Trans yağ açıklamasına haram, gıdaların düzeltme özelliğine izin

Dayanıklı haddinden fazla besin maddesinin ambalajında ​​kayran düz ‘trans yağ yoktur’ ibaresinin kaldırılması için tarlağı hazırlandı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın, gıda ambalajında ​​’trans yağ’ ibaresini kısaltmak üzere hazırladığı tarlasında ay rıca etiketlerden bile kaldırılması öneri edildi.

Dünya’dan Ulvi Ekber Yıldırım’ın haberine bakarak, taslak bu haliyle akseptans edilirse gıda ürünlerinde ‘trans yağ’ olsa üstelik olmasa birlikte etikete yazılamayacak ve bitiren trans yağ olup olmadığını bilemeyecek.

Nezaret onaylama ‘Türk Gıda Kodeksi Besin Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinde Uymazlık Yapılmasına Dair Yönetmelik’ taslağı bakanlığın internet sitesi görüşe açıldı.

Bakanlığın dönmek istediği uygulamadaki 35. maddesinin aşağıda sunulan bölümü:

BAP 35 – (1) Mecburi beslenme bildirimi aşağıdaki bilgilerden oluşur: a) Erke değeri. b) Yağ, doymuş yağ, karbonhidrat, şekerler, protein ve sodyum klorür miktarı.

c) Tuz içeriğinin çabucak gıdanın doğasında bulunan sodyumdan kaynaklandığı bu duruma bakarak ayrıksı aynı yerde aşındırmak kemirmek bildirimine çok andıran tıpkı yerde meydan alabilir.

ç) Farklı mevzuatın hükümleri ara vermek kaydıyla, bu maddenin bir numara fıkrasının (b) bendinde belirtilen katma yerine çabucak ilgilendiren azık kodeksinde sürülebilir yağ / margarinler, alçak yağlar, nebati yağlar ve bu yağları içeren gıdaların yüzde 2’den çok trans yağ içermesi yerinde trans yağ miktarı bildirilir.

Yapılan tetkikat, trans yağların kayırıcı sağlığı üzerinde menfi etkileri olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle Kanada, AB’nin bazen ülkelerinde kullanımı yasaklanan trans yağ, Türkiye’bile ağız ağıza haram değil.

Yüzdelik 2’nin üstünde kullanımı yasak

Ekincilik ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 7 Mayıs 2020 günlü Resmi Gazete’birlikte yayınlanan Türk Gıda Kodeksi Gıdalara Vitaminler, Minareller ve Makul Özge Öğelerin Eklenmesi Üzerine Yönetmelikte Fark Yapılmasına Dair Talimatname ile yüzde 2 ile sınırlandırıldı. Yüzde 2’nin üstünde kullanımı haram. Yüzdelik 2’nin altında ise etikete yazılıyordu. Fakat artık yazılamayacak.

Türkiye Besin Dernekleri Federasyonu yetkilileri yapılacak değişikliğin akıllıca olmadığını, hele merdiven altı veya anahtar dışı olarak nitelendirilen ürünlerde trans yağların kullanıldığını belirtiyor.

Bakanlığa bakarak: İbare tüketiciyi yanlış yönlendiriyor

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Azık ve Kontrol Umumi Müdürü Harun Seçme aranjman ile ilişkin olarak şunları söyledi:

“Bu düzenleme ile ‘trans yağ yoktur’ ibaresini kaldırıyoruz. Elhak trans yağ kullanımını yüzde 2 ile sınırlandırdık. Bu haddinden fazla büyük aynı düzenleme. Yağ olan bir gıdada yüzde 2’nin altında trans yağ olması ancak analizle belirleme edilebilir. Trans yağ olma olasılığı çokça bağan. Etikete ‘trans yağ yoktur’ diyerek yazıldığında tüketicide yanlış alacak yaratabilir. Gayrı ürünlerde trans yağ varmış kadar benzeri algı oluşuyor. Bunu menetmek istiyoruz. AKARSU, April 2021’birlikte bu uygulamaya geçecek, biz 1 Ocak itibariyle eski olacağız. Geçmişte, GDO ile ilgilendiren eş benzeri genişlik yaşanmıştı. Türkiye’üstelik gıdalarda GDO kullanımı yasak. Gâh üreticiler gıda etiketine ‘GDO yoktur’ diye yazınca diğerleri için haksız rekabete sebep peki diyerek kaldırılmıştı.”

Kanuncu namına yüzde 2’nin üstünde trans yağ kullanımının yasak olduğunu belirten Herhangi Bir, denetimlerde yüzde 2’nin üstüne kanuncu işlem yapıldığını söyledi.

Gıdaların ıslah özelliği belirtilecek

Ekincilik ve Orman Bakanlığı marifetiyle hazırlanan talimatname taslağı ile gıdaların otama edici ve ıslah özelliğine erbap olduğuna dair brifing yasağı üstelik kaldırılıyor. Taslak ile Türk Azık Kodeksi Azık Etiketleme ve Tüketicileri Brifing Yönetmeliğinin 7. maddesinin 3. fıkrası yürürlükten kaldırılacak.

Yürürlükten kaldırılan kanun maddesi şöyle: “Hususi beslenme amaçlı gıdalar ile ait mevzuat hükümleri hafi beklemek kaydıyla, gıdanın tıpkı hastalığı önleme, otama ika veya düzeltme özelliğine erbap olduğuna dair brifing yapılamaz, bu zümre özelliklere atıfta bulunulamaz.”

Bu fıkranın yürürlükten kaldırılması ile gıdaların önleme, otama edici ve iyileştirici benzin bilgilendirme yapılmasına izin verilmiş olacak.

Gıdalardaki trans yağ miktarı sınırlaması yürürlükte

 

GDO’ya ‘helal freni’

 

Share: