ODTÜ’birlikte mezuniyet törenleri ‘güvenlik’ gerekçesiyle fesih edildi

ODTÜ Rektörlüğü’nden, Bükülme Stadyumu’nda yapılacak hatim töreninin güvenlik gerekçeleriyle halel edildiğini açıkladı. Rektörlük marifetiyle yapılan açıklamada, idare kendisine icazet törenlerinin hangi format ve ortamda düzenlenebileceğiyle ilişkin planlamaların yapıldığı aktarılarak şöyle denildi:

“Bildiğiniz kadar, üniversitemizde akıbet dönemlerde ayrımlı grupların gerçekleştirdikleri izinsiz derinti ve eylemlerle değişik, lehtar ve kavisli bire bir gündem oluşturma yahut üniversitemizi değişik gruplaşmaların merkezi haline getirme çabası örtüsüz aynı şekilde görülmektedir.

Icazet törenimizin planlanması sırasında, inatçı çabaların, stadyumda düzenlenmesi planlanan bire bir törende gruplaşmalara illet olabileceği ve değişik grupların merasim alanımızı zat amaçları doğrultusunda bir ihtarname alanına çevireceği yönünde bilgiler almış bulunuyoruz.

Dolayısıyla, bu damarlı gelişmeler tören hazırlıkları sürecimizde bizleri az çok zecrî, farklı çözüm arayışlarına yönlendiren tıpkısı format halini almıştır.”

Yapılan açıklamada, törenlerin asayiş cihetiyle kabil olmayacağı belirtilerek şöyle denildi:

“Temas hangi büyüklüğünde ortamında bulunduğumuz dönemde planlanan uygulama, törenlerin stadyumda devam etmesi yönünde olduysa dahi bize vasıl bilgiler sonucunda bunun hele güvenlik sebepleriyle olabilir olamayacağı noktasına gelinmiştir.

Bu temelde, 2021- 2022 Akademik Yılı Diploma Törenleri, fakültelerimizin organizasyonunda, bölümlerimiz bünyesinde 02- 05 Ağustos 2022 tarihleri arasında düzenlenecektir.

amma velakin, 2021- 2022 Akademik Yılı’nda üniversitemizden doktora derecesi almaya türe nail mezunlarımız ve adım ile mezun olan lisans öğrencilerimiz için firez ve kongre merkezinde hatim törenleri düzenlenecektir.”

Share: