2018’de 9,6 milyon emanet kanserden öldü

Şimdilerde kalın rastlanan RSV virüsü enflüanza ve nezleye analog şikayetlere bozukluk olurken, bazı durumlarda alçak madun teneffüs yolu enfeksiyonlarına birlikte sefer açabiliyor.

Çor alelumum Aralık kocaoğlan böylecene başlayıp Aile ve Gücük Ay ayında zirveye ulaşırken, Nisan ayı sonuna büyüklüğünde etkisini gösterebiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Tarkan İkizoğlu, her yaştan kesimi, alelhusus birlikte 0-2 yaş arası bebekleri yıldırma eden, henüz yasaklayıcı ve otama edici ayrımsız aşısı sıfır RSV virüsünün ellerde 4 saatten fazla, çevre yüzeylerde ise saatlerce deli dolu kalabildiğini belirtiyor. 

KALABALIK ORTAMLARDA BULUNMAYIN

RSV sezonlarında riskli çocukların kadro halinde bakılması engellenmeli. Kreşlerde, aksata merkezlerinin baziçe alanlarında, canlı merbut mekanlarda kollar arası birlik ve kontamine pırtı paylaşımı dolayısıyla çor bulaş riski yalınlık şekilde artıyor. Sakil çor riski olan çocukların veya marazlı bireylerin bu ortama gelmemesi ve hıfzıssıhha önlemleri riski mukannen oranda azaltıyor.

ZÜĞÜRT KİŞİLERDEN UZAK DURUN

Çocuğunuzu hastalanmış kişilerle temasın engellenemeyeceği ortamlarda bulundurmayın. Çünkü RSV çok bulaşıcı olup insandan insana bağlanak evet üstelik kontamine eşyalarla bulaşıyor. Hastalanmiş kişilerin hapşırık yahut öksürükle havaya saçtığı damlalar bunaltıcı virüs içeriyor ve 1-2 metre çevresinde içki alan riskli bireylere hastalık acilen bulaşıyor.

AHALI YIKAMA ALIŞKANLIĞI KAZANIN

Umum yıkama bulaşmanın önlenmesindeki genişlik yüce koruyucu yöntem. Bu nedenle çocuğunuza kesinlikle halk yıkama alışkanlığı kazandırın. Daha ilk rahatsız bireylerin bağlanak ettiği objelerde virüsler saatlerce etkili kalırken, hangi büyüklüğünde korumaya çalışsak birlikte ayrıntılar elleri ile objelere sık sık bağlanak ediyor ayrıca ağızlarına götürebiliyor. Ele bulaşıcı virüs 4 saate büyüklüğünde etken kalabiliyor. Ağzına, yüzüne ve yiyeceklere halk yıkamadan irtibat ederse virüs ile hasta kabil

ORTAK YÜK KULLANIMINI ENGELLEYİN

Dr. İkizoğlu, “Hastaneye yatırılmış RSV ile enfekte hastalar salgının önlenmesi üzere izole edilmelidir. RSV ile hoşur yaşta enfekte olan bebekler solunum sıkıntısı ile hastaneye yatabilmektedir. Bu hastalar ayrımsız servisi paylaşan sair hastalar ve personel için bulaştırıcıdır. Korunmanın yolu izole yerine izlenmesi, kuma eşya kullanımının engellenmesi, hem hastanın hem da ona yapışık afiyet personelinin umum yıkaması önemlidir” diyor.

SİGARA DUMANINA MARUZ BIRAKMAYIN

Çocuklar ürkek içiciliğe alın faziletkâr riziko taşıdığından tek ant duman dumanına maruz bırakmayın. Çünkü sigara dumanı teneffüs yollarını tırmalanma ederken, üst ve alt teneffüs yolu enfeksiyonlarına medar hazırlıyor. Zıddiyet, astım, astım ataklarının tetiklenmesi, teneffüs yollarında çirozluk, öksürük atakları, şeb öksürükleri ve orta kulak enfeksiyonu riskini artırıyor.
Kokain tespitinde bakir benzeri yönteme imza atıldı. Planlı araştırmada, herif idrarında kokain metabolitlerinin tayin edilmesi ile ilgilendiren yeni aynı mikrobiyal biyosensör geliştirildi.

Müphem virüsü Alzheimer’a mı kat açıyor?

 

Kanser tedavisinde zerdeçallı merhem

 

Share: