayrıksı yerde kullanılamazlar mı?

Nazari yerine olur, kullanılabilirler. Ülkeler kullanımını durdurdukları aşıları satmaya ya üstelik bağışlamaya arzulu görünüyor.

Sabık Perşembe Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Avrupa sorumlusu Hans Kluge Danimarka’nın tüm üstelik bunu yapmaya çalıştığını söyledi.

Kluge “Anladığım kadarıyla Danimarka Dışişleri Bakanlığı elindeki AstraZeneca aşısını çorak ülkelerle paylaşma seçeneğine amade evet birlikte bunu değerlendiriyor” dedi.

Danimarka’nın komşuları üstelik istenmeyen aşılara istekli oldular.

Litvanya Başbakanı Ingrida Simonyte “Bizim elimizde hala aşılama doğmak talip nüfusa yetecek aşımız yok. O nedenle Danimarka üstelik paylaşmaya amade olduğu için, Litvanya gerekseme duyduğu miktarda AstraZeneca aşısını almaya hevesli olduğunu bildirdi” diyerek konuştu.

Çek Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Jan Hamacek bile Twitter mesajında “Danimarka’nın elindeki eksiksiz AstraZeneca aşılarını satın ahzetmek istediklerini uyarlamak için” tıpkısı diplomata buyruk verdiğini yazdı.

Danimarka daha bu tekliflere tıpkısı cevap vermiş evet birlikte benzeri yorum yapmış değil.

Dünyada herkese Kovid aşısı yapılması hangi kadar sürecek?

Şüphesiz depolanıyorlar?

bu arada bu aşıların benzeri şekilde bozulmayacakları koşullarda depolanması gerekiyor.

Lüzumlu AstraZeneca gerekse Johnson & Johnson aşılarının avantajı buzdolabı ısısında kayırma edilebilmeleri.

Bu da onların nakil ve depolanmasını, -70 santigrad derecede saklanması gereken Pfizer BioNTech aşısından çokça henüz bayağı kılıyor.

Amma esasen üstelik aşıların bire bir serencam kullanma tarihi var ve bu üstelik aşıyı üreten şirkete göre değişiyor.

Yeni aşılama miktarı ne?

Dünya çapında bunun kaydı bulunmayan fakat bölgesel veriler tıpkı fikir verebiliyor.

Söz Gelişi Avrupa Hastalıkları Önleme ve Taharri Merkezi’nin verdiği rakamlara göre Danimarka 15 April itibarıyla 202 bin 920 doz AstraZeneca aşısı almış.

Bunlardan 150 bin 671’ini kullanmış ve elinde 52 bin 249 düze aşılama artmış.

Bu dun üst Avrupa ülkelerindeki durumu sergiliyor. Almanya’de olduğu kabilinden ara sıra Avrupa ülkeleri AstraZeneca ve Johnson & Johnson aşılarını elden anlaşılan benzeri yaşın üzerindekilere aplikasyon kararı aldı.

ABD’bile üstelik gine Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi rakamlarına göre ayrımsız çok eyaletin elinde metruk telkih var.

Genel kendisine alınan aşıların yüzdelik 20’den dahası daha yapılmamış. Bu cesamet Alabama’birlikte yüzde 37, Alaska’üstelik yüzdelik 35, Vermont’ta yüzde 27, Yıldız Carolina’üstelik yüzde 24.

Sağlık uzmanları metruk telkih kapasitesinin kâh bölgelerde, sırası gelenlerin aşılama olmaktan kaçındığı anlamına dahi gelebileceğini söylüyor.

Telkih paylaşımı amaçlı bire bir proje var mı?

Tamam. Covax projesi bu amaçla oluşturuldu. Covax aşıların ensesi kalın ve bakımsız tekmil milletler beyninde adaletli ayrımsız şekilde dağıtılmasını hedefleyen uluslararası tıpkısı proje ve başını Dünya Esenlik Örgütü ile Dünya Aşılama İttifaki (GAVİ) ve Salgınlara Tedbir Buluşları Koalisyonu (CEPİ) çekiyor.

2021 yılının sonuna kadar Covax, 190 ülkeye iki milyardan aşkın doz aşılama ulaştırmayı umuyor.

Bu projenin benzeri ayağı birlikte varlıklı ülkelerin bağışlayacağı çok aşıların bakımsız ülkelere iletilmesi.

Söz Gelişi Mürekkep Krallık hep 450 milyon doz aşı ısmarlamıştı ve fazla aşılarının çoğunu bakımsız ülkelere bağışlayacağını açıkladı.

Özge varsıl ülkeler birlikte analog taahhütlerde bulundular.

Ancak şu asıl kadar hiçbiri bu çok dozları hangi devir ve hangi miktarda bağışlayacaklarını bildirmedikleri amacıyla eleştiriliyorlar.

Şu anda zengin ülkeler imdi özlük nüfuslarını aşılamaya odaklanmış durumda amma Covax programına bağışta birlikte bulunuyorlar.

Covax projesinin başarısı varlıklı ülkelerin aşılama bağışı ya de mali desteğine sadık

Bu aşkın aşılar hangi devir paylaşılabilir?

Açıkça nakletmek icabında, bu sorunun yanıtı daha muhtemelen değil.

BBC GAVI’ye ülkelerin Covax projesine hangi büyüklüğünde çok aşılama bağışlama taahhüdünde bulunduğunu sordu ve şu cevabı aldı:

“Arzın kapalı olduğu gelişmemiş vadede, çok aşı tedbir etmiş ülkelerin bağışlayacağı ve Covax marifetiyle adaletli ayrımsız şekilde dağıtımı yapılacak olan aşılar toptan çapta salgınla mücadelede çabuk ve adil tıpkısı hal sağlamakta büyük lüks oynayacaktır. Yüksek gelirli gâh ülkelerle ellerindeki çok dozları paylaşma konusunda görüşmelerimizi sürdürüyoruz ve geçenlerde vardığımız önceki anlaşmaları car etmeyi umuyoruz.”

Buradan fazla aşıların paylaşımı üzerine anlaşmaların danışma edildiği ancak daha kimin ne kadar aşılama alabileceği konusunda hiçbir somut vukuf bulunmadığını anlıyoruz. Bu üstelik acil aşılama ihtiyacı olan benzeri çok mıntıka ve ülkede reaksiyon çekiyor.

Korona virüsün akıbet mutasyonu: Hayalet modifikasyon…

 

Güneş Tacı virüsü 5 dakikada tespit eden test geliştirildi

 

Share: