Nazır açıkladı! Türkiye’nin önceki elektrikli traktörü dizi film üretime amade

Icra Vekili Pakdemirli, videoteyp konuşma yöntemiyle ‘MÜSİAD Fikirli Ekincilik Şehir Projesi’nin açılışına katıldı. Burada konuşan Pakdemirli, pandemi sonrası ekincilik sektörüne ehliyet, yerel ve milli üretim olgusunun damgasını vurduğunu söyledi. Pakdemirli, “Bu süreçte, mukavim çok ülkede raflar boş kalırken, temel ihtiyaçlar karşılanamazken, ülkemizde tarım-azık sektöründe hamdolsun tek sıkıntı ile karşılaşmadık. Çünkü Türkiye öz ihtiyacını karşılamasının ötesinde, üretim gücüne sahip bir ülkedir. Yaşadığımız deneme, bize tarım sektöründeki projelerimize haddinden fazla henüz pinti sarılmamız gerektiğini göstermiştir” dedi.

‘TARIM YÜZDE 4 TAHACCÜM İLE BİRÇOK SEKTÖRÜN ÖNÜNE GEÇTİ’

18 yılda ekincilik ve rustik alanda oluşturulan zinde yapının, son 2 yılda haddinden fazla daha kuvvetli ve hızla gelişen konuma yükseldiğini hatırlatan Bakan Pakdemirli, “Tarımsal hasılamız yüzde 45 artışla 275 milyar liraya ulaştı. Tarımsal hasıla dahi Avrupa’üstelik lider, dünyada geçmiş 10 içindeyiz. Tarımsal ihracatımız 2 yılda 1 bilyon dolar artarak, 18 milyara dolara yükseldi. Bu yılın ilk 8 ayında, ekincilik ve azık ürünleri ihracatımız, geçen yılın aynı dönemine bakarak yüzde 6,4 artış gösterdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte tarım sektörü 2 yıldır birlik çeyreklerde tahaccüm gösteriyor. Türkiye İstatistik Kurumu aracılığıyla en son açıklanan 2020 yılı 2’nci çeyrek altın nema rakamlarında, ekincilik yüzde 4 büyüme ile birçok sektörün uğrunda gelişme gösterdi. Türkiye, 55,1 milyona vasıl küçükbaşta Avrupa’dahi bir numara, 18,6 milyona ulaşan büyükbaşta ikinci sıradadır” diyerek konuştu.

‘DİTAP’TA TOPLANMIŞ CİRO 120 MİLYON LİRAYA ULAŞTI’

April ayında geleceğin tarımına taraf verecek sistemi, Dijital Ekincilik Pazarı’nı (DİTAP) uygulamaya aldıklarını vurgulayan Vekil Pakdemirli; DİTAP’ın sözleşmeli istihsal, bedel istikrarı, aracıların kaldırılması, maliyetlerin düşürülmesi kadar haddinden fazla sayıda unsuru içeren kebir proje olduğunu söyledi. Pakdemirli, şöyle konuştu:

“5,5 ayda unsur sayısı 62 bine, toplam iş hacmi 120 milyon liraya ulaştı. Bu sene mayıs ayında Sayısal Ekincilik-Orman Akademisi’ni, çiftçimizin ve parçalanmamış vatandaşlarımızın hizmetine açtık. Bu kapsamda oluşturduğumuz Sayısal Tarım Kütüphanesi’yle iptila edilen binlerce kitaba basit ulaşabilirsiniz. Orak Ayı ayında e-Ekincilik portalını hayata geçirdik. Hep 138 hizmeti bu portaldan online olarak sunuyoruz. Bunların birlikte benim iri ehemmiyet verdiğim, Türkiye’nin önceki elektrikli traktörü, sekans üretime amade hale geldi. 45-55 dakika arası yüzdelik 100 yükleme olup, 105 atlama beygiri gücü ile dizel traktöre göre 8 itmam henüz bir iki yakıt tüketiyor. Ayrıca, Çokbilmiş küpe uygulamasını de önümüzdeki dönemde başlatıyoruz. Büyükbaş hayvanların kulaklarına takacağımız bu uslu hırızma sebebiyle, kül aktivitelerini enstantane olarak izleme edeceğiz.”

‘PANDEMİ SÜRECİNDE GIDA MİLLİYETÇİLİĞİ KAVRAMI ÖNE ÇIKTI’

Bakan Pakdemirli, 2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyarı, Türkiye nüfusunun birlikte 100 milyonu geçmesinin beklendiğini söyleyerek, mütezayit nüfusu amonyaklamak üzere yüzdelik 60 henüz aşkın besin hatırlamak zorunda olduklarını belirtti. Pakdemirli, “Fakat bu azık yani istihsal artışını her an mütenakıs akarsu kaynakları, abuhava değişikliği ve küresel istinas üzere iri sorunlarla alay malay fora etmek zorundayız. Sözlerimin başında bile belirttiğim kabil pandemi sürecinde azık milliyetçiliği ve yerel üretim kavramları oldukça öne daha çok. Sınırların kapanması, ülkelerin ihracatlarını kesmesi, çıktı domestik ve tam üretimi elzem ağıl getirdi. İşte bunu gelecekte daha kıpırdak hissedeceğiz. Gelecekte, MÜSİAD’ın aptal ekincilik kent üzere projeleri civar planda olacak” diye konuştu.

Erdoğan: Cumartesi günü bakir çekince miktarını açıklayacağız

 

Vekil Albayrak: Faal benzeri ekonomi üzere…

 

Share: