TMSF kapatılan “evim şirketleri” amacıyla 698 milyon TL aktardı

TMSF’den yapılan açıklamaya bakarak, Bankacılık Düzenleme ve Fal Kurumu (BDDK), kamuoyunda “evim şirketleri” adına aşina ve ilişik mevzuattaki vacip şartları taşımayan 20 şirketin arıtma işlemleri için TMSF’yi görevlendirmişti.

15 April 2022’da TBMM’de kabul edilen kanuni düzenlemeyle yıpranmamış bir hal üretilmiş oldu. Arıtma işlemleri bitmeme fail 20 “tasarruf finansman şirketi”ndeki kestirmece 44 bin sözleşmenin faaliyetlerine bitmeme eden şirketlere devredilmesine karar verildi.

söz konusu kanunun yürürlüğe girmesinden sonraları Artırım Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), kapatılan 20 firmadaki tahminî 44 bin sözleşmenin yüzde 90’ını faaliyetlerini sürdüren şirketlere zaman işlemlerini tamamladı ve müşteriler SMS ile bilgilendirildi.

Elan devredilemeyen sözleşmelerdeki eksiklerin tamamlanması için çalışılıyor. Yeryüzü güdük sürede bütün dosyaların eskimemiş şirketlere devrinin bitirilmesi hedefleniyor.

TMSF kapatılan şirketlerin tasfiye komisyonlarına 698 milyon TL aktardı. Sözleşmesini devralan yeni şirkette aylamak talip ve istemeyen müşteriler için bugüne büyüklüğünde yapılan ödemeler hep 269 milyon TL’ye ulaştı.

Sözleşmeleri devralan şirketler, devam etmek istemeyen müşterilerin tağyir dilekçelerini arıtma masalarına iadeli etmeye devam ediyor. Mülga şirketlerin arıtma masalarına, bugüne büyüklüğünde 13 bin 611 sayı konvansiyon iadeli edildi.

Bakir şirketlerle aylamak istemeyenlere, tasfiye masaları eliyle bugüne kadar toplanmış 262 milyon TL ödendi. Yeni şirketlerle barışma imzalayan 576 almaç için ise 7,1 milyon TL mudiler hesabına devralan şirketlere aktarıldı.

Mutabakatları yapılan ve incelemesi tamamlanan sözleşmelerin tutarları ilgilendiren şirketlere aktarılmaya veya müşterilerin hesaplarına yatırılmaya bitmeme ediliyor. Süreç içerisinde iletişim bilgileri değişen müşterilerin, sözleşmelerini devralan kullanılmamış şirketlere başvurarak bilgilerini güncellemesi gerekiyor.

TMSF, Bakir Dünya Keyif Hizmetleri’ni satışa çıkardı!

 

TMSF’den Aynes Gıda’yla ilgili as kararı

 

Paydaşlık fonları bile TMSF güvencesine alınacak

 

Share: