Siyasetçilerden KYK kampanyasına bindi

Üniversite öğrencilerinin Emniyet Yurtlar Kurumu (KYK) borçlarında faizlerle birlikte erdemli miktarda artışlar görülmesi ve öğrencilerin haykırışlarını toplumsal medyada duyurmasının ardından, bir nice siyasi parti ve sivil topluluk kuruluşu “KYK borçları kaldırılsın” kampanyası başlattı.

Kılıçdaroğlu:Faizli KYK borçlarını ödemeyin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından, lisans eğitimi üzere aldığı 41 bin TL’lik KYK kredisinin faiziyle 152 bin TL’ye çıktığını gösteren gencin tweet’ini paylaşarak, “Gençlere sesleniyorum: Faizli KYK borçlarını ödemeyin! Tıpkısı yıl zarfında iktidara geliyoruz; sözünü verdiğim kabil, sizden hemen ana mülk talep edilecek, o de aksiyon bulduğunuzda” çağrısında bulundu.

Beklenti Özdağ : AKP öğrencilere faizci faizi uyguluyor 

Yengi Partisi Umumi Başkanı Ümit Özdağ ise “100 bilyon doları Suriyelilere ümmete yardım diye 71 bilyon doları ayrı ayrı ülkelere insancasına yardımı diye niteleyerek harcayan DOĞRU Öğür öğrencilere tefeci faizi uyguluyor. İnanılır kadar değil. Taraftar şirketlerin silinen borçlarını tahsil edip öğrencilerin borçlarını ödeyerek sileceğiz” açıklamasında bulundu.

İYİ Tümen üstelik destek verdi

İYİ Öğür Genel Sekreteri Amaç Poyraz ise konuyla ait olarak “KYK yurtlarına %80 bindirim yapıp, 41.000₺ KYK kredisi düzlük öğrencinin cesaret borcunu 152.000₺ hesaplayan bu iktidarın bundan sonra gençlerimize verecek hiçbir şeyi kalmamıştır. Gençlerin dilinden konuşmayan, onları anlamayan bu iktidarı gençlerimizle umum ele vererek değiştireceğiz birkaç kaldı…” açıklamalarında bulundu.

İYİ Fırka Muğla Mebus Sağlam Ergun ise “Tıpkısı lisans öğrencisinden toplam 27.500₺ aldığı tahsil kredisi borcu üzere 91.104₺; bire bir doktora öğrencisinden toplanmış 80.000₺ aldığı öğrenim kredisi borcu üzere 222.865₺ isteniyor. Sizde hiç vicdan, acıma bulunmayan mu? Bu ayrıntılar bu borçları kuşkusuz ödeyecekler?” diyerek tepkisini dile getirdi.

TGB: KYK borçları derhal kaldırılsın

Türkiye Toyluk Birliği’nden (TGB) yapılan açıklamada, “KYK borcu altında ezilmeyeceğiz! Sırtımızdaki KYK borçlarından boşanmak istiyoruz! Hayata borç yüküyle yumulmak istemiyoruz. Kabullenen borçlara ve faizlere çalışmayacağız! Ülkemiz üzere çalışıp, ülkemiz üzere üreteceğiz. KYK borçları derhal kaldırılsın!” denildi.

“Binlerce teklik borşla çıkışlı oluyoruz”

KYK Borçluları Hareketi’nden yapılan açıklamada ise, “Üniversitelerden binlerce liralık borçla mezun oluyoruz. Aynı diplomanın ücreti 30.000 TL! Yetmiyor, hatim sonrasında aylak kalıyoruz. Bu de yetmiyor aldığımız kredilerin faizleri 100.000 TL’ye ulaşıyor. Çıktı yeter! Bu sistemi değiştirecek, bu borcu sildireceğiz” ifadelerine kayran verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan KYK yurtlarında mütezayit öğrencilere sava

KYK yurdunda haddinden fazla sayıda öğrenci yemekten zehirlendi

İmamoğlu’ndan ‘kyk yurtları üzere internet’ açıklaması

 

Share: