Pfizer-BioNtech ve Moderna, ‘3. dozda en faziletkâr himaye sağlıyor’

Southampton Üniversitesince yapılan ve tıp dergisi Lancet’te yayımlanan araştırmada, Oxford-AstraZeneca yahut Pfizer-BioNTech’in her 2 dozunu olan 30 gözyaşı üstü 2 bin 878 kişiye 3 ay bilahare hatırlatıcı doz uygulandı.

Araştırmada beğenilen aşılar, Oxford-AstraZeneca, Pfizer-BioNTech, Novavax, Johnson&Johnson, Moderna, Valneva ve Curevac oldu.

Katılanların tahminî yarısının 70 yaşının üzerinde olduğu araştırmada, bazı eşhas taharri grubuna alınarak ve plasebo namına meningokok aşısı yapıldı.

7 aşının hiçbirinin güvenlik endişesi oluşturmadığı mevcut araştırmada, bezginlik, kafa ağrısı ve iğne yerinde ağrı sunu kalın tanıdık yan etkiler kendisine öne çıkarken, 24 katılımcıdaki canip etkiler ciddi düzeyde oldu.

Araştırmacılar, hatırlatıcı dozların yapılmasından 4 hafta bilahare katılımcıların antikor düzeylerini ölçtü.

Antrparantez viral enfeksiyonlarla mücadelede asıl gösteriş oynayan T hücrelerinin tepkileri da izlendi.

Alfa, Beta ve Çatal Ağız varyantlarının beraberinde geçmiş adına Çin’de ortaya sâdır orijinal adalet karşı antikorlara bakılan çalışmada, Oxford-AstraZeneca aşısının 2 dozundan 10-12 hafta sonradan 7 aşının hepsinin bağışıklığı artırdığı ortaya bundan sonra.

İlk 2 dozu Pfizer-BioNTech aşısı olan katılımcılarda ise Valneva dünya sair aşıların bağışıklığı güçlendirdiği görüldü.

Başlangıçta 2 doz Oxford-AstraZeneca aşısı olan katılımcılarda, hatırlatıcı dozların yapılmasından 28 periyot bilahare antikor seviyelerin 1,8 mezuniyet (Valneva) ve 32,3 intaç (Moderna) arasında arttığı gözlendi. Üçüncü doz aşı Pfizer-BioNTech namına yapıldığında ise artma 25 mezuniyet oldu.

İlk 2 dozu Pfizer-BioNTech olanlarda de antikor seviyesi 1,3 bitirme (Valneva) ile 11,5 bitirme (Moderna) arasında mübayenet gösterdi.

Araştırmayı müdür Prof. Saul Faust, yaptığı açıklamada, “Farklı teknolojileri kullanan çokça türlü aşıların, AstraZeneca yahut Pfizer-BioNTech’in üstüne üçüncü doz olarak kâr sağlaması siftinlik cesaret donör.” ifadesini kullandı.

ABD’den BioNTech ile Moderna’de 3. doz aşıya yeşil çerağ

 

ABD’da 3. doz Moderna ve Pfizer aşısının yetişkinlere uygulanması üzere onay

 

DSÖ: Omikron çokça bulaşıcı

 

Share: