Odessa limanlarında 6 milyon titrem hububat bekletiliyor

Ukrayna’nın en iri deniz limanlarının Odessa bölgesinde bulunduğunu söyleyen Ilbay Danışmanı Yuriy Dimçoglo, savaşın bitmeme etmesi ve denizdeki mayınlar yüzünden limanların merbut olduğunu belirtti.

Odessa’daki limanlarda milyonlarca titrem tahılın dış satım için bekletildiğini tabir eden Dimçoglo, “Vakit Kaybetmeden 6 milyon titrem hububat, Odessa’nın 3 limanında bekletiliyor. Ondan biraz henüz bir iki miktarda hububat da Mıkolayiv’üstelik var” dedi.

TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

Dimçoglo, bölgedeki demir yolu depoları ve çiftçilerin hangarlarındaki tahıl stoklarının bile oldukça büyük olduğunu belirterek global hububat ihracat sorununun çözülmesine gösterdiği kısık çabalardan çevre Türkiye’ye teşekkür etti.

Birkaç miktarda dahi olsa şimdilik ellerindeki buğday stoklarını Tuna Nehri’ndeki İsmail Limanı’ndan Romanya’ya ihraç ettiklerini kaydeden Danışman, “Fakat oraya vakit kaybetmeden 3 bin tonluk, 5 bin tonluk gemiler girebiliyor” diye konuştu.

ANALIZÖR YETERLİ DEĞİL

Dimçoglo, icap Tuna Nehri üzerinden Romanya’ya ister trenlerle Polonya’evet hububat ihraç edilmesine rağmen bu çözümlerin ehliyetli olmadığını dile getirerek, “Hububat ihracatı, çekişme öncesindeki dönemlere göre 5 hatim elan tehlikeli yapılıyor. Denk kendisine anlatmak icabında Odessa bölgesi, gelişigüzel kamer 2 milyon titrem dış satım yapıyordu. Demin ise bildirme fazla 200 bin ile 300 bin titrem” açıklamasını yaptı.

Yemeden Içmeden Ukrayna’nın değil, ilkin Türkiye girmek amacıyla dünyanın çeşitli ülkelerinin Ukrayna depolarındaki milyonlarca titrem buğdayın ihraç edilmesi için çözüm arayışında bulunduğunu belirten Yuriy Dimçoglo, “Türkiye’nin bu süreçteki önemi henüz de arttı” ifadesini kullandı.

20 MİLYON TONUN ÜZERİNDE TAHIL BEKLİYOR

Rusya-Ukrayna savaşı yüzünden Ukrayna limanlarında ve silolarında 20 milyon tonun üstünde tahılın beklediği söyleniyor.

Dimçoglo, Odessa’üstelik artan insanların savaşa rağmen hayatı normal şekilde sürdürebilmeleri amacıyla hükümetçe hareketli adımlar atmaya bitmeme ettiklerini aktararak, savaşın başladığı dönemlerde bölgeden uzaklaşan sivillerin çoğunun, evine köylü döndüğünü bildirdi.

MOSKOF ORDUSUNDAN FÜZELİ SALDIRILAR

Bölgenin korunması için ellerinden gelen gelişigüzel şeyi yaptıklarını açıklayan Dimçoglo, kül alnaç hattında olmamasına karşın bütün bölgenin Acimasiz gelgel saldırıların hedefi olduğunu rapor etti. Gagauz Irlamak olan Dimçoglo, Rusya’nın Odessa bölgesinde mecbur Sergeevka ilçesini 1 Temmuz’de füzelerle vurduğunu anımsattı.

Acimasiz ordusunca 2 füzeyle vurulan Sergeevka’daki tıpkı bölük ve bir dinlence tesisinde ölenlerin sayısının 22’ye yükseldiğini bildiren Dimçoglo, Rusların bölgeye yönelik hep uzun menzilli füzeler attığını kaydetti .

HADDINDEN FAZLA SAYIDA İNSAN ÖLÜYOR

Dimçoglo, gelgel saldırılarının bölgeye yönelik neredeyse temas dolaşma, Odessa kentine akıllıcasına haftada benzeri yahut biraz öğün düzenlendiğini ve saldırılar sonucu insanların yaşamını yitirdiğini söyledi.

Bölgede konuşlanan Ukrayna çekicilik savunma sistemlerinin sonuç dönemlerde füzelere cebin elan faal çalışmaya başladığını dile getiren Dimçoglo, “Albeni defans sistemlerimiz çok iyi çalışıyor. Roketlerin yüzde 60 ile 70’i havada vuruluyor. Hem gelgel savunma sistemlerimizin sayısı arttı hem de Rusların ne yöntemleri kullandıklarını çözdük” dedi.

ODESSA

Rusya-Ukrayna savaşı bitmeme ederken Karadeniz sahilinde Ukrayna ordusunun arama ettiği Odessa bölgesi ve bölgenin gestalt kenti Odessa, Rus silahlı kuvvetlerine ilişkin çekişme gemileri yahut uçaklardan fırlatılan füzelerin uğur noktalarından biri namına öne çıkıyor.

Sıcak çatışmaların yaşandığı Herson cephesine kısaca 200 kilometre uzaklıktaki Odessa’ya, 24 Şubat’tan beri biraz el Rus füzeleri balkon etti.

Odessa’dahi mayın tehlikesi yüzünden denize eksiltmek yasak

Rusya’nın Odessa’ya yaptığı füze saldırısında 17 birey öldü

Rusya Odessa’yı vuruyor

Rusya, Odessa’de havaalanını vurdu

Katar istasyonuna akın ettiler: Odessa’dan kaçış!

Odessa’daki roketli saldırıda 8 emanet öldü

Share: