Kalp hastaları korona virüs aşısı yaptırmalı mı?

Içtimai medyada ruh hastalarının aşılama olmaması gerektiğine yönünde bilgiler dolaşıyor. Meğer bu bilgilerin hiçbiri, bilimsel bir gerçeğe dayanmıyor.

Uzmanlar tersine, aşılama yapılması gerektiğini söylüyor.

“Aşının çor riskini artıran tek özelliği bulunmayan”

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ulu Zorlu Salim konuyla ait şunları söyledi:

“Süreğen kalp hastalığı olanlar, by-pass ameliyatı olanlar, stend takılanlar için söylüyorum, hangi dereceden züğürt olursa olsun, ağır hasta dahi olsalar kesinlikle Kovid aşısı yaptırmalılar. Aşılama yaptırmanın rastgele önsezi hastalığında çor riskini zait tek özelliği yoktur.”

 “Kan sulandırıcı aşıya bariyer değil”

Uzmanlara göre koku sulandırıcı bağışlamak de, aşılama yaptırmaya engel değil.

Sağ, “Söz Gelişi kapak ameliyatı oldum dem sulandırıcı kullanıyorum, stent takıldı iki şerha ani koku sulandırıcı kullanıyorum, biz telkih olanaklı miyiz? Hiçbir mahsuru namevcut aşılama olabilirler. Yemeden Içmeden aşı olduktan sonraları telkih yapılan yere, parmaklarıyla birkaç dakika bedava bastırmaları hafif cilt altındaki morarmaları önlemek açısından tam olacaktır” dedi.

Zaman sulandırıcı kullanmanın, aşının etkisini azaltacağı bilgisi de gerçeği yansıtmıyor.

“Riskli gruptakiler hastalığı çok elan ciddi geçiriyor”

Belli aynı yaşın üstündekiler ile duygu hastalığı olanların, virüse yakalanmaları durumunda bu süreci güç geçirebilceği belirtiliyor.

Esen bu konuyla ilgili şunları aktardı:

“Süreğen duygu hastalığı, hipertansiyonu olan ve 65 gözyaşı cisim olanlarda maatteessüf klinik emek sonuçlarını strateji ettiğimizde görüyoruz ki hastanede ya dahi ağırbaşlı bakımda yatmaları gereken proses daha pahal geçiyor ve maatteessüf ki vefatlar dahi bu gruplarda daha çok görülüyor.”

 

Güneş Tacı virüse ‘hava durumu’ kabilinden izleme

 

Türkiye’üstelik birçok kişiye güneş tacı virüs aşısı yapıldı? İl el akıbet rakamlar

 

Share: