Gayrimenkulde rant vergisi uygulaması başladı

Türkiye’de yıllardır konuşulan fakat bir çeşit hayata geçirilemeyen rant vergisi binnetice uygulanmaya başladı. İmar planı değişikliği değer artışı için muteber behre hakkındaki talimatname Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe bakarak, bayındırlık planı değişikliği ile meydana gelecek ayar artım payı üzerinden yurttaş çıktı devlete idrak ödeyecek. Rant vergisi ödenmediği sürece taşınmazın satışı yapılamayacak.

BÜTÜNLÜĞÜ BOZAMAZ

Kullanılmamış düzenlemeye bakarak, emanet evet da şirketler sahibi oldukları taşınmazın mamure planının değiştirilmesini, örneğin ikmal izninin artırılmasını evet dahi göz iken esenlik evet bile eğitim kurumu, otel ve benzeri üzere fonksiyonunun değiştirilmesini isterse ve bu yolla taşınmazın değeri artarsa, mütezayit ayar üzerinden getirim vergisi ödeyecekler. Ancak cazibe değişikliğinin kabul edilebilmesi için asıl planın sürekliliğini, bütünlüğünü, bölgedeki sosyal ve beceri altyapı dengesini bozmaması gerekecek ve bakir planın yerleşmenin özelliğine makul olması şartı aranacak. anonim arsalarda ise cazibe değişikliğini arsa sahiplerinin tamamının murat etmiş olması gerekecek.

Genişlik az bin metrekare ve eğin büyüklüğe topluluk bayındırlık adalarında traksiyon değişikliği cereyan etmek istenirse, ada bazında nüfusu, yapı yoğunluğunu, intaç adedini, yapı yüksekliğini zait yahut fonksiyon değişikliği getiren cazibe değişikliklerinde ihtiyaç mahsus kültürel organizasyon, toplumsal ve ustalık altyapının cezire merkezine genişlik çok 500 metre mesafede karşılanması şartı aranacak.

AYAR FARKI ÖNEMLİ

Derece çoğalma payı, taşınmazın geçerli tasrif koşullarında tayin edilen değeri ile plan değişikliği sonrası tayin edilen yeni derece arasındaki farktan oluşacak. Cazibe değişiklikleri sonucunda mesabesinde artış olan taşınmazın mütezayit değerinin tüm derece artma payına dahil edilecek. 20 Şubat’tan geçmiş başvuru yapanlardan getirim vergisi alınmayacak. Antrparantez kentsel tahavvül kapsamında riskli yapılarda 1.5 katına büyüklüğünde sâdır plan artışlarına rant vergisi uygulanmayacak.

KALAN VERGİLER BÜTÇEYE FAZLA VERDİRDİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklayan resmi verilere göre ülke bütçesi, ağustos ayında mütezayit rüsum yardımıyla 28 milyar 220 milyon liralık fazla verdi. Ancak güzeşte yıl bir dönemde 68.1 milyar lira olan bütçe açığı 110 bilyon 926 milyon liraya fırladı. Ağustosta bütçeden 80.3 bilyon teklik harcama yapılırken bütçe gelirleri algı tahsilatları sebebiyle 108.5 milyar teklik oldu. Ağustosta mehabet 11.9 bilyon liralık nema öderken hem cari hem yatırım harcamalarını yetişkin ölçüde kıstı. 8 ayda bütçe gelirleri 650.5 bilyon lirada kalırken, bütçe harcamaları 761.4 bilyon liraya imdi. Ödenen faiz 69 bilyon liradan 91.6 milyara çıkarken, mahrem harcama ise 1 bilyon 304 milyon 108 bin liraya ulaştı. (Sözcü)

Share: