Cenup Kore’de yerel hayvanlara koronavirüs testi yapılmaya başlandı

Güney Kore, (DHA)- Güney Kore’nin başkenti Seul’dahi yerel pisik ve köpeklere ücretsiz koronavirüs (Kovid-19) testi uygulanmaya başlandı. Testin, sürüntü çubuklarıyla alay malay köpek ve kedilerin burunlarından ve rektumlarından alınan örneklerle yapıldığı açıklandı.

“ŞU ANDA TEST EDİLİYOR”

İlk testi yapılan köpeğin ise büyüklenme akıntısı ve elem şikayetiyle sahibi eliyle getirilen Cocker Spaniel cinsi benzeri kapik olduğu açıklandı. Seul Büyükşehir Hükümeti (SMG) matbuat ofisinden yapılan açıklamada, “Örnekler büyüklenme ve rektumdan toplandı ve Seul Sağlık ve Mekân Enstitüsü Hayvan Sağlıklama Laboratuvarı’na aktarıldı ve şu anda test ediliyor” denildi.

HAYVANLARDA KORONAVİRÜS VAKALARI

KÖLE Hastalık Taharri ve Dehalet Merkezleri (CDC) virüsün yerel hayvanlardan insanlara sirayet riskinin düşük olduğunu, ancak evcil hayvanlarda COVID-19 testi fazlalık çıkarsa, hayvanın 14 çevrim karantinaya alınması gerekeceğini açıklamıştı. Seul yetkilileri, COVID-19 testi pozitif sâdır domestik hayvanların ayrı tıpkı alanda izole edilmesini, yaşlılar ve dallar dışındaki familya üyeleri tarafından bakılmasını tavsiye mektubu ediyor. Tembihler beyninde hayvanın bakımını üstlenen kişinin maske ve ellik takması gerektiği, hayvana tesahup etmek ya dahi öpmek üzere direkt temastan kaçınılması gerektiği bile kayran alıyor.

Share: