Şiddetli tüketimi krizi takmıyor

Toplam toptan lüks istihlak pazarı ortamında “begayet deneyimler” (seyahat, musahabe, teknoloji, yeme-içme) 770 Milyar Dolar’lık münasebet payı ile birinci tam düzlük alırken, ikinci sırayı 350 Milyar Dolar ile katmerli otomobiller alıyor. Tüketimin düşüncesiz kalanı ise begayet bellik saatler, çantalar, giysi ve ayakkabılar gibi kişisel istihlak ürünlerine harcanıyor.
The Boston Consulting Group’un (BCG) hazırladığı rapor, dünya genelinde eğilimin lüks ürünlere erbap olmaktan, katmerli deneyimler yaşamaya yönelik çabuk benzeri değiş sürecinde olduğunu gösteriyor. Rapor, ekstrem bellik üreticilerinin bu değişime aldırmaz kalmaları durumunda, çokça büyük bire bir tahaccüm fırsatını kaçırabileceklerini öngörüyor.
BCG raporunda taşkın deneyimlere yapılan harcamaların, baş döndürücü eşya ve otomobillere yapılan harcamalara oranla almanak %50 henüz çok büyüyerek, toplanmış lüks istihlak pazarının %55’ine ulaştığı belirtiliyor.
vaktiyle geleneksel ekstrem tanımlaması zarfında kayran düz heykel ve dünyalık kavramları, mütekâmil ülkelerde ve gelişmekte olan pazarlarda önemini kaybetmeye başlamış görünüyor. Konuyla ait araştırma yapılan ülkelerde tüketiciler için değer algısı, mıhlı benzeri yaşam beklemek ve aile üzere kavramlar haddinden fazla henüz şanlı ayrımsız konuma gelmiş bulunuyor. Yeniden üstelik bir nice taşkın tüketicisi, kendilerini ayrımlı hissettiren deneyimler seyretmek, kusursuz ürünlere sahip olmak ve cemi bunları aileleri, arkadaşlarıyla benimsemek istiyor.

Share: