Gezegendeki herkesin aşılanması 4 yıl sürebilir

Dünyanın en balaban aşı üreticilerden biri olan Hindistan’daki Serum Enstitüsü, küresel şirketlerin 2024 yılına kadar karşılık aynı şekilde dağıtamayacağını öne sürdü.

Serum Enstitüsü’nün CEO’su Adar Poonawalla, Financaial Times’a yaptığı açıklamada, aşı üreticilerinin kısa tıpkısı müddet zarfında yaklaşık 10 milyar doz aşı üretecek altyapıya cemaat olmadığını söyledi. Poonawalla, aşının iki doz olması halinde bu sürenin uzayabileceğini açıkladı.

“İLAÇ ŞİRKETLERİNİN ALTYAPISI TOPTAN BİR AŞILAMA PROGRAMI İÇİN YETERLİ DEĞİL”
Ponawalla, “Gezegendeki herkesin aşılanması 4-5 yıl sürecek. Dünyanın aşı üstüne müspet ummak istediğinin farkındayım, ancak kimsenin gücük bire bir müddet süresince yüksek kapasitede aşılama üretebileceğini düşünmüyorum. İlaç şiketleri global benzeri aşılama programına yetecek şekilde istihsal kapasitesini büyütmüyor” ifadelerini kullandı.

Poonawalla’nın açıklaması, esbak İngiltere’birlikte olgun oturmuş üyesi Prosesör Openshaw’ın musaddak benzeri güneş tacı virüs aşının kapalı istihsal kapasitesi nedeniyle el marifetiyle 2021 böylelikle geçmiş kullanılamayacağını açıklmasının peşi sıra geldi.

Serum Enstitüsü, yıllık 1,5 milyar doz istihsal kapasitesiyle şu anda dünyadaki yeryüzü büyük aşılama üreticisi konumda bulunuyor.

KLİNİK DENEMELER 3 AŞAMADA YAPILIYOR
Bir aşının gen namına kullanılabilmesi için 3 aşamada insanlar üstünde test edilmesi gerekiyor.Klinik denemelerin evvel aşamasında, birkaç sayıdaki fahri sağlıklı denek üzerinde aşının emniyetli olup olmadığı ve beklenen canip etkileri araştırılıyor. İkinci aşamada, güvenilirliği doğrulanan aşının etkinliği 100’den çok denek üzerinde imtihan ediliyor. Üçüncü ve son aşamada ise bire bir işlem, binlerce denekle tekrarlanıyor. Cümle bu proses, aylar ve hatta yıllar alabiliyor.

9 AŞI SONUÇ ETAP KLİNİK DENEYLERDE
Dünya Keyif Örgütü (DSÖ) verilerine göre, 28 Ağustos itibarıyla acun genelinde Kovid-19’a cebin 35 telkih adayı klinik deneme, 145 telkih adayı ise klinik öncesi değerlendirme aşamasında bulunuyor. Klinik deneylerinin son aşamasında ise 9 telkih bulunuyor. Bu aşılar ise Oxford/AstraZeneca, CanSino, Sinovac, Moderna, BioNTech/Fosun Pharma/Pfizer, Gamaleya Research Institute, Wuhan Institute of Biological Products/Sinopharm , Beijing Institute of Biological Products/Sinopharm ve Janssen Pharmaceutical Companies vasıtasıyla geliştiriliyor.

Share: