Kalamış Marina yeniden satışa çıkıyor!

Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.’ye ilişik Fenerbahçe-Kalamış Marina 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Için Yasa hükümleri çerçevesinde, 40 sene süreyle “İşletme Hakkının Verilmesi” yöntemiyle özelleştirilecek.

Resmi Gazete’üstelik yayınlanan karara göre, arızi güvence bedeli 75 milyon TL olacak.

İHALEDE AKIBET TEKLİF 27 ILKGÜZ’DE

İhalede akibet öneri ita tarihi 27 Eylül 2022 olacak.

Sözcü’deki habere göre; İhale, larp fazla teklif sahibinden tutkun zarf içerisinde teklif kabul etmek ve görüşmeler fora etmek vasıtasıyla “endam usulü” ile gerçekleştirilecek ve sektör görüşmesine bitmeme edilen teklif sahiplerinin katılımı ile yapılacak açık artırma yoluyla sonuçlandırılacak.

İhaleye üs ve hukuksal eşhas ile Kuma Hamle Gruplarının katılabileceğinin belirtildiği karara şöyle devam edildi:

“Envestisman fonları fakat Kuma Etap Grubuna dâhil adına ihaleye katılabilirler. Kuma Girişim Grubu yemeden içmeden envestisman fonlarından oluşamaz. Ancak envestisman fonlarının hissedarı olduğu hukuksal kişiliğe cemaat şirketler biricik başlarına yahut Kuma Adım Grubuna karışma kendisine ihaleye katılabilirler.”

40 YIL SÜREYLE ÇALIŞTIRICI HOLDİNG’E VERİLMİŞTİ

Öte yandan, 2021 Teşrinisani’bile Fenerbahçe Kalamış Marina 2.5 milyar TL bedelle işletmesi 40 yıl süreyle Belletici Holding’e verilmişti.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın dahi kararıyla, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Fenerbahçe Kalamış Marina’nın 40 sene sürekli işletme hakkının 2.53 milyar TL bedelle Koç Holding’e verilmesini onaylamıştı.

Ancak 2022 Sülale’ta Belletici Holding’ten KAP’a yapılan açıklamada, Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı ihalesinin Cumhurbaşkanı kararı ile nakız edildiğini duyurulmuştu.

DERI’a yapılan açıklamada şu ifadeler kayran almıştı:

“07.10.2021 ve 12.11.2021 tarihli özel ebat açıklamalarımız ile, Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.’ye ilgili Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanının özelleştirilmesi ihalesinde, tutkun ortaklığımız Biricik-Arka Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri A.Ş. (Bir Tane-Art) marifetiyle sunulan teklifin genişlik efdal teklif olarak gerçekleştiği ve ihale kararının Cumhurbaşkanlığı Kararı ile onaylandığı kamuya açıklanmıştır.

bununla birlikte bahse konu ihalenin 19 Familya 2022 tarihli Reisicumhur Kararı ile tahrip edildiği 21 Aile 2022 tarihinde Biricik-Dip’a deklarasyon edilmiştir.”

Perili Köşk 449 milyon liradan satışa çıkıyor 

 

Telefon ve bilgisayar satışlarında eksilme bekleniyor

 

Share: