İklim değişikliği alerjiyi bile etkiledi

İklim değişikliği alerjilerin seyrini birlikte değiştirdi. Toptan istinas; kaşınma, hapşırık ve koku alma organı akıntısı kabilinden şikayetlerin günlerce bitmeme etmesine neden oluyor. ESIR’deki Utah Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya bakarak, mufassal süren alerjiye, iklim değişikliğine mecbur çiçek tozu artışı defa açıyor.

Araştırı ÇAKER ve Kanada’dahi, 1990 ve 2018 yılları arasında yapılan havadaki çiçek tozu ölçümlerine dayandırıldı. Araştırmaya göre havadaki çiçek tozu miktarı 28 yılda tahminî yüzde 21 arttı. Yer iri artışlar, ağaçlanmanın yer az olduğu KUL’nin Texas ile ölçülü mağrip eyaletlerinde kaydedildi.

Alerjik nezle 3 hafta uzuyor

Araştırmaya göre global ısınma faziletkâr sıcaklıkları tetikliyor ve bu uzanım, normalde haziran-orak ayı aylarında polen üretmesi gereken bitkilerin, henüz er üretime başlamasına sebep oluyor. “Çiçek Tozu mevsimi” birlikte 30 sene öncesine göre daha mufassal sürerken martta başlıyor, eylüle kadar devam ediyor. Buna mecbur yerine aksülamel gösteren aynı bünyede, bahar nezlesi olarak da aşina, alerjik nezle 3 hafta uzuyor.

Veri insanları sakil çiçek tozu alerjisinin mevsimsel tıpkısı sorundan henüz fazlasına defa açabileceği uyarısında bulunurken, kişilerde teneffüs yolu rahatsızlığı ya da viral enfeksiyonlara hastalık olabileceğine belen edildi.

Alerji dirimlik tehlikeye öğün açmasa da kişinin günce hayat kalitesi düşüyor.

Avrupa Komisyonu’ndan abuhava değişikliğine karşı bakir önlemler

 

İklim değişikliğinin etkisiyle bu şita elbet geçecek?

 

Share: