İngiltere’de istifaların arkası sıra eskimemiş bakanlar atandı

Keyif Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak, bulunan yönetime alın “yürek kaybettiklerini” söyleyerek görevlerinden istifa etti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, istifalara mektupla karşılık verdi.

Johnson, Maliye Bakanı Sunak’ın istifasını, “bu arada çalışmayı özleyeceğim” şeklinde yanıtlayarak, “Hükümetten istifa etmenize üzüldüm. Tarihimizin ekonomimiz için sunma metanetli döneminde ülkemize yüksek hizmetlerde bulundunuz” dedi. 

“Tavsiyenize ve amme hizmetine olan dip bağlılığınıza çokça derece verdim”

Sunak’ın 2020’bile pandemiyle bu arada ulusal karantina döneminde ekonomiyi koruduğunu, bu sürede Furlough mahiye planıyla milyonlarca işin korunmasını sağladığını ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle büyüyen toptan para şişkinliği baskılarına karşı ekonomiye destek sağlamaya devam ettiğini söyleyen Johnson, “Tavsiyenize ve amme hizmetine olan dip bağlılığınıza çok değer verdim ve hükümette sizinle çalışmayı özleyeceğim” dedi.

“Çokça özleneceksiniz”

Esenlik Bakanı Sajid Javid’in istifasına de karşılık veren Johnson, çok üzgün olduğunu belirterek, “Bu hükümete ve Bir Krallık halkına ayrıcalıkla hizmetine ettiniz. Kovid-19 pandemisinde Afiyet ve Içtimai Hizmet Bakanlığı’nı yönettiniz. Haddinden Fazla özleneceksiniz” ifadelerini kullandı.

Eskimemiş Esenlik Bakanı ve Maliye Bakanı atandı

Javid’in istifasından sonradan, Bakanlar Kurulu Ofisi Bakanı Steve Barclay, yıpranmamış Sağlık Bakanı olarak atandı. Barclay, elan önce 13 Şubat 2020-15 Ilkgüz 2021 tarihleri ortada Hazine Kelle Sekreteri, 16 Son Teşrin 2018 – 31 Ev 2020 tarihleri beyninde Avrupa Birliği’nden Çıkıştan Sorumlu Fehamet Bakanı kendisine fariza yapmıştı.

Sunak’ın istifasından sonraları ise Eğitim Bilimi Bakanı Nadhim Zahawi, Maliye Bakanı adına atandı. Zahawi, 2020 ve 2021 yıllarında korona virüs pandemisi sorasında hükümette Kovid-19 Aşı Uygulama Bakanı kendisine fariza yapmıştı.

Johnson’a karşı “cesaret oylaması”

İngiltere Başbakanı Johnson, 2020 ve 2021 yıllarında Kovid-19 kısıtlamaları sırasında geçerli kuralları ihlal ettiğinin ortaya çıkmasından sonraları hem lideri olduğu Muhafazakar Parti aracılığıyla hem da ihtilaf liderleri ve halk marifetiyle eleştirilmişti.

Johnson, “Partygate Skandalı” namına adlandırılan bir soruşturmada özlük hükümetinin yürürlüğe koyduğu kısıtlama kurallarını belirgin ihlal ettiği ortaya çıktıktan sonradan lideri olduğu Muhafazakar Öğür milletvekilleri aracılığıyla haziran ayında “hamaset oylamasına” tabi tutulmuştu.

359 Muhafazakar Tümen milletvekili arasından 148’i Johnson’a güvenmedikleri yönünde düşünce kullanırken, 211’i ise Johnson lehine düşünce kullanarak Johnson’ın Başbakanlık görevine bitmeme etmesi gerektiğini savunmuştu.İngiltere’da, Kabine Ofisi Bakanı Steve Barclay Esenlik Bakanı, Eğitim Bilimi Bakanı Nadhim Zahawi ise Maliye Bakanı yerine atandı.

İngiltere’de nazır istifaları sonrası ‘Hükümet çöküyor’ iddiası

 

Share: