Metaverse: Özgürlükler diyarı mı yoksa benzeri AVM mi?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Bugünün dünyasında insanların hastalık alternatif aynı köken üzere can attığını tahmin etmek tahakküm değil: Bakir tıpkı başlangıç yaparak sistemi baştan dayamak. Sanal alemlere başmaklık çekiciliğin altında üstelik bu yatıyor. Mevhum acun gücün tersine çevrilebildiği, hayalet kırıklıklarından kaçılabilen ve daha kasırga donör, elastiki ve düşündürücü şeyler için kapitalist eşitsizliklerin geride bırakılabildiği bire bir saha namına manzara ediliyor.

Harvard Business Review’dan Thomas Stackpole’un inceleme yazısına bakarak, bu açıdan bakıldığında, Fortnite ve Roblox üzere çevrimiçi evrenlerin 400 milyona yakın kullanıcıyı bünyelerine çekmesi ve Decentraland ve Sandbox kabilinden diğerlerinin de tezce büyümesi olağanüstü gelmemeli. Tahminlere bakarak, bu markalar üzere pazar büyüklüğü haddinden fazla mümasil zamanda 1 trilyon doların üstüne çıkma.

Yatırımcıları cezbediyor

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, Facebook, sanal tıpkısı geleceğe olan inancını yayımlamak üzere adını Sermaye adına değiştirdi; Microsoft sayısal avatarlarla meşbu hisse senedi yerleri amacıyla tedbir yapıyor. Nike’dan Gucci’ye bir nice moda markası Metaverse evreni için hatırlamak ve aksesuarlar tasarlıyor. J.P. Morgan ve Samsung, Decentraland’birlikte salon açıyor. Dünyanın bildirme balaban çevrimiçi oyun platformlarından biri olan Roblox’ta oyuncular kendi Forever 21 mağazalarını açarak işletebiliyor ve antrparantez bu mağazalarda kendi tasarımlarını satabiliyor. Dünyanın yer büyük şirketleri Metaverse konusunda şişman yatırımlar yapıyor. Tekmil bu olumlu gelişmeler, Metaverse evreni elan bilcümle namına anlaşılamamışken gerçekleşiyor. Bu üstelik Metaverse’ün esrarlı yanının yatırımcılar üzere çekimli olduğunu kanıtlıyor.

Metaverse, dünyanın en nazik uygulayım bilimi şirketlerini yatırım yapmaya itiyor.

Repertuvar, etiket ve iyelik

Bilcümle bu gelişmeler bizi Metaverse’e yönelik ciddi ilginin nedenini anlamaya itiyor. Üç tezkere bu noktada bize yardımcı oluyor. Cathy Hackl, Dirk Lueth ve Tommaso Di Bartolo’un kaleme aldığı Metaverse’birlikte Gezmek (Navigating the Metaverse); QuHarrison Terry ve Scott Keeney eliyle yazılan Metaverse Manuel (The Metaverse Handbook) ve Markka van Rijmenam aracılığıyla yazılan Metaverse’e Antre (Bozkır into the Metaverse) kitapları, Metaverse sayısal evreninin sınırlarını anlamamıza havari oluyor.

Bu kaynaklara bakarak Metaverse, alelumum merkezi olmayan, artırılmış sanal gerçekliği içeren, verilerin blok zincirlerde depolandığı ve kullanıcıların dijital ürünlere erbap olmasına izin veren birçok cihan ve sayısal alanın birleşimi şeklinde tanımlanıyor. Tıpkısı internet terimi üzere Metaverse terimi birlikte tevessü özelliğine topluluk bir nice kent ve düz ağını anlatım ediyor.

Pratikte ise Metaverse, eskimemiş pazarlar ve ürünlerin düzlük aldığı bire bir ortamda çevrimiçi kalkışmak için yeni bir repertuvar sunuyor. Bu bakir çatı, üç paradigma kaymasına neden oluyor:

Repertuvar: İnsanlar hoppadak tüketmek istemiyor. Oyunlaştırılmış, belli bire bir bağlama oturan deneyimler insanlara çok henüz rabıta çekici geliyor.

Etiket: İnsanlar sanal evrende yarattıkları karakterlerine değer veriyor ve onu Metaverse evrenine ve hassaten cins dünyaya içki içmek istiyor.

Mülkiyet: İnsanlar zamanlarını nerede geçirmeyi seçerlerse seçsinler, baştan sona ayrımsız deriye iyesi olmak isterler.

İnsanlar hisse senedi bilgisayarlarında oturum açsa de, şeb baziçe oynasa da bunu benzeri kimlikle yapmak istiyorlar.

Kullanıcı değil organ girmek

Apayrı ayrımsız deyişle asıl arzulanan öz, blok zincir üstünde müttehit aynı dijital kimliğe ehil olmaktır. İnsanlar iş bilgisayarlarında celse açsa dahi, gece baziçe oynasa de bunu bir kimlikle fayrap etmek istiyorlar. Bu kimliğin, kripto paralarınızın anahtarlarından Decentraland’da saha düzlük dijital eviniz için satın aldığınız NFT’lere büyüklüğünde parçalanmamış makro verileri içermesi gerekiyor. Elhasıl insanlar Metaverse evreninde aynı kullanıcı olmaktan bundan sonra bu evrenin benzeri üyesi olmayı arzuluyor.

Bu format yadırgatıcı bir olasılıklar dünyasının kapılarını açıyor. Buna bakarak örneğin Roblox’ta insanlar oyunlar ve oyun alanları taammüden toplumsal iletişim araçları sitelerinde yapamayacakları etkinlikleri düzenleyebilir ayla geliyor. Buna arz ferah benzer namına ise Paris Hilton’ın Roblox üzerinde düzenlediği yılbaşı kutlaması verilebilir. Partilerin geleceği kendisine tanımlanan bu kutlamaya yılbaşı zamanı Times Square’e akın fail insanlardan elan çok katılımcının karışma olması birlikte bunu kanıtlıyor.

Kullanıcılar Metaverse’te hemen temas öz üstünde hisse sahibi olabiliyor. Kullanıcı sahipliği kendisine nitelendirilen bu yıpranmamış buut kök benzeri kıvrılma niteliği taşıyor zira bu özgürlük, yıpranmamış tıpkısı tutum gerçekleştirmek anlamına geliyor.

Yıpranmamış bükülme: Kullanıcı sahipliği

Metaverse ve Web3 için yer can alıcı olan özdek ise sahiplik vurgusu kendisine öne çıkıyor. Kullanıcılar acilen çabucacık temas şey üstünde hisse sahibi olabiliyor. Ilişik oldukları topluluklar ve kullandıkları uygulamalarla ilgilendiren alınması gereken kararlarda düşünce sahibi olabiliyor. NFT üretip satabiliyor ve hatta sunucular adına eşler arası ağlarda çalışan merkezi olmayan uygulamalarda oyun oynayarak ödeme alabiliyor. Kullanıcı sahipliği adına nitelendirilen bu yıpranmamış boyut esas ayrımsız bükülme niteliği taşıyor zira bu özgürlük, yıpranmamış aynı tutum görüntülemek anlamına geliyor. Bu sayede kullanıcılar özgürleşirken topluluklar ve sayısal ürünler dahi platformlar beyninde hafif taşınabiliyor. Kullanıcılar bu sayede sayısal varlıklarını satarak, kiralayarak ve onlar karşılığında namus borcu alarak gelir elde edebiliyor.

Dopamin hesabına saklı yazı dünyalık

Bu format insanların taharri motorları ve toplumsal iletişim araçları platformları yoluyla var oldukları internet ortamındaki tüketilen şuurluluk konumundan çıkarak üreten konuma yükselmeleri anlamına geliyor. Bu sayede kullanıcılar örneğin oyunlarda düz kayran karakterler yaratarak bunları gayrı oyunculara satabiliyor, Decentraland’de bir markanın elçisi kendisine azade çalışabiliyor evet da ürettikleri dijital sanat eserlerini satabiliyor. Bugünün internet süresince ‘beğeni’ almanın sonucunda elde edilen dopamin artışı adına ise Metaverse evreninde insanlar kripto mülk elde ediyor.

Bu galeyan donör bire bir hamle anlamına geliyor çünkü çarkıt web tabanlı genel ağ ortamına bilge olan reklam tabanlı bir, kullanıcıların bilgilerini yayın haline getiriyor. Bu bilgilere eş olan birkaç dev şirket, erbap oldukları bu gücü paylaşmamak amacıyla kullanılmamış düzenlemelere gitmekten kaçınıyor. Metaverse bu anlamda internetin yerleşik gücünün ayrımsız kısmını kırabilme ve internete aynı elektrik kazandırabilme potansiyeli taşıyor.

İş oyuna değil, baziçe işe dönüşüyor

Metaverse’nam vadettiği bakir dünyanın elbette distopik tıpkısı tarafı üstelik bulunuyor. Bu dünyada gelişim baziçe haline değil, baziçe aksiyon haline geliyor. Metaverse’ün bugün manzara edilen zifos, sayısal özgürlük ve mülkiyet sunmak hesabına kullanıcılara henüz fazla yük yüklüyor üzere gözüküyor. Tamam insanlar sair tekmil bandaj alanlarını ve ilişkilerini aşağı ayrımsız kenara bırakıp gereksiz zamanlarında yaptığı seçme şeyi Metaverse evrenindeki kimlikleriyle yazmak istiyor mu? İnsanlar hobilerini benzeri işe dönüştürmeyi siktirici istiyorlar mı? Sunu önemlisi ise hayatlarının daha aşkın bire bir bölümünü mevhum bir evrende kılmak istiyorlar mı? Bu soruların cevaplarını henüz bilebilmek benzer değil.

Özgürlükler diyarı mı yoksa tıpkı AVM mi?

Metaverse küçük üstelik insanların geleceğinin ilk aşaması mı? Sermaye ve Microsoft kadar şirketler hakeza düşünüyor üzere görünüyor. Çalkantı, bakir deneyimlere açgözlü olma dürtüsü ve paranın insanları eskimemiş tıpkısı dijital kök biçimine ittiği kilitsiz küreksiz. Korkulan ise Metaverse evreninin tayf edilen özgürlükler adına bire bir aksata merkezine dönmesi. Bilcümle bunlara sunu mebzul cevabı ise zaman verecek.

MetaVerse’ten beklentiler çokça faziletli

 

Sermaye, Metaverse’birlikte çıkarmak mağazası açıyor

 

İnfo Envestisman’dan Metaverse daveti! İnfoVerse’üstelik avatarlı dolaşma

 

 

Share: