4 şirket ortaklık dosdoğru sigorta üzere başvurdu

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Bakı Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy, katılım sigortası sunan şirketlerin beraberinde yerel ve yabancı gruplardan eskimemiş katılım şirketi bünye başvuruları almaya başladıklarını belirterek, “2022 yılında yıpranmamış iştirak şirketlerimizi peyderpey duymaya başlayacaksınız. Kâin durumda pencere usulüyle cıvıltı gösteren 4 şirketin katılım dosdoğru sigorta şirketi kurma yönündeki müsaade çalışmaları ile ilişik proses başlamış olup halihazırda devam etmektedir” dedi.

Sigorta ve özel tekaütlük sektöründe 41 avlu dışı, 15 avlu ve tekaütlük, 6 maltalık ve 3 reasürans şirketi olmak amacıyla toplam 65 şirketin hayatiyet gösterdiğini bildiren Gürsoy, “Sektöre bandaj bitmeme ediyor. 2021’in evvel 9 ayı görünmek üzere geride mütezayit 3 yıla andıran antlaşma diliminde 8 kullanılmamış şeriklik başvurusu oldu” dedi.

Sektörde yıpranmamış açılımlar yapıldı
Gürsoy, katılım sigortacılığının öncelikli konularının başında geldiğine belen ederek, “Faize hassas vatandaşlarımızı sigorta güvencesi ile tanıştırmak bizim amacıyla yüce bir iş alanı. Bu yönde birlikte ilginin seçkin geçen dönüş arttığını bürümek bizleri mutlu ediyor. Bu konuda birlikte gücük sürede öncü ve koca adımlar atmayı başardık. Türkiye’ye başmaklık, yenilikçi, düzgün ve bayağı uygulanabilir tıpkı mevzuat altyapısı oluşturarak katılım sigortacılığı ve tekaütlük uygulamalarının tezce büyüyebileceği tıpkısı istinatgâh oluşturduk. Ortaklık faaliyetleri kapsamında yayımlanan genelge ile katılma yönetmeliği maddelerinin uygulanması ile bandaj tereddütlerin giderilmesi başta gelmek için iştirak esasları bakımından sektörde bir nice yeni açılımlar yapıldı” diye niteleyerek konuştu.

SEDDK’nin BES alanında birtakım düzenlemelerin revizesinin beraberinde düzeltme niteliğinde projelere birlikte imza attığını belirten Gürsoy, elan ilk tekaütlük fonlarının gurur satımında katılımcının alabileceği fonların kendi şirketinin sunduğu fonlarla kısıtlı olduğunu anımsattı.

Gürsoy, sözlerini şöyle sürdürdü:”2021 yılının temmuz ayında uygulamaya koyduğumuz Ferdî Tekaütlük Kaynak Kurum-Satış Platformu (BEFAS) ile katılımcılar BEFAS’ta verilen kamu emeklilik fonlarına yatırım yapabilme imkanını bulmuş oldular. Yılbaşında ise BEFAS’ın kapsamı elan üstelik genişleyecek ve OKS de karışma olacak. Antrparantez, 2020 yılında uygulamaya güzeşte fon takat sınırı kıymetlendirme sistemi ile fonlar arası rakiplik artırılarak performansa göre bağış/ukubet sistemini getirdik. Böylece ister BEFAS gerekse de takat sınırı kıymetlendirme sistemi ile emeklilik envestisman fonlarının getirilerinin elan üstelik artmasını heveslendirme ettik. Bunun yanında çok bodur tıpkı müddet evvel düzenlemelerini tamamladığımız 18 gözyaşı şeş BES uygulaması ile çocuklarımızın Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılabilmesinin önündeki engelleri kaldırdık. Bire Bir değişik gelişme ise nakit, topluluk, kasa ve benzeri hususi emeklilik taahhüdünde bulunan kuruluşlardan cazibeli şartlarla BES’e nakil imkanı tanınmasına müteveccih oldu.”

KOBİ’lerin yayın ihtiyacı giderilecek
Ticari hayatın canlılığını hatırlamak amacıyla geliştirilen celal destekli takanak sigortasının geliştirilmesi, kefalet sigortası, bina bütünleme sigortası kabilinden mali sigortaların geliştirilmesinin temel hedefleri arasında saha aldığını tamlayan Gürsoy, “Finansal sigortalarda sektörün önünü açacak düzenlemeler boşaltmak üzere ayrıksı kurumlarla emek halindeyiz. Hele, KOBİ’lerin bu alanlarda iz ihtiyacı bulunduğu ve mevcut ürünleri da yeterince tanımadığı gözlenmektedir. Mali sigortalarda yaptığımız çalışmalarla KOBİ’lerin riski korunurken, finansman ihtiyacına de bindi olunması amaçlanmaktadır. Bu konuda vacip düzenleme çalışmalarını müstacelen tamamlayacağız” dedi.

Zorunlu gidiş geliş sigortasında minimum teminatlar artırıldı

KOBİ’lere müteveccih ticari matlup sigortasına aranjman

Fintek yükselişinde eskimemiş trend: Sigorta teknolojisi

Share: