Johnson üzere sonun başlangıcı

İngiltere basını Başbakan Boris Johnson‘a reaksiyon gösteren Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Keyif Bakanı Sajid Javid‘in, kabineden incizap ettiklerini açıklamasıyla başlayan siyasi krize açık düzlük veriyor.

Guardian’ın analizinde “Boris Johnson şimdilik âmâ topal gidiyor amma elan hangi büyüklüğünde sürecek?” diye niteleyerek soruyor.

Gazete Javid ve Sunak’ın istifalarının, bir ricat dalgası yaratmadığını, ancak iktidardaki Tutucu Parti’de birçok kişinin Johnson üzere sonun yaklaştığına inandığını belirtiyor.

İngiltere’birlikte Muhafazakar Parti’nin Parlamento’daki Takım Yöneticisi Chris Pincher, The Sun gazetesinde için çıkan taciz haberlerinden sonradan görevinden ricat etmişti.

Başbakan Johnson, Chris Pincher karşı evveli çıkan analog iddialardan apaydın olmasına karşın onu bu göreve getirmekle suçlanıyordu.

Johnson’ın Avam Kamarası’nda “dizge ikinci tıpkısı şansı hak bedel” dediğini tamlayan ceride “Ülkü Johson’ın ikinci şansını değil, bundan haddinden fazla daha fazla sayıdaki şansını kullanıyor olması. Partygate, öğür bağışçılarının dairesinin yenilenmesi masraflarını karşılaması, asayiş güçlerinin tavsiyelerinin aksine Evgeni Lebedev’e ün verilmesi” diye başbakanın adının karıştığı skandalları özetliyor.

‘Savaşı kazanma şansı beş altı’

“Johnson eşikte” manşetiyle çıkan Times’ın başyazısında ise Johnson’ın danışmanlarına “işlerin seçme zamanki kadar devam ettiğini” ve savaşmaya kararlı olduğunu söylediği belirtiliyor.

Ancak ceride “Bu savaşı kazanma şansı nazik oranda azaldı” diye birlikte ekliyor.

Times, Muhafakâr Parti’birlikte Johnson’ın daha çok toparlanamayacağı yönünde vâsi tıpkısı kuruntu olduğunu, fakat bunun de görevine devam edemeyeceği anlamına gelmediğini birlikte vurguluyor. Gazete, Johnson’ın istifaya kandırma edilememesi ve parti içi kuralların değişmemesi halinde, ülkenin yönetmekten çok hayatta kalmaya odaklanılan tıpkısı döneme gireceği uyarısında bulunuyor ve şöyle bitmeme ediyor:

“Görevde kalmaya azimli olsa üstelik Johson, milletvekillerinin talimatlarını hesabına getirmediği tıpkı durumun içine girebilir. Ekonomi teklerken ve önümüzde güçlü kararlar varken, bu damla edici kabil. Tarih, iki ense düzey bakanın başbakana şahsi saldırılarla istifa etmesinin ölümcül olduğunu gösteriyor. Bunu bildirme gür Johnson bilmeli. Orak Ayı 2018’dahi dışişleri bakanlığından istifası Theresa May’in başbakanlıktaki zamanının dolmasında sonun başlangıcıydı ama May’in nihayet çekilme etmesi dokuz kamer sürdü”

‘En az iki üs kemiği gördük’

Daily Telegraph yazarı Philip Johnston ise, “Boris Johnson dahi bu dram istifalardan sonra hayatta kalamaz” başlıklı yazısında “Aylardır kabinenin dip düzey üyelerinde anayasa var mı diye niteleyerek beklerken, bildirme az iki başlıca kemiği gördük. Bugün belki eller da omurgalarını gösterir” diyor.

“Bu erime başbakanın haysiyetiyle ilgili, gidecek tek yeri kalmadı” diyen yazar şu ifadeleri kullandı:

“Hangi sıradışı aynı ebat. Siyasal sahneyi gözlemlediğim yıllar zarfında hiç hakeza ayrımsız şey olmadı. Theresa May’ın başbakanlığı döneminde de istifalar oldu. Johnson birlikte bu istifalar arasındaydı amma orada ana mesele Brexit konusundaki ayrımlı görüşlerdi. Bu erime Başvekil’ın haysiyetiyle ilgilendiren. Bu kadar art dozaj iki bakanı ayrımsız saatin içre kaybetmek kesinlikle süresince çıkılamayacak tıpkı boyut. Hudini’ye mümasil Johnson amacıyla üstelik.”

İngiltere’da istifaların peşi sıra kullanılmamış bakanlar atandı

 

İngiltere’bile vekil istifaları sonrası ‘Hükümet çöküyor’ iddiası

 

İngiliz siyasetinde deprem: İki icra vekili istifa etti

 

Share: