Kovid-19 tedavisinde antibiyotik kullanımı gereksiz mi?

Kovid-19 tedavisinde geçer not antibiyotik kullanımı gereksiz mi? ABD’deki kar amacı gütmeyen The Pew Charitable Trusts organizasyonu yoluyla yapılan benzeri araştırı, ABD’de hastaneye kaldırılan Kovid-19 hastalarının yüzde 52’sinin antibiyotik kullandığını ortaya koydu.

Araştırmada, antibiyotik düz hastaların yüzdelik 60’ının hastanede 4 dönüş yahut elan çok yattıkları kaydedilirken, antibiyotik kullanmayan hastalarda ise bu oranın yüzdelik 20 olduğu aktarıldı.

ANTİBİYOTİK YAZILAN HADDINDEN FAZLA BIR IKI HASTADA BAKTERİYEL ENFEKSİYON OLDU”

Araştırmanın sonuçlarıyla ilgilendiren organizasyondan yapılan açıklamada, bu durumun haddinden fazla bulut verici olduğunun altı çizildi.

Ne kadar haddinden fazla antibiyotik kullanılırsa mukavim bakterilerin evrimleşerek antibiyotiğe daha uyumlu ayla geleceği vurgulanan açıklamada, bunun sonucunda bakterilerin mevcut ilaçlarla tedavisi haddinden fazla yumruk veya imkansız olan “süper bakterilere” dönüşecekleri belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Antibiyotiklerin Kovid-19’u iyileştirmede rolü olmasa dahi sekunder bakteriyel enfeksiyonlardan keder duyan etibba, Kovid-19 hastalarına antibiyotik yazabiliyor. Fakat antibiyotik yazılan haddinden fazla az hastada bakteriyel enfeksiyon olduğu görüldü. Bu birlikte hastaların çoğunun gereksiz yere antibiyotik kullandığına meni ediyor.”

 

Prof. Dr. Cerbezeli: Antibiyotiklerin güneş tacı virüse etkisi bulunmayan

 

Antibiyotik alan kollar daha çok hastalanıyor

 

Share: