10 milyar dolarlık yat turizmi

Iblağ Bakanı Binali Sebep, yat turizminden yılda 4 bilyon dolarlık bire bir behre alındığını ve bunun 10 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini açıkladı. Yıldırım, ‘’Hizmete alınan 5 sayı yat limanı var, kapasitesi 2 bin 940 sayı… 8 sayı marina inşası ise devam ediyor’’ dedi.
TBMM’da milletvekillerine bilgelik veren Yıldırım, yapımı devam fail yat limanlarının kapasitesinin da bin 765 olduğunu söyledi. Vekil Saika, eksiltme aşamasındaki yat limanları ile, 2 bin 785 yetenek daha elde edileceğini, böylelikte Türkiye’de hep 9 bin 600 olan yat ulama kapasitesinin, 15 bine çıkacağını söyledi. 2023’birlikte ise hedefin 50 bin olması amaçlanıyor. Sebep, Çeşme Sığacık’taki marina ile Didim, Turgut Resi Bey, Yalova kadar yat limanlarının yap-işlet-devret modeliyle yapıldığını vurguladı. 

MEGA YATLAR PARA BIRAKIYOR
Türkiye, marinaları, yat düz yazı ve çekek yerleri ile Akdeniz çanağında heybetli tıpkı yatçılık merkezi oldu. Türkiye limanlarına mevrut yatların dağılımında İstanbul, Antalya ve Muğla yöre sıralarda kayran alıyor. Yeryüzü çokça sağlık ise mega yatlardan sağlanıyor.
Dal dirimsel grubu tarafından yeğleme edilen ve boylarından yağlık herhangi bir limana bağlanamayan bu yatların cümle dünyadaki siparişleri herhangi bir yıl yüzde 30 oranında artıyor. Akdeniz ülkelerinde, mega yatların bağlanabileceği 6 bin civarında liman bulunuyor.

Share: