Reanult Grubu’ndan üç kullanılmamış hibrit analog

15-27 Ilk Teşrin tarihleri arasındaki Renault eWays etkinlikleri kapsamında Renault Grubu, yıpranmamış mahsulat ve teknolojilerin yanı sıra ilkeler ve muvaffakiyetsiz karbon emisyonlu mobiliteye geçiş vizyonunu paylaşıyor. Renault eWays, bugün ve ati çağ için kendini sürdürülebilir mobilite ve ekosistemde esas aktör olarak konumlandıran kadro amacıyla önemli bir kilometre taşı niteliği taşıyor.

Etkinlikte mütekellim Renault Grubu CEO’akarsu Luca De Meo, “Grup olarak 2050 yılına büyüklüğünde Avrupa’birlikte muvaffakiyetsiz karbon emisyonu taahhütümüzü namına bildirmek amacıyla çalışmalarımızı tezce sürdürüyoruz. 2030 itibarıyla emisyon oranımızı 2010 yılına nazaran yüzdelik 50 azaltmayı hedefliyoruz. 2022 yılıyla gelişigüzel kamu modellerimiz elektrikli evet üstelik elektriklendirilmiş versiyonlara sahip olacak. 5 sene zarfında Renault Grubu namına pazardaki araçlarımızın yüzde 50’sinin elektirikli evet birlikte melez olmasını planlıyoruz. Renault Megane eVision, elektrikli Dacia Spring ve Yıpranmamış Arkana E-TECH Melez bu planlarımızın makro birer parçası” ifadelerini kullandı.

Kestirmece 10 sene önceki ZEO lansmanını gerçekleştiren Renault Grubu, bugün 8 farklı benzeşim girmek için 350 bin araçla dünyanın ciharıyek birlikte elektrikli mobilite sunuyor. Kadro Elektrikli eser gamına ilişik olarak, Clio, Captur, Eskimemiş Mégane ve Yıpranmamış Mégane Estate modellerle E-TECH Melez ve Plug-mağara Melez teknolojisine eş melez ve plug-mağara hibrit versiyonlardan oluşan cemi tıpkı kitap gamı sunuyor. Kullanılmamış Renault Arkana da bu kitap gamına karışma oldu.

Kullanılmamış tıpkısı elektrikli kompakt hatchback
eWays etkinliğinin yeryüzü eke sürprizi elektrikli Renault Megane oldu. Elektrikli araçlara özel yıpranmamış CMF-OCAK platformu kullanan Renault Megane eVision, coupe ile SUV kodlarını birleştirerek kompakt hatchback modelini yeniden tanımlıyor. Bu kucak, segmentin anadan görme ebatlarından farklılaşarak yeni hatlara ve ebatlara erbap aynı kurgu ortaya çıkmasını sağlıyor. Böylelikle ilk defa önceleme edilmesinden 25 yıl sonraları Megane amacıyla yeni benzeri iş açıldı. 

Elektrikli Dacia Spring
Dacia 2021’üstelik modaya akla yatkın kıtipiyoz şehir otomobili elektrikli Dacia Spring’i pazara sunacak. Logan ve Duster modellerin peşi sıra Dacia Spring, elektrikli mobiliteyi bütün marifetiyle erişilebilir ağıl getirerek pazarda bükülme yapmaya hazırlanıyor. Ferdî, paylaşımlı evet da heveskâr mobilite için Spring sade, güvenilir ve erişilebilir bire bir hal olarak öne çıkıyor.

Yenilikçi SUV görünümü ile emsal, 4 koltuğa, rekor tıpkısı iç hacme, dümdüz ve güvenilir ayrımsız elektrikli para aktarımı organına ve yürek donör benzeri nişane gamına erbap. Belli Belirsiz ve kompakt elektrikli Spring, katışık WLTP döngüsünde 225 km, WLTP şehir zarfında ise 295 km sürüş menziliyle hem site içinde hem birlikte kentler arası yollarda çokça yönlülük sunuyor.

Üç eskimemiş melez benzeri
Renault, elektrikli mobilitenin yanında melez yayın gamını da genişletiyor. Yıpranmamış Arkana E-TECH Melez, Captur E-TECH Melez ve Eskimemiş Mégane hatchback E-TECH Plug-In Hibrit, Avrupa’üstelik 2021’in önce yarısında satışa sunulacak. 

Kullanılmamış Arkana ve Captur ile 12V sıkıntılı-hibridizasyonun hayata geçirilmesi değme nev ihtiyacı karşılarken, erişilebilir olmayı sürdürerek türlü olan cemi elektriklendirme seviyelerini kullanıma sunuyor. Böylelikle alıntı organı serisi bitmiş oluyor.

10 yıldan ayrıntılı süredir elektrikli araçlarda avangart ve lider olan Renault, Formula 1’deki deneyimini otomotiv pazarına taşımaya bitmeme ediyor. Bellik bu deneyimiyle otomotiv pazarında henüz açık bire bir komütatör yelpazesine hayat dolu ve verimli melez sakil nakil organları sunuyor.

Share: