Kelliğe umar bulundu

Malumat adamları süreğen strese girmesi üzere farelerin genlerini değiştirdi. Ruhsal Gerilim hormonu kortikotrobun çok salgılanmasını sağlayan veri adamları stresin işkembe ve bağırsaklara etkisini araştırdıkları tam, yaşlandıkça farelerin sırtındaki kılların döküldüğünü ve ”kelleştiğini” belirledi.
California’daki Salk Enstitüsü’nden araştırmacılar, stres hormonunun salgılanmasını durduran “astressin-B” adı verilen aynı kimyevi konu geliştirdi ve bu maddeyi ”kel farelere” enjekte etti. Kel fareleri, kontrol grubundaki dosdoğru farelerle tıpkı kafese koyan bili adamları, 3 ay sonra kimyevi maddenin işkembe ve bağırsaklara etkisini beklemek üzere kafese baktıklarında, kılları baştan sâdır ”kel fareleri” diğerlerinden ayırmakta zorlandı.
Araştırı sonuçlarının insanların ruhsal gerilim ve zayıflık zımnında saç kaybetmesini evet bile saçın ağarmasını engellemek üzere eskimemiş ”tedavilerin” uygulanmasının yolunu açabileceğini belirten vukuf adamlarının çalışması Amerikalı ”Plos” dergisinde yayımlandı.

Share: