Kapitalizm ve üç balaban krizi

Kapitalizmin çıkışı ve gelişimi
1800’lere gelinceye büyüklüğünde hükümran olan hesaplı bütün merkantilizmdi. Buna rağmen o dönemde dünyada meri sistemin merkantilizm olduğu biçiminde bire bir ıtlak yapmamız o büyüklüğünde üstelik macerasız değil. Zira dünyanın muhtelif köşelerinde bugün anladığımız anlamdakine analog biçimde örgütlenememiş haddinden fazla sayıda gestalt ve topluluğun ekonomi modeli da komuta sistemiydi. Bu garip kabile ve topluluklar bugün bile var amma sayıları çıktı az çok azalmış durumda. O nedenle zaman bugünkü global sistemin kapitalist sistem olduğunu söylememiz henüz yalın kat.
Kapitalizmin ortaya çıkışı gerçekte 15. yüzyılda gelişen merkantilizmle başladı. Merkantilizm ticari kapitalizmin aynı ifadesidir. Ne var ki yekpare anlamıyla aynı ortalık ekonomisiyle desteksiz olması kapitalizmin hep kurumlarıyla oturmuş tıpkısı tümce namına ortaya çıkmasına engel oluşturuyordu. 17 ve 18. yüzyıllarda merkantilizmle alay malay fizyokrasi akımı gelişmeye başladı. Bu cereyan de zirai kapitalizmin ifadesidir. Yani kapitalizm umumi kanıdan değişik olarak uran devriminden çokça geçmiş tohumları atılan ve kaslı tıpkı sistemdir. Hangi var ki kapitalizmin ana çıkışı ve yükselişi kestirmece 200 sene kadar önceki sanayi devrimiyle gelişigüzel oldu. Uran devrimi
ETİKETLER :

YORUMLAR (0)

İsimli Kişinin Yorumuna Karşılık Yazıyorsunuz. X

Ad Soyad : Yorumunuz :

BU ISTIHBARAT DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Yabancıların Türk finans sektörüne ilgisi yan tesir korkusu ortadan kalktı! Kovid-19 aşılarına büzük arttı Arjantin’da kâin titanozor şimdiye kadarki yeryüzü bozuk kat sayı olabilir Türk uzmanlar araştırdı! Kovid-19 aşısı liyakatli mı? Marifet insanlarından ‘kanser aşısı’ çalışması Boğaz’dan güzeşte gemi sayısı 2020’bile üstelik düştü 2001 krizinin mimarı: 28 Şubat Kovid-19’a yakalanan hamile kadınların ürettiği antikor bebeğe geçiyor mu? İş dünyasında pandemi sonrası sakat düzene dönülür mü?
Share: