Trafikte bakir gün!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu  imzasıyla 81 ülke valiliği, yer güven müdürlükleri ve el jandarmakomutanlıklarına  “Evvel Gelgeç Uygulaması” konulu sirküler gönderildi. Genelgede, sabık sene ekim ayında 298 mahdut Karayolları Gidiş Geliş  Kanunu’nun 74’üncü maddesinde farklılık yapıldığı hatırlatıldı.

Buna göre, “Sürücüler, görevli bir can veya ışıklı trafik işareti  yoksuz ancak trafik işareti ve levhalarıyla lokalize munsap giriş ve  çıkışlarıyla yolcu ve meslek geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan  sabık yahut teslim etmek amacıyla kâin yayalara durarak evvel geçiş hakkını yöneltmek  zorundadır” hükmünün getirildiği belirtildi. 

Genelgeyle, trafikte bulaşıcı önceliğine özen çekilmesine ilişik  hazırlanan “Önceki Geçici” görsellerinin, sürücülerin görebileceği şekilde arızi ve  meslek geçitlerinin önüne çizilmesi istendi. Şeritlere ve geçiş çizgilerinin önüne   çizilecek bu görsellerle sürücülere “önceliğin yayalarda olduğu” uyarısı  yapılacak.

Bu kampanyanın yıl boyunca etkisini sürdürmesi amacıyla sâri ve okul  geçitleri öncesinde sürücülerin saha ve mesnet işaretleriyle uyarılarak bu  alanlarda yavaşlamaları ve durarak yayalara geçiş üstünlüğü vermeleri sağlanacak.

ŞERİTLERE VE GEÇİŞ ÇİZGİLERİNİN ÖNÜNE ÇİZİLECEK 

Genelgede,  sefer imal ve bakımından sorumlu kuruluşlarla  (uray/karayolları) koordineli yapılması gereken çalı?malar sıralandı. Buna bakarak, bulaşan ve okul geçitlerinin bulunduğu noktalarda tayin  edilen ufki ve amudi anıştırma eksikleri kısa sürede giderilecek.

Sürücülerin, bulaşıcı ve meslek geçidine yaklaşırken güvenle   yavaşlayabileceği ve durabileceği akıllıca meydanlık göz önüne alınarak uyarılması  sağlanacak. Bu kapsamda “Ilk Yolcu” görselleri şeritlere ve intikal çizgilerinin  önüne uygun şekilde çizdirilecek.

Share: