Wimbledon biricik erkeklerde şampiyona Novak Djokovic’in

İngiltere’nin başkenti Londra’dahi düzenlenen çim kort turnuvasının bir tane rical şampiyonunu belirleyecek maçta, 1 numaralı seribaşı Sırp Djokovic ile kariyerinin evvel grand slam finaline sâdır Avustralyalı Kyrgios yüz yüze geldi.
Sert servisleriyle mücadeleye çabuk başlayan dünya 40 numarası Kyrgios, 5. oyunda Djokovic’in yaptığı kıytırık hatalardan da faydalanarak servis kırdı: 3-2. Bu avantajını küsurat bölümde ferah kullanan ve servis üstünlüğünü rakibine akseptans ettiren 27 yaşındaki tenisçi, evvel seti 6-4 kazandı.
Djokovic, dördüncü oyunda ritmi bozulan Kyrgios’un servisini kırarak 3-1 öne geçti. 9. oyunda 40-0 geriye sakıt 35 yaşındaki tenisçi, rakibi 4 defa servis nakız puanı atmasına karşın bu bölümü kazandı ve ikinci seti 6-3 alarak skoru 1-1’e getirdi.
Çekişmeli geçen üçüncü sette sinirlerine bilgili olmakta zorlanan ve seyircilerle tartışmalar faal Kyrgios, dikkat toplaşımı sorunu yaşadığı servis oyununu yaptığı koşa hatalar yüzünden kaybetti. Bu avantajı gür değerlendiren Djokovic, etkili backhand vuruşlarının üstelik sayesinde seti 6-4 kazanarak 2-1 öne geçti.
İki tenisçinin de risk almadan servis oyunlarına odaklandığı dördüncü zümre, 6-6 eşitliğin arkası sıra tie-break’e taşındı. Bu bölümde etraflı rallilerden galip ayrılan Djokovic, tecrübesinin de sebebiyle rakibine 7-3 avantaj kurarak seti 7-6, maçı ise 3-1 kazandı.
Kyrgios, maç süresince rakibinin iki cani 30 ace vuruşundan puan almasına rağmen yaptığı 33 olağan sorumluluk, maçı kaybetmesinde yüce gösteriş oynadı. Djokovic ise karşılaşma boyu takkadak 17 yalın kat hata yaptı.
Düzenlenen serencam dört Wimbledon’dan dahi zaferle ayrılan Djokovic, turnuvada 7. kez kupa sevinci yaşadı.
Sırp vuraç, 21’inci grand slam şampiyonluğuna ulaşarak tek erkeklerde 20 şampiyonluğu mevcut İsviçreli Roger Federer’i geride bırakırken, bu alanda zirvenin sahibi İspanyol Rafael Nadal’ın rekoruna (22) bire bir aşama elan yaklaştı.
Grand slam turnuvalarında 32. finaline çıkan Djokovic, bu alanda ise Federer (31) ve Nadal’ı (30) geride bıraktı. Novak Djokovic, antrparantez 2 milyon paunt dünyalık ödülünün bile sahibi oldu.
Avustralya Açık’ta 2015, Wimbledon’dahi ise 2014’te çeyrek altın finale kalarak bildirme önemli grand slam derecelerine imza atan Nick Kyrgios ise bu turnuvada ise son iki tenisçi arasına kalma başarısını gösterdi. Daha geçmiş Djokovic ile 2017 yılında oynadıkları iki maçı da kazanan Kyrgios, rakibine ilk defa kaybetti.

Djokovic, Wimbledon’birlikte çeyrek finale yükseldi

Kate Middleton korona temaslısı olduğunu Wimbledon’bile öğrendi

Nadal bu yıl Wimbledon ve Olimpiyat Oyunları’na katılmayacak

 

Share: