Ukraynalı zenginlerin tehlikesiz limanı: Kripto nukut

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Daha Ukrayna’yı infirak etmemiş olan zenginler, Rusya-Ukrayna gerilimi tırmanırken servetleri üzere sakıncasız liman arayışıyla kripto paralara yöneliyor. Fakat Tether’in USDT isimli dolar endeksli stablecoin’lerinde vabeste genişlik var. Bu sınır üstelik USDT fiyatlarını artırıyor. Ukrayna merkezli kripto mal borsası Kuna Kurucusu Michael Chobanian, kripto alımlarında yatırımcıların yaşadığı zorlukları dile getirerek, yerel ekonominin geleceğinin belirsiz olduğunu söyledi.

Mevcut jeopolitik gerilimlerde blockchain teknolojisinin potansiyelinin az çok yüksek olduğunu ifade etti. 18 Şubat tarihinde MEMLUK Başkanı Joe Biden, Rusya’nın ati günlerde evet üstelik haftalarda Ukrayna’yı engelleme edeceğinden “güvenli” olduğunu söyledi. Ukrayna hükümeti ise çarşamba günü 30 günlük yabansı nakız ilan etti. Chobanian, “finansal ürkü çok faziletkâr” diye niteleyerek, Ukrayna’nın zenginlerinin “nakitten çıkmak istediğini” söyledi.

Varlıklarını siper altına kabul etmek talip birçok emanet, emin liman olarak saklı yazı paralara yöneliyor. Coin Desk’mağara haberine göre zenginlerin odağında ise USDT var. Elan bilahare bu stablecoin’den Bitcoin evet dahi Ethereum’a geçiş yarmak istiyorlar. Ancak USDT arzı az çok vabeste, bu nedenle üstelik alıcılar %4 henüz yüksek fiyattan birlikte çalım yapamıyor. finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre buut Ukrayna’nın servet biriminin değer kaybetmesiyle henüz da kötüye gidiyor.

Grivna 16 Gücük Ay’tan bu yana, belirsizliklerin sürmesi ve gerilimin artmasıyla %6 değer kaybetti. 

Chobanian, “Ukrayna’da şimdi akça bulundurmak az çok riskli” dedi. Devamında, “insanlar hükümete güvenmiyor. Bankacılık sistemine güvenmiyor. Yerli servet birimine güvenmiyor” ifadelerini kullandı. Genişlik kötü senaryoda Ukrayna’birlikte genel ağ ve tamlık bankacılık sistemi çökebilir. Bu nedenle de kripto nukut tehlikesiz liman adına görülüyor.

Milyonlarca dolar nakit

Chobanian, “insanların şişman bir bölümünün saklı yazı paralar dışında tıpkısı seçeneği bulunmayan” dedi. Henüz ilk saklı yazı servet yatırımı yapmış olanlar, güvende hissediyor ve diğerleri müşkülat yaşasa üstelik kripto mal satın almak istiyor.

Açıklamasında, “saklı yazı paralara antre ayırmak isteyen milyonlarca dolar nakitten bahsediyoruz. Tıpkısı zamanda kripto paralarını harcamak isteyen az daha hiçkimse yok” ifadelerine düzlük verdi. Akse içre kripto paraların potansiyelleri olduğunu söyleyen Chobanian, ülkede envestisman eksikliğinin ve andıran vadede kontra konuşu gelişmelerin etkili olacağını açıkladı. Fakat blockchain şirketleri Ukrayna’birlikte fırsatlar bulabilir.

Kuna’nın yer nazik sorununun, grivna ile prosedür yapıyor olması olduğunu belirten Chobanian, “hiçkimse demin çekişme içinde Ukrayna’nın bankacılık sistemiyle aksata yapmak istemiyor” dedi. Bu nedenle köşeye sıkışan Kuna’nın %90’ı Ukrayna’üstelik mevcut 400 bin çalışkan hesabı var.

Ukrayna’da sokakların boş olduğunu belirten Chobanian, iş insanları ve kripto yatırımcıları üzere birçok ensesi kalın insanın Ukrayna’yı terk ettiğini dile getirdi. Fakat bir nice yaşama ailelerini ensiz dışına göndermiş olsa da, Ukrayna’da kaldı.

Piyasalar karmakarışık oldu: Değerli fırladı

 

Rusya’nın saldırısı sonrası Avrupa’de gaz fiyatları yükseldi

 

Ukrayna’daki savaşın temel sebebi

 

Share: