‘Dünyadaki kenar bölgeleri acı altında’

Queensland Üniversitesinden uzmanların insanlar aracılığıyla tahrip edilen ve tek değmemiş kıran bölgelerini yakalamak yürüttüğü çalışma kapsamında, 2013’ten bu yana acun genelinde yüzde 15 yaka bölgesinin bozulmadan kaldığı ve bozulmayan yer açık bucak bölgesinin Kanada’bile da olduğu tespit edildi.

EurekAlert internet sitesinin haberine göre üniversiteye merbut Yeryüzü ve Çevre Okulundan Brooke Williams, bahir otları, savanlar ve mercan balığı resifleri mevcut ağız bölgelerinin insan baskısına sahip sunma faziletkâr alanlar olduğunu söyledi.

Williams, hükümetleri, söz konusu saf kıran bölgelerini korumaya ve çözülüm olanları restore etmeye çağırdı: “Bozulmadan kalan kenar bölgelerini korumayı ve bozgun olanları bozuk haline tefhim etmek istiyorsak acul ve azimli şekilde debi etmemiz gerekiyor.”

Kıran bölgelerinin tahribatının vakit kaybetmeden kıyıdaki çeşitler ve habitatlar için değil çok sayıda herif sağlığı amacıyla birlikte iri gözdağı oluşturduğu aktarıldı. Ayrıntılar, Conservation Biology dergisinde yayımlandı.

Şoke eden korona araştırması: Zararı faydasından çok imdi! 

Çevre kirliliğine 2021’bile 350 milyon liralık ceza kesildi

AB’dahi kasaba suçlarının kapsamı genişliyor

 

Share: