İşte dünyanın en mutlu ülkelerinde yaşamanın bedeli

Hollanda’daki Tilburg Üniversitesi’nden ve Avustralya’daki Melbourne Üniversitesi’nden araştırmacılar, dünyanın yer mutlu ülkelerinde haddizatında ayrımsız “bahtiyarlık paradoksunun” ortaya çıktığını tayin etti.

Hakemli ilmî bülten Scientific Reports’ta yayımlanan araştırmada mutlu olma baskısının esasen sıkıntılı tıpkısı can kuşu haline posta açtığı ve bireylerin esenliğini dağ etkilediği görüldü.

İrlandalı bilim insanı yanıtladı: gönenmek bazıları üzere bozukluk daha el?

Dahası, bahtiyarlık çıtasının faziletkâr olduğu ülkelerde bu etkinin daha dahi arttığı anlaşıldı.Araştırmacılara bakarak, dünyanın yer bahtiyar ülkelerinde yurttaşların esenliği üzerindeki genişlik dokuncalı etkiyi, mutlu olmaya yönelik toplumsal yük yaratıyordu.

Araştırma makalesinde, “Mutluluk değerli tıpkısı deneyimdir ve toplumlar vatandaşlarının bahtiyar olmasını lüzumlu” ifadelerine vadi verildi:

Ancak pozitifliğin begayet vurgulanması, bireysel refahı ironik biçimde tehlikeye atan, erişilemez ayrımsız ihtisas normu yaratabilir.

Araştırmada 40 ülkeden 7 bin 443 kişiyle soruşturma yapıldı. Katılımcılara fert durumlarının, bellek sağlığı, dirim memnuniyetleri ve his ebat şikayetlerinin uzmanlarca anlaşılmasını sağlayacak sorular yöneltildi.

Katılımcılar ayrıca, olumlu düşünmeleri üzere çevreden gördükleri baskıya yönelik fikirlerini üstelik belirtti.

Araştırmacılar, mutlu olma baskısının aslında derakap derakap rastgele yerde görülebildiği ve beyin sağlığının kötüye gitmesiyle ilişkili olduğu sonucuna vardı.

Bu bağlamda bellek sağlığının kötüye gitmesi yurttaşların müspet duygularının azaldığı, buhran, melal ve ruhsal gerilim belirtilerinin ortaya çıktığı anlamına geliyordu.

“Dünyanın arz bahtiyar ülkelerinde iki intaç kıvrak”

Araştırmanın baş yazarı Egon Dejonckheere, “Duygusal ve topluluk arasındaki bu tutarsızlık, suratsız duyguları tetikleyebilecek tıpkısı akamet algısı yaratabilir” diyerek konuştu:

Tamam yurttaşların mutlu göründüğü ülkelerde normdan sapmalar muhtemelen henüz belirgin tamam ve bu bile durumu henüz keskin hale getirir.

Araştırmada bahtiyar olmaya müteveccih toplumsal tartı ve bireylerin bellek sağlığının kötüye gitmesi arasındaki ilişkinin, Acun Bahtiyarlık Raporu’nda yüksek fakül düzlük ülkelerde iki hatim elan kıvrak olduğu saptandı.

Mürekkep Milletler’in 149 devlet beyninde yaptığı değerlendirmeyle hazırladığı 2021 günlü akıbet raporda Finlandiya, Danimarka, İsviçre, İzlanda ve Hollanda dünyanın sunu bahtiyar önceki 5 ülkesi olmuştu.

Listenin akıbet sırasında Afganistan yer alırken, Türkiye ise 104. sıraya yerleşmişti.

Türkiye’nin yarısı bahtiyar

 

Share: