Taraftarlar ne büyüklüğünde harcıyor?

Araştırmaya göre sayıları alelacele artan ve “Temel Tanımayan Taraftarlar” adına adlandırılan özlük ülkesi dışındaki takımları destekleyen eskimemiş taraftar tipi, benzeri sezonda 372 skor Christiano Ronaldo satın alabilecek büyüklüğünde para harcıyor.“Çizik Tanımayan Taraftarlar”ın sunma çok desteklediği mızıka ise yüzdelik 29’la Barselona.
MasterCard eliyle yapılan ayrı tıpkısı araştırmaya göre ise, UEFA Şampiyonlar Ligi Tarihinin Gelmiş Önceki Yeryüzü Kebir Futbol Olayı 2005’te İstanbul’da Yaşandı.
UEFA Şampiyonlar Ligi sponsoru MasterCard aracılığıyla European Business School profesörü, spor ekonomisi alanında yayınlanmış 40’ın üstünde makalesi kâin Sascha L. Schmidt’e hazırlatılan rapora bakarak, Avrupa’da ayrımlı benzeri yandaş tipi oluşuyor. “Eksen Tanımayan Taraftarlar” yerine adlandırılan bu taraftar grubu, bambaşka ülkelerin ayak topu kulüplerini yedirmek amacıyla ayrımsız sezonda bütün 35 milyar Euro harcıyorlar.
Sınır Tanımayan Taraftarların Harcadığı Parayla 100 Allianz Arena İnşa Edilir, 372 Ronaldo, 562 Torres Satın Alınabilir
Sayıları anbean küsurat “Çizgi Tanımayan Taraftarlar”ın yurtdışında oynanan maçlara anbean, şifreli kanallardan karşılaşma yayınını ya üstelik lehtar ürünleri satın alarak tıpkısı sezonda harcadığı paralarla, 100 nüsha Allianz Arena inşa edilebiliyor, 372 nüsha Christiano Ronaldo evet üstelik 562 skor Fernando Torres satın alınabiliyor.
Avrupa’de 41 Milyon “Çizik Tanımayan Taraftar” Var, Arz Çok Taraftarı OlanTakım Barcelona
19 Mayıs Cumartesi günü Allianz Arena’üstelik Bayern Münich ile Chelsea takımlarını yüz yüze getirecek olan Şampiyonlar Ligi finali öncesinde açıklanan sonuçlara göre, Avrupalı ayak topu tutkunlarının dörtte birinin (41 milyon) ‘Çizgi Tanımayan Taraftarlar’ olarak sınıflandırılıyor. “Temel Tanımayan Taraftarlar”ın yeryüzü çok tuttuğu mızıka yüzde 29 ile Barcelona. Barcelona’yı yüzdelik 10 ile Real Madrid ve yüzdelik 8 ile Manchester United izliyor.
372 Ronaldo Parası Nereye Harcanıyor?
“Çizgi Tanımayan Taraftarlar”ın herhangi bir sezon harcadığı 35 milyar Euro’nun dağılımı şöyle:
• Bütün harcamanın beşte biri olan 7,5 milyar Euro şifreli kanal yayınlarına gidiyor.
• Kulüp markalı yandaş ürünleri paranın %13’ünü alıyor.
• Stada gidip maçı uğraşmak, “Eksen Tanımayan Taraftarlar”ın harcamalarında %10’luk tıpkı nasip oluştururken, yemek, içmek ve alışveriş düzenlemek kabil, pik gitmişken yapılan gayrı harcamalar 2,5 bilyon Euro tutuyor.
• Balaban ekranda maç bağlı olmak için bara gitmeye %6, kulübün zat TV kanalına unsur olmaya %5 nasip düşüyor.
• Dört taraftardan biri tuttuğu takımın evinde oynanan tıpkı maça gidiyor. Bu seyahatler sırasında konaklama ve gezi harcamaları yahut tuttukları takımın stadına gitmeleri, “Sınır Tanımayan Taraftarlar”a yıllık 8,75 bilyon Euro’ya, yani hep harcamaların dörtte birine para oluyor.
• Eksen Tanımayan Taraftarların üçte biri, hemen karşılaşma tutulmak ya dahi stadı yutmak amacıyla aynı gezi ayarlıyor. Beşte biri, maç seyahatini bir site seyahati ile birleştiriyor, evet dahi yapacağı seyahate gideceği maçı balya getiriyor. Yani taraftarlar turizme de katkı sağlıyorlar.
• Toplamda, maçların oynandığı şehirler, “Hat Tanımayan Taraftarlar”ı ağırlarken, tıpkı sezonda tahminî 4,5 milyar Euro rüşvet elde ediyor.
Lehtar Kategorileri
MasterCard yerine hazırlanan raporda “Sınır Tanımayan Taraftarlar” üç ana gruba ayrılıyor:
• Takımcılar: “Çizi Tanımayan Taraftarlar”ın kısaca üçte ikisini (%60) oluşturuyorlar. Tuttukları takımın oyun felsefesine (%85) ve başarısına (%79) hayranlar.
• Bölgeciler: “Çizik Tanımayan Taraftarlar”ın takkadak %12’sini oluşturuyorlar. Bu uzak dünya taraftarlarının çoğu, takımın bulunduğu şehir ile olan bağlantıları yüzünden takıma özel bir ulam hissediyor. %55’i ahenktar yerine takımın bölgesine seyahat ediyor.
• Baht Hayranları: “Eksen Tanımayan Taraftarlar”ın %11’ini oluşturuyorlar. Takımdan tezayüt, balaban oyuncuların ve antrenörlere bağlılar ve onlarla alay malay takım değiştiriyorlar.
Cızık Tanımayan Taraftarlar Globalleşmenin Sonucu
Raporu kaleme alan, Almanya’daki EBS Üniversitesi Spor, İşletme ve Cemiyet Enstitüsü Direktörü Profesör Sascha Schmidt, Temel Tanımayan Taraftarların çoğalmasında deli dolu olan üç esas eğilimi işaret ediyor:
“Birincisi, her an kolaylaşan ve ucuzlayan uluslararası yolculuk olanakları yardımıyla artan mobilite. Yani ecnebi ülkelerin takımları bundan sonra ulaşılmaz değiller. İkincisi, bakir iletişim araçları kanalları sayesinde taraftarlar hem mızıka için hem birlikte sair uluslararası seyirciler karşı bilgiye ulaşabiliyor. Böylelikle Çizgi Tanımayan Taraftarlar takımın kültürüne dahil olabiliyor. Serencam kendisine da, küresel kader oyuncuların ve antrenörlerin şan statüsüne ulaşması, anahtar ve ekin farklılıklarını ortadan kaldırıyor. Bu kapsam farklı ülkelerden taraftarlar için dahi birleştirici bire bir prensip haline geliyor.”
Taraftarlara Göre UEFA Şampiyonlar Ligi Tarihinin Bildirme Cesim Yadigâr 2005’te İstanbul’bile Yaşandı
Avrupalı taraftarların oylarına göre belirlenen UEFA Şampiyonlar Ligi tarihinin en büyük olaylarının ilk 10 listesi MasterCard aracılığıyla açıklandı. Listenin evvel sırasında 2005 yılında oynanan ve Liverpool’un İstanbul Mucizesi yerine adlandırılan maçı geliyor.
2005 Finali: Liverpool’un İstanbul Mucizesi
Maç öncesi Liverpool’a AC Milan karşısında hiç baht tanınmıyordu. İlk yarı de bu görüşü doğrular nitelikteydi. Meğerse ikinci nısıf futbol tarihinin bildirme emniyetsiz dümbelek dönüşlerinden birine hayalet oldu ve Liverpool maçı penaltılara götürdükten sonra, beşinci kere Avrupa Şampiyonluğu’nu kazandı.
İlk ona giren diğer anlar beyninde sırasıyla,
2002 finalinde Zidane’ın Bayer Leverkusen’e cebin attığı heybetli vole,
1999 finalinde Manchester United’ın Bayern’i yenerek kupayı kazanması,
2010 finalinde Inter’in cumartesi gecesi ateşi,
2001 finalinde Bayern Munich’in köylü dönüşü,
2011 finalinde Barca’nın Manchester United’ı sahadan silmesi,
1996 finalinde Juventus’un kupayı evine götürmesi,
1997 finalinde Ricken’in rekoru,
2012’bile Chelsea’nin Napoli karşısındaki hezimeti,
2009 yılında ise Andres Iniesta’nın heybetli golü meydan alıyor.

Share: