Avrupa’de sonuç 2 bin 100 yılın yeryüzü hamam ve yağışsız dönemi

ESIR’bile yapılan eskimemiş ayrımsız iş, Avrupa’de son yıllarda yaşanan sıcak ve kurak yaz aylarının, serencam 2 bin 100 yıldaki temas zamandan ‘çok elan elem’ balaban kuraklıklara nöbet açtığı konusunda uyarıda bulundu.

Ana Kara genelinde serencam zamanlarda yaşanan yunak hava dalgalarının büyük ekolojik ve ekonomik sonuçları olduğunu tamlayan veri insanları, gezegenin ısınmaya bitmeme etmesi halinde durumun daha dahi kötüleşeceği uyarısında bulundu.

Cambridge Üniversitesi liderliğindeki arsıulusal tıpkısı kol, 2 bin 110 yıl daha eskiye dayandırdığı bulgular için faal ve geberik meşe ağaçlarını inceledi.

NTV’deki habere bakarak; Mesai yapılan nesneleri ‘Avrupa meşe ağaçlarının kimyevi parmak izleri’ adına niteleyen vukuf insanları, 2015 yılından bu yana susuzluk koşullarının geçmiş yıllara nazaran pattadak yoğunlaşmaya başladığını belirtti.

NEDENİ İNSAN KAYNAKLI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE JET HAVA AKIŞI

Takım, “Bu anormallik şişman olasılıkla insan kaynaklı iklim değişikliğinin ve jet gelgel akışına tutkun değişkenlerin bire bir sonucudur” açıklamasında bulunurken Çalışmanın mir yazarı Müderris Ulf Büntgen, “Hepimiz, son paye yunak ve kurak yazlar kümesinin içerisinde olduğumuzun farkındayız. Geçtiğimiz onyıllarda da yaz ayları haddinden fazla cılız ve sıcaktı fakat bu akıbet aşırılıkların geçmiş yıllarla şüphesiz karşılaştırıldığını almak için tarihî koşulların stabil kendisine baştan yapılandırılmasına ihtiyacımız vardı” dedi.

Çek Cumhuriyeti’ndeki Brno’daki CzechGlobe Merkezi’ne vabeste olan Cambridge Coğrafya Bölümü’nden Müderris Ulf Büntgen, “Elde ettiğimiz sonuçlar, son beş yaz boyunca Mutedil Avrupa için olağanüstü arık tıpkısı dönüş yaşadığımızı gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Ekip, esbak dönemleri inceleyen çalışmaların büyük ölçüde sıcaklıkla vabeste olduğunu, fakat ağaç halkalarındaki azimli izotopların mufassal almanak hidro-iklim değişikliklerini ortaya çıkararak daha çok incelik düzeyi sağlayabileceğini söyledi.

Müderris Büntgen ve Çek Cumhuriyeti, Almanya ve İsviçre’den meslektaşları, 147 etken ve ölmüş Avrupa meşe ağacından alınan karbon ve müvellidülhumuza izotoplarından alınan 27 binden çok ölçümü inceledi.

Araştırmacılar, rastgele ağaçtaki rastgele bölüt üzere hür olarak karbon ve müvellidülhumuza izotoplarını çıkarıp çözümleme ettiler, bu birlikte onların Roma döneminden günümüze özellikle Orta Avrupa’daki sunu nazik ve genişlik teferruatlı yaz hidro-abuhava koşullarını oluşturmalarını sağladı.

Almanya’daki Mainz Üniversitesi’nden çalışmanın ortak yazarlarından Müderris Jan Esper, “Bu dikme halkası azimli izotopları bize çok daha akilane benzeri belgelik sağlıyor” dedi.

Bilgi insanları, 2 bin 110 yıllık zaman süresince, ağaç halkası izotop verileriyle, MS 200, 720 ve 1100 yıllarında yaz aylarının çokça yağışlı geçtiğini, MS 40, 590, 950 ve 1510 yıllarında ise çok yağışsız yazlar olduğunu gördüklerini belirtirken bu “aşırı yıllara” karşın elde ettikleri sonuçların, Avrupa’nın sonuç iki bin yıldır adım adım kuruduğunu gösterdiğini söyledi.

Araştırmanın yazarları serencam kendisine alınan örneklere bakarak 2015’ten 2018’e kadar sabık yaz aylarının görülmüş arz kurak yaz ayları olduğunu bildirdi.

Mardin’birlikte serencam 20 yılın sunma yağışsız dönemi yaşanıyor

 

KUL ve KEZ, iklim değişimine cebin birlikte çalışacak

 

Çip krizinin nedeni yağışsızlık!

 

Share: