İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay süreci başladı

Madri’deki NATO Liderler Zirvesi sırasında gerçekleşen 4’lü görüşmede imzalanan mutabakat hayata geçiyor. NATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg, üyelik görüşmelerini pazartesi günü tamamlayan İsveç ve Finlandiya’nın NATO karargahında üyelik protokolünün imzalandığını açıkladı. Stoltenberg atılmış imzalarla üye ülkelerin parlamentolarında yapılacak onaylama sürecinin yöntemince başladığını duyurdu.

Türkiye’nin, İspanya’nın başkenti Madrid’dahi 29-30 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen NATO Ululuk ve Hükümet Başkanları Toplantısı’nda İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine yeşil ışık yakmasının ardından bahis konusu ülkeler NATO’ya çağırma edilmiş ve iki ülkenin NATO’ya katılım müzakerelerinin tamamlandığı bildirilmişti.

Zaman NATO karargahında NATO üyesi 30 ülkenin temsilcilerinin katılımı ile İsveç ve Finlandiya’nın ortaklık protokollerini imzalandı.

Protokolün imzalanmasının peşi sıra NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği üzere diploma sürecinin başladığını söyledi.

Rusya’dan Finlandiya’ya ‘NATO eksen üssü’ uyarısı

 

NATO Liderler Zirvesi’nin son bildirgesi: İsveç ve Finlandiya birliğe davet edildi

 

Share: