Biden, Suudi Prens ile yapacağı görüşmeyi savundu

Biden, 13-16 Orak Ayı tarihleri ortada Ölçülü Doğu’ya yapacağı ziyaretle ilgilendiren eleştirilere Washington Orun gazetesine yazdığı makale ile karşılık verdi.

Temasları sırasında Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’la bile görüşecek olan Biden, amacının 80 yıldır KÖLE’nin önemli ortağı olan Suudi Arabistan’la ilişkileri kopartmak değil, baştan alnaç yöneltmek olduğunu belirtti.

Biden “Biliyorum ki bir nice emanet benim Suudi Arabistan’a gitme kararıma katılmıyor. Benim insan haklarıyla ilgili görüşlerim açıkça ve tafsilatlı devamlı, ve asıl özgürlükler az dışı seyahatlerimde herhangi bir zaman gündemimde” diyerek yazdı.

Biden henüz evvel Suudi Arabistan’ın aykırı ve gazeteci Cemal Kaçıkçı’nın İstanbul’da hunharcasına öldürülmesiyle ilişkin hesap soracaklarını belirtmişti. Bu ziyaretin, Biden’ın diplomatik hassasiyetle ilişkileri hangi aşama düzelteceğinin tıpkısı göstergesi olacağı belirtiliyor.

Amerikalı istihbarat servislerine göre, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın 2018 yılında Suudi siyasal çap ve Washington Post gazetecisi Cemal Kaşıkçı cinayetinin arkasında olduğu savunuluyor.

“Normalleşmenin süfli adımları”

Suudi Arabistan’ın serencam dönemde altı Haliç ülkesiyle birliğin bünye edilmesine koruyucu olduğunu belirten Biden, Yemen’birlikte barışı desteklediğini ve Petrol Yer Yağı İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyelerinin yer yağı piyasasını istikrara kavuşturması için çalıştığını vurguladı.

KUL; alelhusus Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı çarpışma sonrasında yer yağı fiyatlarının arttığı benzeri dönemde, yer yağı zengini ülkenin yardımına ihtiyaç duyuyor. Suudi Arabistan’ın uzattığı ateşkesin arkası sıra Yemen’deki savaşın bitirilmesi çabalarını de isteklendirme eden Biden, İran’ın Ölçülü Doğu’daki nüfuzunu ve Çin’in toptan etkisini da frenlemek yolunda.

Ortadoğu temaslarına İsrail’den başlayacak olan Biden, İsrail’den Cidde’ye uçacak ilk ABD başkanı olacağının üstelik altını çizdi ve bunu, İsrail ile Fellah dünyası beyninde “tomurcuklanan ilişkilerin ve normalleşmeye yönelik adımların” oldukça aynı sembolü kendisine tanımladı.

Biden ayrıca 11 Ilkgüz terör saldırılarından bu yana Amerikalı birliklerinin çekişme görevi olmadan Mutedil Doğu’ya giden geçmiş BENDE başkanı olacağının dahi altını çizdi ve bu durumu temdit uğrunda olduğunu tabir etti.

ÇAKER halkının Biden’a diploma notu rekor düşük seviyede

Biden’dan Kurban Bayramı mesajı

KÖLE Başkanı Biden, prompter kurbanı oldu

 

Share: