DASK’tan, İzmir depreminin peşi sıra 401 milyon liralık ödeme

DASK Koordinatörü Erdal Turgut, kurumun, sigortalıların depremin arkası sıra bildirme bodur sürede ödence ödemelerini alarak hayatlarına devam edebilmelerine bindi olmayı amaçladığını belirtti.

Turgut, hasar yönetimindeki hızları ve poliçe sahiplerinin tazminatını almasının, DASK’a duyulan güvenin temel unsurlarından biri olduğunu vurguladı.

“30 bin hasar dosyasına 401 milyon liralık hasar ödemesi yaptık”

Depremlerden sonra ödence ödemelerini alanların, sigorta yaptırmayan vatandaşlara sigortalı tevessül etmek üzere benzer teşkil ettiğini dile getiren Turgut, bu nedenle hasar hile operasyonlarına balaban ehemmiyet verdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

“İzmir depreminin arkası sıra da kısa bir süre içerisinde sahaya gittik. Sigortalılarımızın soru ve taleplerine yer aceleci şekilde dönüş yapabilme hedefiyle DASK İletişim Merkezi kurduk. Uzman görevlendirmelerimizi birlikte süratle yaparak depremden sonra kısa tıpkı süre zarfında ilk hasar ödemelerini gerçekleştirdik. İzmir ve mekân illerden aldığımız hep 30 bin hasar dosyasına 401 milyon liralık hasar ödemesi yaptık. Bu miktar, çalım tarihinde tek ayrımsız depremde yapılan sunma erdemli hasar ödemesi kendisine kayıtlara geçmiştir. DASK’ın kuruluşundan bu yana sigortalılara yaptığı mecmu hasar ödemesi ise mecmu 1,1 bilyon liraya ulaştı.”

Depremden sonradan sigortalılık oranı yükseldi

Turgut, elem tecrübeler sonrası sigortalılığın öneminin elan ongun anlaşıldığına dikkati çekerek, her depremin, yıkıcı etkileriyle depreme cebin hazırlıklı olma zorunluluğunu hatırlattığını dile getirdi.

Depremden sonraları İzmir ve Iye Bölgesi’nde bile Mecburi Zelzele Sigortası’na olan talepte haddinden fazla gösterişli bire bir çoğalma görüldüğünü tamlayan Turgut, gelinen noktada İzmir’deki sigortalı konut sayısının 635 binden 717 bine, sigortalılık oranının ise yüzde 57’den yüzdelik 64’e yükseldiğini söyledi.

Turgut, Türkiye’deki sigortalılık oranının yüzde 59 olduğunu belirterek, “Dünyada yaşıt çalışmalar ile kıyaslandığında Türkiye’deki oranın az çok yüksek olduğu görülmekle gelişigüzel DASK adına hedefimiz, kapsamımıza giren bilcümle konutları Mecburi Zelzele Sigortası güvencesine almak ve yüzdelik 100 sigortalılık hedefimize ulaşmak.” ifadelerini kullandı.

DASK’ın kapsamının genişletilmesi çalışmaları

Erdal Turgut, 2021’in dünyada abuhava değişikliği ve toptan ısınmanın bile etkileriyle doğal afetlerin güç yaşandığı ayrımsız sene olduğuna değindi.

“Mümasil zamanda birlikte ülkemizde meydana mevrut seller ve orman yangınları, Zorunlu Zelzele Sigortası’nın kapsamının genişletilerek bütüncül ayrımsız ‘Afet Sigortası’na dönüştürülmesi konusunu gündeme getirdi.” diyen Turgut, Sigortacılık Özel Emeklilik Düzenleme ve Fal Kurumu’nun kamuoyu ile paylaştığı bilgilendirmede bile yer aldığı gibi, hâkim ilkin kalkmak amacıyla değişik katıksız kıran türlerinin eklenmiş güvence adına mecburi hareket sigortasına bütünleşmiş edilmesi ile ait DASK yerine çalışmalara başladıklarını kaydetti.

Turgut, kabil olan arz gücük sürede bu çalışmaları tamamlamayı hedeflediklerini belirtti.

İzmir depremi Türkiye’birlikte DASK poliçelerini yüzde 37 artırdı

 

DASK’a 3.4 milyarlık cesamet desteği

 

Share: