Ruhsal Gerilim, çocuklarda DNA haritasını değiştiriyor

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Itır Irmak Yazıcıoğlu, ruhsal gerilim faktörlerine maruz artan bilcümle canlıların risk altında olduğunu tabir etti.

DHA’nın haberine bakarak; Genetikbilimci Fred Gage ve arkadaşlarının fareler üstünde yaptıkları çalışmada veladet sonrasında temel ilgisinin yavruların DNA’sını değiştirdiğini ortaya koydu.

‘Genlerimiz anadan doğma geldiği şekliyle mi ağırlık gösterir? Yoksa doğum sonrasındaki tecrübelerin genler üzerinde bire bir etkisi benzer mi?” sorularına cevap arayan Gage ve ekibi, bu faaliyet ile er çocukluk dönemindeki stresin DNA haritasını değiştirdiği sonucuna ulaştı.

Erken çocukluk döneminde hücrelerin hızlıca bölündüğünü ifade fail Prof. Dr. Yazıcıoğlu, “Kollar ruhsal gerilim altında olduğu ant DNA’ların mutasyonel mekanizmalarca bozulmaları ve ayrıca epigenetik mekanizmalarca da düzenlenmeleri söz konusu. Bu yönde icraat var. Elbette ki stresi çeşitlendirebiliriz. Deneyde gösterildiği kabilinden temel ilgisi yahut ilgisizliği tıpkı stres yaratabilir. Bunun birlikte çevresel koşullar, beslenme şekli, dirilik tarzı bile çeşitli stresler yaratabilir” dedi.

BİRÇOK HASTALIĞA SEBEBİYET VERİYOR

Bu stres faktörlerine maruz küsurat bütün canlıların risk altında olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yazıcıoğlu, “Bodur süreye kadar DNA´mızın takatli olduğu düşünülüyordu. Fakat görüldü kim DNA’mız mukavim değil, hayat dolu tıpkı yapıya ehil. Esasen yapılan icraat gösteriyor kim epigenetik tensikat, amansız hastalık, metabolik emraz ve nörorelatif hastalıklara faktör oluyor. Bunun yanında çalışkan genler dediğimiz çalışmada de örneği verilen L1 geni ile eş genlerin, gerçekte amansız hastalık riskini artırdığı, hemofili hastalığına etmen olduğu, adale hastalıklarını tetiklediği, ruhsal ve nörodejeneratif hastalıklardan olan Alzheimer, Parkinson kabilinden hastalıkları birlikte tetiklediği bilinmekte” diyerek konuştu.

“RUHIYAT BOZUKLUKLAR ORTAYA ÇIKABİLİR”

Çocukluk çağı travmalarının vücutta biyolojik adına benzeri stres tepkisine etken olduğunun altını çizen Ruh Bilimi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Atilla Tekin ise, “Bu sebeple da DNA hasarına etmen adına ruhiyat bozuklukların ortaya çıkışını kolaylaştırdığı biliniyor” diyerek konuştu.

“AİLELER BİLGİLENDİRİLMELİ”

Bu konuda ebeveynlere tavsiyelerde bulunan Dr. Atilla Uğurlu şunları söyledi: “Ailelerin bu konuda hele boşlama ve sömürme kavramlarının hangi olduğunu, ne yaşantıların evet da ne durumların ayrıntılar için sadme niteliğinde olduğunu bilmeleri gerekir. Ülkemizde bu anlamda pedagojik olarak çok ehliyetli bire bir eğitim bilimi sistemi yok. Bu yüzden ailelerin çocukların asıl duygusal ve fiziki ihtiyaçlarının ne olduğuna dair bilgilendirilmeleri uygun olacaktır. Şüpheler söz konusu olduğunda evet birlikte çocukların ruh bilimi gelişimi ile ait olumsuzluklar gözlemlendiğinde bizlere, yani can kuşu sağlığı çalışanlarına, profesyonellere başvurmalarını tavsiye mektubu ederim.”

Share: