İzmir’de İzban Hattına 2 Yıpranmamış İstasyon Henüz Geliyor

İzmir’de site içi raylı sistemin cesim halkalarından İZBAN’a iki istasyon elan ekleniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, yolcuların İZBAN’a erişimini kolaylaştırmak üzere Han ilçesine Lale, Çiğli ilçesine ise Katip Çelebi istasyonlarını kazandıracak. Herhangi Bir iki istasyon üzere üstelik 12 Eylül’üstelik ihaleye çıkılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD iş birliği ile kente kazandırılan 136 kilometrelik İZBAN hattına iki bakir istasyon daha ekleniyor. Biri Eğlek ilçesinde, diğeri Çiğli’da saha alacak iki istasyonun yapımı amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi 12 Eylül’birlikte ihaleye çıkma. Şirinyer ve Tümsekli istasyonları ortada hizmet verecek Lale Mahallesi İZBAN İstasyonu, Lale ve Küçükada mahallelerinde yaşayanların raylı bütün ağına bayağı ve doğrudan ulaşımını sağlayacak. Egekent ile Ulukent istasyonları ortada vadi alacak Katip Çelebi Üniversitesi İZBAN İstasyonu ise Ahmet Nazik ve Balatçık mahallelerinin sakinleri ve üniversite öğrencilerinin ulaşımını kolaylaştıracak.

18 AYDA TAMAMLANACAK

İhale sürecinin peşi sıra başlayacak imalat çalışmaları 18 ayda bitirilecek. İmalat çalışmaları kapsamında İZBAN’a entegre olacak 2 sayı düzlük üstü İZBAN şimendifer istasyonunun kaba inşaatı, ince işleri, mekanik, zindelik imalatları, kataner deplasmanı ve kasaba düzenlemesi yapılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, mıntıka muhtarlarının ve mahalle sakinlerinin talebi konusunda hazırladığı proje doğrultusunda Lale Mahallesi İZBAN İstasyonu’nun yapımı amacıyla 21 Eylül 2021 tarihinde ihaleye çıkmıştı. 26 Kasım 2021 tarihinde yüklenici firma ile kesim imzalamış ve arkası sıra yer teslimi yapılmıştı. Yüklenici firmanın 4735 dar Kanun’un “Sözleşmelerin katma denk farkı veya feshi” antetli geçici altıncı maddesine dayanarak işin tasfiyesi için başvuruda bulunması konusunda haziran ayında icraat durdurulmuştu. Bu süre içerisinde Katip Çelebi Üniversitesi İZBAN İstasyonu’nun yapımı üzere mukteza projelerin üstelik hazırlanması üstüne Büyükşehir Belediyesi, Lale Mahallesi İZBAN İstasyonu ile birlikte Katip Çelebi Üniversitesi İZBAN İstasyonu’nun birlikte yapılmasına değişmeyen vermişti.

136 KİLOMETRELİK TARZ

Türkiye’nin yeryüzü detaylı banliyö hattı, 2010 yılında 80 kilometre ile Aliağa ile Menderes arasında hizmete girdi. TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığında yapılan İzmir Yörekent Sistemi İZBAN hattı, önceki Torbalı’ya büyüklüğünde uzatıldı. Ardından Tepeköy- Selçuk arasındaki 26 kilometrelik çağ hizmete açıldı. İZBAN hattı, Selçuk İstasyonu’nun üstelik katılımıyla 136 kilometreye erişti. İZBAN hattında 41 olan istasyon sayısı, eskimemiş istasyonlarının devreye girmesi ile 43’e çıkacak.

Share: