İnternet ekonomisi 50 milyar TL’yi geçti

The Boston Consulting Group (BCG) marifetiyle hazırlanan ”4,2 Trilyon Dolarlık Okazyon: G20 Ülkelerinde İnternet Ekonomisi” başlıklı rapora göre, Türkiye’dahi internetten araştırılarak alınan servet ve hizmetlerin değeri yılda 50 bilyon lirayı geçiyor.
Rapora göre, G-20 ülkelerinde genel ağ ekonomisinin 2010 yılındaki 2,3 trilyon dolarlık toplanmış büyüklüğü, İtalya yahut Brezilya ekonomilerinden daha nazik. 2016 yılında dünyada 3 bilyon internet kullanıcısı olacağı ve G-20 ülkelerinde genel ağ ekonomisinin toplanmış büyüklüğünün 4,2 trilyon doları bulacağı oranlama ediliyor.
Türkiye’da internet tasarruf alışkanlığının aceleci aynı şekilde gelişmesi, başta perakendecilik, bankacılık ve sigortacılık sektörleri girmek amacıyla, bir nice sektördeki dinamiklerde makro değişimleri beraberinde getirecek.
Türkiye’dahi kısaca 30 milyon genel ağ kullanıcısı bulunurken, 16-74 gözyaşı aralığındaki nüfusun yaklaşık yüzde 45’i genel ağ kullanıyor ve bu oranın 2015 yılında kestirmece yüzdelik 55’e ulaşması bekleniyor.
İnterneti yeryüzü çokça 18–24 ve 35–44 yaş aralığındakiler kullanıyor. İnternet kullanıcılarının yüzdelik 10’u çökertme telefonuna mevrut kampanya kuponlarını değerlendirirken, yüzde 24’ü cep telefonuna mevrut reklamlara tıklıyor ve yüzde 17’si cep telefonu yoluyla ödeme yapıyor.
Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 66’sı, internetten vazgeçmemek için çikolatadan, yüzde 74’ü alkolden, yüzde 65’i kahveden, yüzde 32’si akrabalarından vazgeçebileceğini söylüyor.
Arjantin’den sonradan sosyal apışlık kullanımı oranında dünyada ikinci sırada düzlük kayran Türkiye’birlikte, kullanıcıların yüzdelik 39’u iletişim, yüzde 22’si canlılık, yüzde 11’i iş, yüzde 9’u yetişek ve haber takibi, yüzde 4’ü bakir insanlarla tanışmak, yüzdelik 3’ü içerik katılmak amacıyla sosyal medyayı kullanıyor.
Toplumsal apışlık kullanıcılarının yüzde 34’ü sosyal ağları kullanılmamış insanlar ile ülfet etmek amacıyla kullanırken, yüzde 58’i sosyal ağ içi link paylaşımı, yüzdelik 49’u toplumsal apışlık dışı link paylaşımı yapıyor, yüzdelik 38’i sosyal ağlara videoteyp yüklüyor.
2016 yılında toplam 1,4 bilyon teklik reklam harcaması yapılacağı öngörülüyor
BCG’nin raporuna bakarak, e-ticaret yolu ile internetten direkt alınan mal ve hizmetlerin değeri 2010 yılında kestirmece 4 milyar lira civarında bulunuyor. İnternet kullanıcılarının yüzdelik 20’si aksata yapmadan geçmiş fiyatları ve işaret özelliklerini internet kullanarak inceliyor. Bu gravite, ayn uğrunda bulundurulduğunda ortaya çıkan ölçü internetin temel etkisini gösteriyor ve Türkiye’bile internetten araştırılarak alınan servet ve hizmetlerin değeri yılda 50 bilyon lirayı geçiyor.
Türkiye’dahi reklam pastası içinde sunu aceleci büyüyen kesim olan online reklam harcamalarının mecmu reklam harcamaları içindeki payının, 2016 yılında yüzdelik 18’e ulaşması bekleniyor. Göstergeç ve gazeteden sonraları arz çokça reklam harcaması yapılan mecra olan internette 2016 yılında mecmu 1,4 milyar liralık reklam harcaması yapılacağı öngörülüyor.
İnterneti koca/pazarlama, almaç ve tedarikçi iletişimi amacıyla erdemli oranda kullanan şirketler, serencam 3 yılda gelirlerini averaj yüzdelik 17 artırırken, interneti elan birkaç kullanan şirketler benzeri dönemde gelirlerini yüzdelik 11 yükseltti. İnterneti kullanmayan şirketlerin gelirlerinde yüzde 8’lik düşüş gözleniyor.
”Türkiye genel ağ ekonomisi almanak averaj yüzdelik 17 büyüyor”
BCG Türkiye Umumi Müdürü ve Idareci Ortağı Burak Tansan, Türkiye genel ağ ekonomisinin almanak averaj yüzde 17 büyüdüğünü kaydederek, Türkiye’birlikte genel ağ ekonomisi üzerinden tüketiciler için doğan katma değerin, genel ağ kullanımı amacıyla ödenen bedelin haddinden fazla üzerinde olduğunu belirtti.
Türkiye’deki kullanıcıların interneti güç yerine toplumsal medya, elektronik posta gönderimi, genel ağ bankacılığı ve online ahzüita amacıyla kullandığına meni eden Tansan, internet sitelerinde ilan verme aracılığıyla büyüyen online reklam pastasının, bundan ahir dönemde elan gelişmiş online reklam araçlarıyla büyümeye bitmeme edeceğini vurguladı.
Tansan, internetin yerelleşerek ülkelere saf konuşu, siyasi ve toplumsal etkileri da yansıtmaya başladığının, internetle gelişigüzel büyüyen kuşağın, toplumların toplumsal ve ticari eğilimlerini şekillendirebilecek güce erbap olduğunun altını çizdi.

Share: