Feza yarışında kullanılmamış kadem: Erke krizine hal arayışı!

Çin’in Xidian Üniversitesi’nden malumat insanlarına göre, Çin’bile feza tabanlı sıra enerjisi kullanımının yolunu açabilecek eskimemiş ayrımsız kule üstünde çalışmalar tamamlandı.

Üniversiteden yapılan açıklamada, 5 Haziran’dahi “dünyanın ilk birlik angajmanlı ve bilcümle sistemli çağ enerjisi santrali” üstünde muvaffakiyetli benzeri imtihan yapıldığı belirtildi.

Feza tabanlı çağ enerjisinin gelişimini yetiştirmek üzere tasarlanmış beş ayrımlı sistemle donatılan ve çelikten üretilen 75 metre yüksekliğindeki çatı, üniversitenin kampüsüne yerleştirildi.

Uzaydan ruz enerjisi elde edilmesine ilgili icraat sadece Çin’in gündeminde değil. Mart ayında İngiltere’nin uzayda güneş enerjisi santrali kurmak için 18,72 milyar euroluk tıpkısı teklifi değerlendirdiği bildirilmişti. Amerika Mürekkep Devletleri, kendi feza tabanlı sıra enerjisi sistemine ümranlı uygulayım bilimi bulmak amacıyla 100 milyon dolarlık katılma anlaşması yaptı.

BİLİM DIL MU GERÇEKLİK Mİ?

Feza tabanlı sıra enerjisi sisteminde, uyduların enerjiyi güneşten daima kendisine fotonlar toplayarak enerjiyi fotovoltaik hücrelere dönüştürmesi ve bu elektriği kablosuz adına ışınla ve mikrodalgalar halinde Dünya’daki alıcılara göndermesi hedefleniyor.

Portsmouth Üniversitesi Makine ve Dizayn Mühendislik Okulu Başkanı Jovana Radulovic, bu bilim açacak romanından balkon kabilinden görünen fikrin bakir olmadığını söylüyor.

Euronews’teki habere bakarak; Raduloviç, mühendislerin ve fen insanlarının bu teoriyi geçtiğimiz yüzyılda gündeme getirdiğini belirtiyor.

Teori, ilk defa 1960’larda bilgin ve feza mühendisi olan Peter Glaser aracılığıyla önerildi. Ona bakarak, gök tabanlı benzeri tarih enerjisi santrali, 24 saat güneş ışığı görmesi ve daima hareketlilik üretimine müsaade vermesi zımnında Dünya’ya yerleştirilen aynı santrale bakarak elan eli nimetli olabilirdi.

Toptan enerji tüketiminin 2050 yılına kadar yüzdelik 50 oranında artmasının beklendiği tıpkısı dönemde, bu metodun artan enerji ihtiyacını karşılamada ve iklim krizine hal üretmede havari olabileceği belirtiliyor.

UZAY TABANLI ÇAĞ ENERJİSİNİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER NELER?

Teknoloji ilk bakışta imge vadeden tıpkısı görüntü sergilese da bir nice zorluğu de yanında getiriyor. Gök tabanlı tarih enerjisinin uygulanmasını zorlaştıran esas deli dolu efdal maliyeti.

Sistemin nazik ölçüde parçalı olduğu biliniyor. Buna bakarak, Güneş modülleri yörüngede robotlar aracılığıyla kurgu edilmeli. Bu montajın yapılabilmesi üzere cümle unsurların uzaya taşınması gerekir kim bu bile el ve kibar tıpkısı iş olduğu anlamına dirimsel. De bu garip bire bir canlılık yer için de zararlı olabilir.

Mavera yandan üretilen erke ve elektriğin Dünya’ya mikrodalgalar halinde gönderilmesi öngörülüyor. Radulovic’e bakarak bu denli engin gelen bu dalgalar üzere devasa alıcılara ihtiyaç duyulacak.

İletilen mikrodalgaların yoğunluğunu artırarak henüz tezyifkâr antenler de almak düşünülebilir. Böylecene maliyet da düşürülebilir. Ne var kim bu senaryoda bati sinyallere maruz kalan canlılar için coşkunluk söz konusu benzer.

Enerjinin dönüştürülme süreçlerinde yüzde 10 oranında zayi yaşanabileceği dikkate alındığında sistemin mutluluk açısından çok de avantajlı olmayacağı görülebilir.

Ayrıksı tıpkısı müşkülat dahi devir panellerinin uzayda uzun müddet ayakta kalabilmesini hatırlamak. Feza şartlarına alın daim bakıma ihtiyaç duyacak olan bu panellerin radyasyona cebin sağlamlaştırılmaları gerekir.

GELECEK İÇİN DEĞERLİ BİR YATIRIM MI?

Bütün bu müşkülat projelerin maliyetini oylumlu ölçüde artırırken sistemin buna değip değmeyeceği soru işareti kendisine kalmaya devam ediyor.

Radulovic, bu nedenle Elon Musk’ın şirketi Space X’in çalışmalarını yakından izlediklerini söylüyor ve “Benzeri roketi kullanarak malzemeleri uzaya söylemek ve bunu yeniden gine yapmak maliyet açısından avantajlı gözüküyor. Ancak uzaya devir enerjisi santrali yapmak amacıyla bütün unsurların maliyeti düşürülmedikçe bu düşündüğümüz kadar acul olamayacak. Konusunda yoğunlaşmamız gereken tıpkı madde bu” şeklinde konuşuyor.

Yeniden dahi bu bili miftah romanlarını andıran yöntem gelecekte oylumlu ayrımsız envestisman haline gelebilir. Radulovic, teknolojinin er ya birlikte geç daha uygun maliyetle üretilebileceğini çünkü üstünde henüz fazla araştırma yapılacağını söylüyor.

Erke ve iklim kriziyle boğuşmak ve gelecek nesilleri korumak üzere sert önlemlerin alınması gerektiği aşikar. Gök tabanlı Devir enerjisinin kısa vadede önünde engeller olsa da detaylı vadede faydaları düş donör.

Mars görevi araştırması: Kadınlar henüz akla yatkın!

 

Merih’ta kullanılmamış dirim belirtileri

 

Share: