‘CEO Dostu’Üniversiteler

BOĞAZİÇİ, ODTÜ VE İTÜ… Türkiye’nin CEO fabrikası kadar çalışan bu 3 üniversitesi, hareket dünyasından kiminle dostça ederseniz edin karşınıza çıkıyor. Birlikte bunu biz söylemiyoruz, rakamlar söylüyor.
Capital’mağara Türkiye’nin yeryüzü balaban şirketlerinde idarecilik işleyen 125 ismi dahil ettiği araştırması, CEO’ların yüzdelik 56 gibi iri bir kısmının bu 3 okuldan mezun olduğunu gösteriyor. CEO’ların yüzde 21,6’sı Boğaziçi, gene 21,6’sı ODTÜ, yüzde 12,8’i ise İTÜ mezunu.
Araştırmada ortaya sâdır bire bir başka ilginç bilgelik de üst yöneticilerin çokça iri kısmının mühendislik kökenli olması. Bu azamet yüzdelik 52,8’e balya geliyor. Özellikle endüstri ve araba mühendisliği mezunları, hisse senedi dünyasında açık küşayiş farkla ilerliyor.
Bu haberimizde hisse senedi dünyasının liderlerinin yetiştiği üniversiteleri araştırdık. İş hayatında liyakatli
kariyerleriyle ilgi calip isimlerin, nasıl bir yetişek aldığına ayn attık. Bu okulların farkını ve öğrencilerine neler kattığını, hem uzmanlara hem çarkıt mezunları olan kayırıcı yöneticilere sorduk.

BOĞAZİÇİLİLER TEMAS SEKTÖRDE
Rastgele 5 CEO’dan 1’inin mezun olduğu Boğaziçi Üniversitesi, CEO yetiştiren okullar ortada ODTÜ ile gelişigüzel ilk tam vadi alıyor. Eğitimini Boğaziçi’nde yapmış isimlere, lahzada değme sektörün bayır noktasında bulaşmak kabil. Ancak uzmanlara bakarak Boğaziçi Üniversitesi mezunları, özellikle toplumsal bilimlerde dinamik. O nedenle bu okuldan mezun olan yöneticilerin, ağırlıklı kendisine çabuk istihlak, çıkar yol, uz iletişim gibi komutan, pazarlama ve toplumsal bilimlerin yöre plana çıktığı sektörlerde zirveye tırmandığı gözleniyor. Eczacıbaşı Holding CEO’su Erdal Karamercan, Novartis Türkiye Umumi Müdürü Güldem Berkman, Unilever Türkiye CEO’akarsu İzzet Kişmiri, Vestel Şirketler Grubu CEO’akarsu Ömer Yüngül bu çabuk amacıyla bereketli birer eş.

Odgers Berndtson Türkiye Hoşgörülü Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar, bu noktada dışa çevrilmiş ayrımsız eğitimin avantaj olduğunu söylüyor ve ekliyor:
“Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciler, Amerikalı sistemiyle hayata hazırlanıyor. Sistemde, öğrencilerin içtimai becerilerini geliştirmeye, girişken, serencam odaklı ve efdal sakıncasız olmaya müteveccih yaklaşımlar bulunuyor.”
Çarkıt Boğaziçililerden Güldem Berkman, “Boğaziçili olmayı” şöyle paylaşıyor:
“Boğaziçili gelmek herhangi bir şeyden önce haddinden fazla gelgel donör, zira hem yetişek hem tedris anlamında insana çok özdek kattığını düşünüyorum. Boğaziçi’ne girmiş tevessül etmek hayatım için heybetli bire bir dönüm noktası oldu. Öncelikle hisse senedi hayatına kesin avantajlı başlıyorsunuz ve bu gür başlangıcın arkasını getirecek özgüven ve vizyona üstelik ehil oluyorsunuz.”

ODTÜ FİNANSÇI YETİŞTİRİYOR
CEO fabrikası okullar listemizdeki ikinci şef ise Ortadoğu Ustalık Üniversitesi. ODTÜ, hem mühendislik hem işletme eğitiminde öne çıkıyor. Uzmanlara göre ODTÜ’nün verdiği analitik düşünme yeteneği, mezunların genelde bankacılık üzere mühim kararların öne çıktığı sektörlerde başarıya ulaşmasını sağlıyor. Zaten örnekler da ODTÜ mezunlarının özellikle finans alanında yükseldiğini doğruluyor. Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü ve Delege Azası Üstün Açıkalın, Akbank Genel Müdürü Ziyalı Akkurt, Denizbank Umumi Müdürü Kağan Zehir, ve Mastercard Güney Şark Avrupa Genel Müdürü Heyecan İmece, ODTÜ’nün finansçı mezunları beyninde.
ODTÜ mezunlarının genelde finansta öne çıkmasını Ayşe Öztuna Bozoklar, şöyle açıklıyor:

“ODTÜ mezunları mühendislik fonksiyonlarında henüz hayatiyetli. Dolayısıyla mühendislik altyapısının, çözümlemeli ve stratejik göz açısının ciddi olduğu bankacılık kadar sektörlerde dolay plana çıktıklarını söyleyebiliriz.”
Yüksek Açıkalın, tıpkısı ODTÜ mezunu olarak konuyu öz bakış açısından şöyle değerlendiriyor:
“ODTÜ’nün kariyerimde aşağı eke tıpkısı yeri var. Başarma azmi ve hedefe makul ilerleme yetisini ODTÜ’da kazandım. Çünkü ODTÜ, kendisini gani tanıyan, yeteneklerini ve sınırlarını bilen bireyler yetiştirir. Ben birlikte yöneticilik kariyerimde ODTÜ’da öğrendiğim bu anne yaklaşımları hatırlıyor ve kullanıyorum.”

OTOMOTİVCİLER İTÜ’DEN
Türkiye’nin liderlerini yetiştiren bire bir başka meslek de 237 yıllık tarihiyle dünyanın sunma güzel 5’inci beceri üniversitesi unvanını haiz İstanbul Teknik Üniversitesi. Petrol Ofisi CEO’su Melih Türker, THY Genel Müdürü Ana Kotil, Migros Umumi Müdürü Mutlak Tort, Sarkuysan Umumi Müdürü Hayrettin Çaycı, İTÜ’lü peş yöneticilere biraz yaşıt.
İTÜ mezunu üst yöneticileri incelediğimizde ilginç ayrımsız yasakçı daha dikkatimizi çekiyor. O birlikte otomotivci CEO’lar… Zira otomotiv dünyasının haddinden fazla yakından tanıdığı 4 mehabetli peş yönetici bu okuldan çıkışlı. Onlar, Antrenör Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen, Renault Mais Umumi Müdürü İbrahim Aybar, Oyak Renault Umumi Müdürü Tarık Tunalıoğlu ve Tofaş CEO’akarsu Büyük Pandır.
İTÜ’lü olmanın ailelerinde adeta ayrımsız anane olduğunu belirten Petrol Ofisi CEO’su Melih Türker, İTÜ’nün hayatındaki ve kariyerindeki yerini şöyle özetliyor:
“Öncelikle söylemem gerekir ki İTÜ, bizim ailemizde adeta tıpkısı anane. İTÜ, icap akademik kol ve terbiye kalitesi gerekse doğru geçmişiyle dünyanın genişlik yüce yetişek kurumlarından biri. Bu anlamda haddinden fazla yetişkin tıpkısı bellik. Bence ülkemizin kök ayrımsız değeri. İTÜ’nün vermiş olduğu eğitiminin dünya çapında olduğuna inanıyorum.”

MÜHENDİS CEO’LAR
CEO’ların çıkışlı olduğu bölümlere baktığımızda ise mühendisliğin örtüsüz ara önde olduğu görülüyor. Çünkü Türkiye’deki CEO’ların yüzdelik 52,8’i mühendislik mezunu. Onu, yüzde 25,6 ile işletme bölümü mezunları izliyor.
Mühendis kökenli olmayı, bu alanda eğitim almış olan Sarkuysan Umumi Müdürü Hayrettin Çaycı, şöyle anlatıyor:
“Mühendislik eğitimi, kişide riyazi ayrımsız hatır sistematiği oluşturur. Bu analitik bakış açısı hareket hayatındaki problemlerin çözümünde haddinden fazla hareketli oluyor. Kazandığım bu özelliklerin başarılarıma şişman yardım sağladığını düşünüyorum.”
İTÜ’nün makine mühendisliği bölümünden mezun olan Eti CEO’akarsu Tuncer Akgün’e göre mühendis asıllı görünmek kısaca şöyle:
“Mühendislik bence optimumu bulma sanatıdır ve bence önderlik ve yöneticilik birlikte gerçekte budur.”
Benzeri diğer mühendis hoşgörülü Vestel Şirketler Grubu CEO’akarsu Ömer Yüngül ise “Analitik düşünme açısından yöneticilerin mühendis olması, bence hem cesim hem elverişli. Söz Gelişi gelişigüzel işimi rakamlara angaje etmek ve bilcümle üretimi buyurmak bu eğitimin bana sağladığı arz büyük yardım” diyor. “Bari dizge aynı çağ mühendislik okusa…” diyen Yer Yağı Ofisi CEO’akarsu Melih Türker, “Mühendislik eğitimi, bildirme özellikle zait düşünebilmeyi, öte yandan sorunun mekanizma prensiplerine aracısız iaşe ve analitik benzeri şekilde analiz yeteneği veriyor. Bu birlikte gelişim dünyasında haddinden fazla kocaman tıpkısı deyim” şeklinde konuşuyor.
İŞLETMENİN FARKI
İşletmede ise önce tercihin ODTÜ ve Boğaziçi olduğu gözleniyor. Alelhusus para ve bankacılık sektöründeki yöneticilerin nazik kısmı ODTÜ pres mezunu.
Aclan Acar, Varol Civil, Fazilet Eli Açık, Berna Ülman, Serpil Timuray ve Arılık Karpat ise pres asıllı üst yöneticilere örnek. Henkel Türkiye CEO’su Yiğitlik Ahi’a göre işletme eğitimi almanın sağladığı yeryüzü mefret avantaj, “Bütün disiplinlere hakim görünmek”. ODTÜ işletme mezunu olan Bonkör, şunları söylüyor:
“Günümüz liderliği, aksiyon ortamlarında henüz fazla çeşitliliği, elan aşkın farklılığı ve elan çok ferdî katkıyı tıpkı harmoni içinde tıpkısı arada tutmayı gerektiriyor. Bu nedenle spesiyalist değil generalist ayrımsız anlayışın, farklı disiplinleri elan dümdüz kavrayan ayrımsız bakışın üst yönetimde olması henüz akla yatkın geliyor.”
Bina Emniyet Bankası Genel Müdürü Yüksek Açıkalın’a bakarak ise pres eğitimi ahzetmek tıpkısı nevi “tool kit”e sahip olmak almak:
“İşletme eğitiminin profesyonellere, hayattaki değişik vaziyetler arasındaki gerçekleri, bağlantıları, ilkeleri koymak ve görmek becerisi kazandırdığını düşünüyorum. Dolayısıyla pres eğitimini, iş hayatının makul tanımını yapıp makul tasarım ve geliştirme yapmanızı sağlayıcı tıpkı ‘tool macun’e benzetebiliriz.”

EŞ ÖZELLİKLERİ HANGI?
Uzmanlara bakarak bu okullarda yetişek almış olan isimlerin eş özellikleri birlikte var. Örneğin erdemli özgüven, mühim değişmeyen kabul etme yeteneği, araştırmacılık, liderlik, analitik tefekkür, çözüm odaklılık ve girişimcilik, CEO fabrikası okulların mezunlarına kazandırdığı ana meziyetler. Bu okulları üstün kılan özelliklerin başında ise öğrencilerine sağladıkları kuvvetli enfrastrüktür geliyor. Zira Boğaziçi, ODTÜ ve İTÜ gibi okulların öğrencilere verdiği şey takkadak bilgi değil. Onlara tıpkısı akıl sistemini, bire bir dirim biçimini sunuyorlar.
İK uzmanı Ayşe Öztuna Bozoklar’a göre da bu 3 okulun mezunları özgüvenleri sayesinde gelişim hayatına bire bir adım önde başlıyor: “Bu okullar, dinç eğitmen kadrosu ve esaslı sistemleriyle öğrencilerine sınırlı ayrımsız firez ve yaşam biçimi verebiliyor. Bu sebeple kip çok eskimemiş meslek açılmasına karşın halen yeryüzü tercih edilen olmayı üstelik sürdürüyorlar. Mezunları dahi hisse senedi hayatına avantajlı başlıyor.”
Capital

Share: