Araştırı: Familya işleri yaşlılıkta sağlıklı kalmayı sağlıyor

Eş işleri sıkıcı görünebilir, ancak araştırmacılar, türap kabul etme, yerleri ovuşturma ve pencereleri tasfiye gibi işlerin yetişkinlerin yaşlılığa büyüklüğünde dosdoğru kalmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Singapur merkezli ayrımsız araştırma ekibi, BMJ Open dergisindeki çalışmada, ahenkli fiziki aktivitenin “fiziki ve zihinsel sağlığı iyileştirdiğini, süreğen hastalıkların risklerini ve etkilerini azalttığını; yaşlılıktaki düşmeleri, hareketsizliği, bağımlılığı ve ahiret yolculuğu oranını dahi azalttığını” bildirdi.

Çetin aile işleri yapanlar henüz aceleci

Kadro, Singapur’daki tıpkısı kasabadan değme seçtikleri kişilerin fiziksel yeteneklerini tıpkısı kol uygulamayla imtihan etti.

Yaş, eşey, hafif ve bati ocak işleri faktörlerinin üstelik katıldığı uygulamaların sonucunda kırıcı sülale işleri yapanların hafif familya işleri yapanlara nazaran henüz kol debi ettiği ve düşme riski açısından daha avantajlı durumda olduğu görüldü.

Araştırma ekibinden Dr. Shiou-Liang Wee, metin ara vermek üzere hareketi heveslendirme etmeye müteveccih mesajların hemen uyumlu işleri içermemesi gerektiğine dikkat çekti.

Wee, “Dinlenme, işe gidip yetişme ve işle ait değişik fiziksel aktivitelerden müstakil olarak, kısık familya işleri, buğulu yetişkinlerde henüz incitici dağarcık ve ‘düşmekten korunmayla’ ilintili.” ifadesini kullandı. (The Guardian)

İş yükündeki artışa rağmen alarga çalışmak daha rahat hissettiriyor

 

Haftada dört dönem evden çalışmak albeni kirliliğini şişman ölçüde azaltıyor

 

Turizm sektöründe hizmet etmek isteyenlere 10 bin TL ikramiye

 

Share: