Içtimai sorun arttı

Küresel çapta 64 ülkede canlılık gösteren Ipsos KMG Içtimai Tetkikat Enstitüsü’nün hazırladığı ‘Türkiye Barometresi’ raporu, anayasa referandumu ile zirveye sâdır demokratikleşme ve asayiş algısındaki memnuniyetin, 2011’in önceki ayında yerini kaygıya bıraktığını ortaya koydu. Araştırmaya göre vatandaş hükümetin sunu çok esenlik, eğitim bilimi, aut politika ve genel yerine tutum performansından memnunken, Avrupa Birliği, yıldırı ve aylakçılık konusundaki kaygısı olanların sayısı, memnun olanlardan çok.
Ipsos KMG Toplumsal Araştırmalar Enstitüsü Direktörü Tonguç Güdücü, benzeri yıldır iki ayda benzeri düzenli adına yaptıkları Türkiye Barometresi araştırmasının sonuçlarının ülkenin umumi gidişatı üzerine vatandaşın fikrini ve beklentilerini yansıttığını söyledi. Çoban, araştırmanın 2011 Sülale ayındaki akıbet raporunu Cezrî’e açıkladı.

‘Hayat tarzı’ etkiledi

Özellikle 2010’un böylelikle kanunuesasi referandumundan başarıyla çıkan iktidarın toplumda yarattığı demokratikleşme algısının etkisiyle memnuniyet ve beklentilerin zirveye çıktığını tamlayan Güdücü, “Ancak yılın evvel haftalarında darülfünun öğrencilerinin ve çalışanların gösterilerine müteveccih pahal tepkiler, akaryakıt zamları vb. kabil uygulamalar ile ‘dirim tarzına müdahale’ kaygısı, tartışmalarının yoğunlaşması, araştırmamızdaki endekslerin seyrini bile oldukça negatife çevirdi” dedi.

Türkiye Barometresi’nde hükümetin beraberinde uymazlık partilerinin performansı birlikte değerlendirildi. CHP’nin başarım endeksi 100 üzerinden 59, MHP’ninki 45, BDP’ninki ise 35 düzeyinde. Sürücü, CHP’nin performansının zirveye çıktığı dönemin Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun partinin başına geldiği zaman olduğunu tabir ederek, elan bilahare bunun vadi bire bir azimet izlediğini, Aile 2011 itibariyle ile 6 puanlık benzeri düşüş yaşandığını kaydetti. Sürücü, “Bu bulgu, intihap sürecinin CHP için ciddi bir dönem olacağına belen etmektedir” yorumunu yaptı. MHP açısından bakıldığında, dun cepheli bir reviş öne çıkıyor. BDP ise ‘demokratik muhtariyet’ tartışmasını gündeme taşıdığı dönemde takat sınırı açısından bildirme mebzul seyri gösterdi. Bugünkü takat sınırı endeksinde ise 10 puanlık tıpkı düşüş oldu. Araştırmada ev 2011 itibariyle intihap olsa vatandaşın tercihleri birlikte incelendi. Buna bakarak, 2010 yılının mayıs ayında YANLIŞSIZ Parti’ye müteveccih düşünce tercihi, en dip noktadaydı. Bunda krizin etkilerinin 2010’un önceki çeyreğinde daha açıkça hissedilmesi ve özellikle Güneydoğu’daki çatışmaların ve martir haberlerinin etkisi iri.
AK Parti’ye destek referandumda zirveye artık. Ev 2011’üstelik ise DOĞRU Öğür haddinden fazla az ayrımsız destek kaybı yaşasa de koskocaman ayrımsız farkla henüz önder. CHP ise mayıstaki reis değişimin rüzgârını çok koruyamadı.

Endeksler elbette oluşturuluyor?
Araştırı 13 iklim ve ilçeden 1500 dirilik ile karşı karşıya yapıldı. ‘Memnuniyet’ anketinde endeksin 100’e eşit olması, optimist ile kötümserin kıymet olduğu, 100’den nazik olması iyimserin arttığı, 100’den aşağı olması kötümserin fazlalığını ifade paha. ‘Siyasi performansta’ endeksin 100’e denk olması seçmen algısının hangi olumlu ne menfi olduğunu, 100’den şişman olması pozitif, 100’den beribenzer olması negatifi gösterir. Toplumsal hâl ölçülürken ise endeksin 100’nam üstünde olması sosyal sorun duyanların sayısının arttığını, 100’nam altında içtimai erinç ortamının yükseldiğini anlatım kıymet.

Share: