İkinci umum miftah satışında senetli-yemekli ayyarlık

Serencam dönemde genel ağ siteleri ve cep telefonu uygulamaları üzerinden yapılan özellikle ikinci el şalter alım satımıyla ilişik farklı dolandırıcılık yöntemleri ikinci umum çevirici piyasasındaki artışın da etkisiyle yeniden gündeme geldi. İzmir’birlikte, kendilerini Menemen ilçesinde doğru ayrımsız aileden olduklarını söyleyen eşhas, aracı alacakları kişileri kendilerine ilgili olduğunu söyleyerek götürdükleri restoranda yedikleri aşındırmak sırasında evvel güvenlerini kazanıyor, peşi sıra de makul tıpkı miktarda kaporayı vasıtasız teslim ediyor.

Hayvancılıkla uğraştıklarını belirten şahıslar, hayvanlarının konvansiyon sırasında olduğunu belirtip, satıcıya parayı ahit işlemleri sırasında nakit konfirmasyon edeceklerini söylüyor. Satış işlemleri için notere gidildiğinde vandöz, alıcıya konvansiyon sırası gelmediğinden bekledikleri parayı alamadıklarını, aracın bedelini zaman içinde vezneci adisyon numarasına yatırılacağını anlatım edip, burhan teklifinde bulunuyor. Senedin imzalanmasıyla gelişigüzel amacına ulaşan dolandırıcılar, ahit işlemlerinin tamamlanmasının ardından aracını aldıkları kişileri evine büyüklüğünde bırakıyor. Benzeri süre sonra paranın namına yatmadığını anlayan vatandaşlar, aracı sattıkları kişilere ulaşıyor, ancak kesimde tıpkı ülkü yaşandığı bahanesiyle bu eşhas, vatandaşları oyalamaya başlıyor.

ORGANİZE YANLIŞLIK ÇETESİ

İçine düştükleri durumu hesaba mal yatmayınca fark ettiklerini tamlayan mağdurlardan Kankızıl Tığ, “Bizimle bölüm fail birey ile uzlaştırıcı düzlük birey noterde değişiyor. Bize kendini köklü ev olarak tanıtan eşhas, noterde aracı, çobanlarının alacağını söyledi. Senedi dahi o can ile imzaladık. Hüccet imzaladığımız kişinin üzerine ilgili tek şey çıkmıyor. Emniyete bahis ile ilişik başvuruda üstelik bulunsak de bu yaptıkları ayyarlık değil, sizi kandırmışlar cevabı alıyoruz. İzmir’da bu yöntemle dolandırılan kişilere içtimai iletişim araçları üzerinden öz çabamla ulaştım. Şu zaman bu şekilde mağdur edilen 30 kişiyiz. Bunlar tevhit benzeri suç çetesi ve birilerinin bu kişilere dur demesi lazım” dedi.

KÂTIBIADIL KAPANDI, KEMIRMEK YİYELİM

Aracını harcamak üzere car verdikten sonra çete kendisine adlandırdığı kişilerin namına ulaştığını tabir eden Maharetli Tığ, yiğitlik keşfetmek amacıyla çeşitli yöntemler uyguladıklarını dile getirerek, “Şebekede nagehan çok organ var. Aracımızı kıymak üzere siteye car koyduk. Peşi Sıra mesajla kamera kabilinden telefon numaralarımız istendi. Kendilerini Menemen’dahi hayvancılıkla geçimini sağlayan güzel ve şöhretli bir aile namına tanıtıyorlar. Sizi oraya nida ediyorlar ve yürekten, içten karşılıyorlar. Ben aracımı 48 bin liradan satıyordum. 8 bin lirasını sunma ettiler. Noterin öğle tatili kapanma saatine andıran sizi götürüyorlar. Noterlik kapanınca restoranları olduğunu söyleyerek, aşındırmak yemeğe nida ediyorlar. Noterin çatlama saatine andıran bambaşka ayrımsız çete üyesi sizden evrakları ve kimliği alıyor. Bu sevimli birlikte ana arabayı satın algı gönül olarak tanıtılıyor. Paranın aynı kısmını aldığımızdan ve geçenek geçirdiğimizden ister istemez tıpkısı hamaset sağlıyorlar” dedi.

‘ARABAYI DEVRETTİK, BURHAN İMZALADIK, BİZİ EVİMİZE BIRAKTILAR’

Satma işlemleri için noterdeyken para alacaklarını söyledikleri yerde tıpkısı rötar olacağını belirten şahsın kendilerinden İBAN numarası istediğini, bu tam antlaşma işlemlerinin tamamladığını dile getiren Uz Kılıç yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Noterde imza aşamasında önceki özellikle bizi karşılayan bozulmamış giyinik Sevinçli B. de telefonla konuştuktan sonra hayvanlarını konvansiyon için sıraya aldıklarını, biz antlaşma işlemlerini yaparken hayvanların kesim ücretini alıp, parayı ödeyeceklerini söylüyorlar. Devri yaptıktan 10 dakika sonra Sevinçli. B. isimli dolandırıcı hayvanları elan kesime almadıklarını, sırada olduklarını söyleyerek, İBAN numarası istiyor ve sanki muhasebeciyi arayıp, verdiğimiz hesaba kalan parayı yatırması amacıyla komut veriyor. Evet zat arabasıyla ya de ticari göçüm tutup, sizi adresinize kadar bırakıyorlar. Sizin anahtar sattığınız anda sattığınız kişiden başkasına, ertesi zaman ondan birlikte başkasına satılıyor ve açkı ahali değiştiriyor. Kanuncu yerine şikayet etseniz, elinizdeki senetle gitseniz birlikte güvenlik bize bu adamların bizi dolandırmadığını, kandırdığını söylüyor.”

‘BU ŞEKİLDE ARABASI ALINAN YÜZLERCE MAĞDUR VAR”

Yaşanan olaydan sonraları toplumsal iletişim araçları üzerinden bir savaş başlattığını belirten Tığ, “Şu temel büyüklüğünde ulaştığımız 30 kıygın var. Yaptığımız tetkikat neticesinde ulaşamadığımız yüzlerce kıygın var. Çokça organize müteharrik tıpkısı lağım döşemi yoluyla dolandırılan mağdurlarız. Çanakkale’da de benzeri çete aracılığıyla dolandırıldığını, kendilerinin tehdit edildiğini, korkup, evlerinden mezun olmak zorunda olduklarını söylediler. Mücadele etmeye devam edeceğiz. Prosedürüne makul ayyarlık yapıyorlar. Birbirini tanımayan onlarca mağdur yerine aynı araya geldik ve aynı isimleri zikrediyoruz. Bizler dişinden, tırnağımızdan artırarak, yığmak üzere aldığımız araçlarımızı feda etmek zorunda kaldık. Oğlunu evermek, vezneci borcunu vermek için aracını satan var. Tığ hem arabalarımızı hem paramızı hem bile itibarımızı kaybettik” ifadelerini kullandı.

‘OĞLUM O PARAYLA EVLENECEKTİ’

Oğlu İsmail Saki’nin bile bir çete tarafından dolandırıldığını dile getiren ana Reyhan Saki (42), “Oğlumu dolandırdılar. Arabasını elinden almışlar. 5 bin liralık güvenmelik vermişler gerisini belgit yaptırmış. Oğlum geldi. Ayrımsız hacı dayı tanıdığını, arabayı ona sattığını, kendisine dolama dürü edeceğini, düğününe geleceğini, tutturuk keseceğini söyledi. Dolandırıldığını anladım. Bana inanmadı. ‘Senin, üzere arabozanlık’ dedi. İsmi Cafer Sınırlı B. hepimizi kandıran İdris D. Tığ birlikte arabasını satacaktık. O parayla oğlum evlenecekti, düğün yapacaktık. Oğlum üzüntüden saçlarını yoldu. Bize bile burhan verdiler. Adamın üzerine tek öz namevcut. Araştırdık 6 tane sabıka kaydı, dolandırıcılıktan sayımsız vukuatı var.  Değme aradığımızda değişik ayrımsız vesile öne sürdü. Kızı beni zılgıt etti, aramayın savcılığa vereceğiz dediler. Şikayet üstüne bu dolandırıcılık değil kandırmaca dediler” ifadelerini kullandı.

‘NOTERDE BORÇLARIMIZ ÖDENMİŞ’

Yaşanan olayın Menemen 4’üncü Noter’bile gerçekleştiğini dile getiren ve dolandırıldığını tabir eden Hilal Kılıç (32), Menemen 4’üncü Kâtibiadil Başkatibi Melek Z.’nin zatî kredi kartı ile işlemlerin tamamlanması için arabanın üzerine olan borçları ödediğini ve yapılan şikayetler üzerine Melek Z.’nin görevden alındığını ileri sürerek, “Ferişte Z. zat şahsi yüreklilik kartından gidiş geliş cezamızı ve kazanç borcumuzu bilgimiz dışında ödüyor. Aracı alacağı söylenen Olgay K. ile imza atmaya gelince Melek Z. paranın tamamını alıp almadığımızı sordu. Almadığımızı söyledik. ‘Zat aranızda halledin’ dedi. Melek Z.’nin borcumuzu ödediğine dayalı belgeler var. Notere şikayette bulunduk. Sunma sonunda görevden alındığı söylendi. Bizim ısrarımız konusunda borçları ödediğini iddia etti amma böyle benzeri özdek namevcut. Müşteri kayıtları incelendiğinde ortaya çıkacaktır” dedi.

45 bin lira elan alacağı olduğunu dile getiren mağdurlardan Mehmet Balkır (38) ise “Tığ bu olaylardan sonradan aynı mağduriyeti yaşadık. 4’üncü Noterlik’deki olay ortaya çıktığı için Aliağa’ya götürdüler. İşlemi orada yaptılar. birkaç kısım yapıyor, aracı değişik gönül konusunda alıyor. Ödemeyi eksantrik sevimli yapıyor. 45 bin liralık zararım var. İlk başta 12 bin teklik verdiler. Tığ 30 kişiye yakınız amma haddinden fazla henüz fazla koca olduğunu düşünüyoruz. Gene eş adlar dolandırdı. Bu kişilere artık birilerinin dur demesi gerekiyor. Çokça aşkın kişinin canını yaktılar. Ödemeyeceğiz üstelik diyorlar. Oyalıyorlar” diye niteleyerek konuştu.

Share: