Y Kuşağı işe gurur testini online istiyor

Türkiye’nin psikolojik ölçme ve kıymetlendirme alanında önde mevrut firmalarından Assessment Systems, 3-5 Orak Ayı 2012 tarihleri beyninde Uluslararası Istimara Değerlendirme Komisyonu (ITC, The International Imtihan Commission, www.intestcom.org) marifetiyle Amsterdam’üstelik sekizincisi düzenlenen Uluslararası Istimara ve Kıymetlendirme Kongresi’ne (www.conference.intestcom.org) katıldı.
Istimara değerlendirme alanında değişik ülkelerden yetişkin akademisyenlerin ve arsıulusal değerlendirme istimara kuruluşlarının katılımıyla 500’den fazla delege ile gerçekleştirilen kongrede “Ölçme Değerlendirmede Alelhusus Dijital Teknolojilerin Getirdiği Gündeş Gelişmeler” teması altında 200’ün üstünde ilmî çalışma sunuldu.
Y KUŞAĞI ONLİNE DEĞERLENDİRİLMEK İSTİYOR
Dünyada ölçme ve istimara alanında yaşanan edimsel gelişmelerin aktarıldığı ilmî platformda Assessment Systems “Online Imtihan Uygulamalarının Adayların Intihap Sürecine İlişkin Adalet Algısı Üzerindeki Etkisi” konulu araştırmasıyla saha aldı. Assessment Systems Kurucusu Çizi Bilimleri Uzmanı Levent Bayram, İçerik Ihya Müdürü Bilirkişi Ruhiyatçı Aylin Dincer, İçerik Ihya Uzmanı Psk. Dan. Merve Şuşut ve İpek Altıntaş yoluyla gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları katılımcılar marifetiyle özden izlendi.
Kongrede araştırma sonuçlarını sunan Assessment Systems İçerik Ihya Müdürü Bilirkişi Ruh Bilimci Aylin Dincer, katılımcılara online imtihan uygulamalarının anadan görme yöntemlere nazaran adayların seçme sürecine ve seçim sürecinde geçer araçlara müteveccih algılamalarını haddinden fazla daha müspet yönde etkilediğini aktardı. Dincer sunumunda, özellikle Y-kuşağının kitapçık üzerinden test çözmeyi yeğleme etmediğini ve işe alım süreçlerinde değerlendirmelerin online araçlarla gerçekleştirilmesini daha müspet karşıladığını vurguladı.
ANADAN GÖRME YÖNTEMLER MARKAYI ZIT ETKİLİYOR
Dünyadaki gelişmelere paralel yerine Türkiye’birlikte da online sınav uygulamalarına talebin anbean arttığını belirten Dincer, “Adaylar referans yaptıkları firmaları işe alım sürecini elbet yapılandırdıkları, süreçte geçer not araçların içeriği ve bu araçların uygulanma biçiminden yola çıkarak değerlendiriyor ve firmayla ait tıpkı kanaate cemaat oluyor. İşe alım süreci ile alay malay firmayla cins anlamda ilk kez karşı karşıya gelen adayın bu aşamada edindiği kanma, firmada çalışmayı istemekten, aynı bitiren kendisine firmanın kitap ve hizmetlerini mübayaa arzusuna kadar açık benzeri yelpazede firmaya müteveccih tutumları üzerinde etken oluyor. Yeni neslin günlük hayatında bilgisayar, içtimai ağlar ve canlı uygulamalar heybetli ayrımsız düz tuttuğu amacıyla, firmaların işveren markası algısı açısından çağı strateji etmeleri iri ehemmiyet taşıyor.” dedi.
FACEBOOK ÜZERİNDEN İŞE BILEN TESTİ UYGULANACAK
Domestik aynı firma olmakla birlikte kuruluşundan bu yana geliştirdikleri kıymetlendirme araçlarının yurtdışındaki firmalar tarafından deste gördüğünü tamlayan Assessment Systems Kurucusu ve Umumi Müdürü Levent Bayram, gerçekleştirdikleri araştırmanın uluslararası akademik platformda bağlam görmesinden sonuç etap mutlu olduğunu anlatım etti.
Online uygulamalarda altyapının ve adayların sonuçlarının güvenilirliğini sağlamanın önemine vurgu özne Bayram, “Firma yöneticileri ve adam kaynakları profesyonelleri mukaddema adayların testi kendisinin doldurmayacağı endişesiyle online uygulama yapmaktan kaçınıyordu. Ancak akıbet dönemde geliştirdiğimiz aday izlem ve güvenlik sistemleri ile güçlü çokça firma online uygulamaları süreçlerinde kullanmaya başlayarak işe çalım süreçlerini elan hareketli arkaç getirdi. Yaptığımız araştırmada ortaya koyduğumuz için, online imtihan uygulamaları namzet algısını ihata etmek açısından mehabetli tıpkısı kâr sağlıyor; fakat bunun de ötesinde işe gurur sürecini gücük firmalara şişman bir maliyet avantajı birlikte getiriyor.” dedi.
Türkiye’bile online imtihan uygulamalarında sunu çokça yeğleme edilen firma olduklarını tamlayan Neşe, “Mümasil zamanda Facebook kadar sosyal ağlarda ve duraksız cihazlarda uygulanabilecek online değerlendirme araçlarını hayata geçirerek Türkiye’de ayrımsız mebde elan imza atıyor olacağız. ”dedi.

Share: