el telefonu ve bilgisayarsız olmuyor

Intel vasıtasıyla tüketicilerin cümbüşlü cihazlarıyla etkileşimlerini ve faal cihaz yararlanma alışkanlıklarını denemek üzere Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) Bölgesi’nde gerçekleştirilen “Kıpırdak Kimlik” adlı araştırı, devingen aygıt kullanıcılarının alışkanlıklarına ışık tuttu. Redshift Research adlı mutlak araştırı kuruluşuna yaptırılan Kıvrak Kimlik Araştırması, cihazların günlük yaşamımızda kendilerine hangi kadar sakil benzeri düzlük edindiğini ve rastgele güzeşte dönüş mütezayit önemini ortaya koyuyor. Türkiye’nin bile aralarında bulunduğu 16 ülkede 12 bin 761 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, cep telefonu ve dizüstü kullanım alışkanlıklarının yanı sıra, bu cihazların kullanımı ile ait en aşkın huzursuz olunan noktaları de belirledi. Araştırma 16 ülkede toplumda akseptans edilebilir sayılabilecek davranışların değişmeye başladığını, kişilerin müsamaha düzeylerinin arttığını ve duraksız teknolojilerin kullanımının hızla yaygınlaşmasıyla alay malay eskimemiş davranış kurallarının ortaya gezinti gerekliliği doğduğunu gösterdi.
Güne cep telefonu ve bilgisayar kontrolüyle başlıyoruz
16 mevki genelinde araştırmaya katılan kullanıcıların yüzdelik 67’si sabahleyin kalkıp çayını evet de kahvesini içtikten sonraları kapıdan çıkmadan ilk ilk gelişim olarak e-postalarını kontrol ediyor evet birlikte ilk tweet’ini atıyor. Hassaten araştırmaya katılanların yüzde 23’ü artık yataktan çıkmadan geçmiş aksiyon kendisine bunu yaptıklarını belirtiyor. Hareketli cihazını teftiş etmek, Türk kullanıcıların da sabahleyin ilk işleri arasında düz alıyor. Türkler’in yüzde 31’i sabahleyin daha yataktan çıkmadan, yüzde 27’si kahvaltı sırasında, yüzde 25’i ise işe gittikten sonradan çökertme telefonunu evet da dizüstü bilgisayar bilgisayarını arama ettiğini söylüyor.
Arkadaşlarla alay malay kıraathane içerken Facebook statüsüne ayn kovmak, haftasonu tatilinde dizüstü bilgisayarla kaçamak yapmak ve akak odasında hareketli cihazları girmek 16 talih genelinde imdi eskisi kadar tasalı edici sıfır vaziyetler kendisine ilgi çekiyor. Araştırmaya katılanların yüzde 84’ü yolda kanı atmaya çalışırken dalgınlıkla namına çoğaltan biri olduğunda hoşgörüyle yaklaşabiliyor. Kullanıcıların takkadak yüzdelik 7’si yatak odalarında etkin alet kullanmayı reddediyor. Refik içinde Facebook’a göz atmak dahi ankete katılanların hoppadak yüzdelik 7’si tarafından sorun yerine görülüyor. Araştırmaya katılanların az daha yarısı (yüzde 46) bacanak süresince birlikte cihazlarını kullanmaya devam edeceklerini belirtiyor. Yatak odasına giderken kıvrak cihazını yanına alanların oranı de tıpkı şekilde yüzdelik 46.
“Sevgilimden vazgeçerim, telefonumdan vazgeçmem”
Aktif Kimlik Araştırması ateş parçası cihazların kullanıcılar için hangi kadar vazgeçilmez olduğunu dahi ortaya koydu. Ateş Parçası cihazını tutmak üzere tıpkısı haftalığına nelerden vazgeçebilecekleri sorulan kullanıcıların yarıdan fazlası (yüzdelik 52), çikolata ve tatlıdan vazgeçtiğini söylüyor. Çikolata ve tatlıyı yüzde 23 ile öz ve kahve takip ediyor. Katılımcıların yüzde 11’i devingen cihazları hesabına tatil günlerinden evet dahi gelişim dışındaki zamanlarından feragat ediyor. Bundan elan fazlasından vazgeçenler üstelik var: Eşlerinden ya bile sevgililerinden… 16 mevki genelinde sevgilisini gözden çıkaranların oranı yüzdelik 9 iken, bildirme çok Romen kullanıcılar (yüzde 21). Türk kullanıcıların yüzde 37’si çikolata ve tatlıdan, yüzde 26‘sı öz ve kahveden, yüzde 17‘si eşinden evet dahi sevgilisinden, yüzde 14’ü birlikte tatil günlerinden feragat ediyor.
Aktif cihaz = Dirim tarzı ve yontu sembolü
Işlek Etiket Araştırması’na katılan kullanıcıların yarıdan dahası (yüzde 54) işlek cihazların birer yontu sembolü namına ya birlikte ilgi çekmek için kullanıldığı, işlevsel olmanın beraberinde kendilerine bire bir hayat tarzı sunduğu görüşünde. Türk kullanıcıların de yüzde 70’i insanların oynak cihazları yontu sembolü adına kullandığını düşünüyor. Türkiye bu kıyasla listede evvel sırada düz alıyor.
16 mutluluk genelinde katılımcıların yüzde 69’u içtimai medyayı günce adına arama ettiğini söylüyor. Bu kullanıcıların yüzde 28’i günde 3-4 defadan fazla, yüzde 7’si birlikte bire bir saatten beş altı aralıklarla taharri ettiğini söylüyor. İngiltere ve Almanya’da kullanıcıların yarıdan ilavesi (yüzde 53) toplumsal medyayı benzeri günden tafsilatlı ahit dilimlerinde kontrol ederken, Akdarı (yüzdelik 90) ve Türkiye’üstelik (yüzde 89) kullanıcıların çoğu seçme dönüş ve daha kesif arama ediyor. Türk katılımcıların yüzdelik 45’i günde 3 – 4 kere, yüzdelik 32’si günde bir kere, yüzde 12’si saatte bire bir kereden, vakit kaybetmeden yüzde 11’i haftada tıpkı evet birlikte henüz beş altı taharri ettiği yanıtını veriyor.
Türk içtimai iletişim araçları kullanıcıları, toplumsal medyada yeryüzü fazla insanların cevaz almadan pejoratif foto veya bağlantılarda etiketleme yapmalarını (yüzde 78), zatî yahut hususi bilgilerin paylaşılmasını (yüzde 75), müsaade almadan başkalarının yerinin etiketlenmesini (yüzde 63), tanımadıkları kişilere alışkınlık isteği gönderilmesini (yüzde 63), alay mesajı yayınlamak için başkasının şahsi hesabının kullanılmasını (yüzdelik 61) muaşeret adabı açısından yakışıksız buluyor.
Canlı maşa kullanımının kuralları olmalı
Araştırmaya katılanların yüzde 61’i oynak cihaz kullanımına kâh kavait getirilmesi gerektiğini savunuyor. Söz Gelişi araştırmaya katılanlar kemirmek masasında uslu telefon evet üstelik dizüstü bilgisayar bilgisayarları görmeyi istemiyor. Alay niyetine bire bir başkasının hesabından tıpkısı paylaşım düzenlemek, arkadaşların fotoğraflarını onların izni olmadan etiketlemek ya da onlar üzerine gereğinden çok bilgelik yöneltmek, kullanıcıların sunu kızdıkları konuların başında geliyor. Araştırmaya katılan herhangi bir 3 kullanıcıdan biri bu konulardan sakil tutku duyduğunu ve işlek cihazların bölüt peyda yerlerde yasaklanması gerektiğini söylüyor. Bu konuda Türk kullanıcılar yüzdelik 81 göre başı çekiyor.
16 ülke genelinde kullanıcıların sunu çok rahatsızlık duyduğu davranışlar, dil kullanırken nabız yapmak ve klavye eksiltmek (yüzde 67) ve bölüt örtüsüz alanlarda efdal sesle telefonla konuşmak (yüzde 67). Türk halkının işlek cihazların kullanımıyla ilişik yeryüzü muhteşem şikayeti halka celi alanlarda telefonda yüksek sesle konuşulması (yüzde 75). Bunu sırasıyla, kurgu kullanırken mesaj yahut yazı fethetmek (yüzdelik 69), tasalı edici zil sesleri / halka çıplak alanlarda sesi çok fazla tahsis etmek (yüzde 67), niyet yahut alfabe yazarken yakınlarda olup bitene veya sohbete karşı ilgiyi ütülmek (yüzde 63), başkalarıyla birlikteyken ide yahut abece yazmak (yüzdelik 59) izliyor.

Başkalarına kızıyoruz, kendimiz yapıyoruz…

Değme 3 Türk kullanıcıdan biri (yüzdelik 30) kâh halka sarih alanlarda cümbüşlü cihazların kullanımıyla ilişkin yasaklar getirilmesi gerektiğini düşünüyor. Bu kanı yaş ilerledikçe elan de kuvvetleniyor. Mobil aygıt kullanımında eksperyans kurallarına uyulmaması Türk halkının yarıdan fazlasında (yüzdelik 56) gerilim yaratıyor. Türk kullanıcıların yüzde 35’i mobil cihazların yemek masasında, yüzde 24’ü arkadaşlarla akşam ezanı eğlenirken, yüzdelik 16’sı ise yatakta kullanılmasını huzursuz edici buluyor.

Meğerse araştırmaya bakarak Türk müteharrik alet kullanıcılarının en kesif yaptığı durumlar, başkalarıyla birlikteyken kanaat yahut abece düzenlemek (yüzde 56), tema yahut alfabe yazarken yakınlarda olup bitene veya sohbete cebin ilgiyi kaybetmek (yüzdelik 52), kıvrak cihazı akak odasında başlamak (yüzde 50). Bu sonuçlar Türk kullanıcıların başkalarında şikayetçi olduğu konuları kendilerinin yaptığını gösteriyor.

Araştırmaya katılan ülkeler:

·   İngiltere (1.000)
·   Fransa (1.009)
·   İtalya (1.036)
·   Almanya (1.005)
·   İspanya (1.013)
·   Romanya (500)
·   Hollanda (506)
·   Güney Afrika (507)
·   Çek Cumhuriyeti (1.000)
·   İsveç (1.122)
·   Belçika (502)
·   Polonya (1.004)
·   Türkiye (1.007)
·   Suudi Arabistan (510)
·   Birleşik Zenci Emirlikleri (501)
·   Mısır (539)

 

Share: