‘Fazla uyumak kalori alımını azaltabilir’

Chicago Üniversitesi’nden veri insanları, uykunun obezite ile ilişkisini ilgilenmek amacıyla 80 yetişkinle klinik deneyim yaptı. Geceleyin başına bire bir saat veya henüz fazla aymazlık eklemenin insanların günce ısın alımını 270 kalori eksilttiğini bulan araştırmacılar, bunun takkadak henüz aşkın uyuyarak 3 yılda tahminî 12 kilogram kayba kat açabileceğini belirtti.

Araştırmacılara göre, geceleyin 6,5 saatten daha bir iki uyur canlı, fazla vahim yetişkinlerin uyku alışkanlıklarını düzeltmek üzere müşavirlik aldıktan sonradan geceleyin başına 1,2 saat henüz fazla aymazlık ekleyebiliyor. Irish Examiner sitesinin haberine bakarak sonuçlar, henüz çok uyumanın, insanların toplam kalori alımını günde ortalama 270 azalttığını ve kâh kişilerin 500 henüz beş altı ısın tükettiğini gösterdi.

Chicago Üniversitesi’nin uyku merkezinden Dr. Esra Tasali, çalışmanın kilogram vermeyi amaçlamadığını belirterek, “Fakat hoppadak 2 hafta içinde dahi, kalori alımında tıpkı eksilme ve menfi tıpkı erke dengesi olduğunu gösteren nicel kanıtlara sahibiz, kalori alımının yakılan kaloriden elan beş altı olduğunu gördük” diye niteleyerek konuştu.

Mesai kapsamında yedikleri kısıtlanmayan 80 majör, öz yataklarında uyudu, giyilebilir cihazlarla uykuları strateji edildi ve değme kefaret yahut alıştırma talimatı olmadan alışılagelen bir yaşam tarzı izledi.

Çalışmanın başlangıcında 21 ila 40 yaşları arasındaki yetişkinlerin üzeri kitle indeksi (BMI) 25 ila 29,9 arasındaydı, bu de aşkın çetin oldukları anlamına geliyordu. Araştırmanın sonuçları Jama Internal Medicine dergisinde yayımlandı.

Şoke fail güneş tacı araştırması: Zararı faydasından aşkın çıktı!

 

Obezite ve bicik kanseri doğrudan ilişkili

 

‘Yetersiz gaflet Kovid-19’a yakalanma riskini artırıyor’

 

Share: