Gana’da iki dirilik Marburg hummasından hayatını kaybetti

Acun Esenlik Örgütü’nden (DSÖ) yapılan açıklamada, ülkenin Ashanti bölgesinde 2 kişinin Ebola’evet eş bire bir salgından öldüğü bilgisi verildi.

Bu kişilere yapılan Marburg humması testlerin pozitif çıktığı dökme açıklamada, vakaların doğrulanması amacıyla bu sonuçların Senegal’deki bire bir laboratuvara gönderildiği ifade edildi.

Vakalarda edim, çığlık, mide bulantısı ve kusma gibi semptomların görüldüğü kaydedildi.

TRT Haber’in haberine bakarak Gün Batısı Afrika’da Ağustos 2021’de ilk defa tanıdık Marburg humması, 2014-2016 ve 2021’de tanıdık Ebola salgınının de huruç noktası olan Gine’nin güneyindeki Gueckedou bölgesinde tespit edilmişti.

Ölüm oranı yüzdelik 90’a büyüklüğünde çıkabiliyor

Ebola’nın mail akraba türü olduğu tamlanan Marburg virüsü, ilk kez 1967’de Almanya’nın Marburg kentindeki bir laboratuvarda tespit edilmişti.

Semere yarasaları vasıtasıyla bulaşıcı Marburg humması, insanlar beyninde üstelik enfekte kişilerin gövde sıvıları veya teması aracılığıyla yayılıyor.

Enfekte kişilerde faziletli dağ, biberli kafa ağrısı, halsizlik, gaseyan gibi etkiler fücceten ortaya çıkıyor ve bir nice hastada 7 dönem içinde acı hemorajik belirtiler gelişiyor. Aşısı evet üstelik hususi benzeri tedavisi sıfır Marburg hummasında ölüm oranı ise yüzde 23 ila yüzde 90 beyninde değişebiliyor.

Virüsün geçmiş tespit edildiği 1967’den bu yana Cenup ve Şark Afrika ile Avrupa’birlikte 12 Marburg vakası görüldü. Angola’üstelik 2005’te görülen Marburg humması salgınında, hastalığa yakalanan 252 kişinin yüzdelik 90’ı yaşamını yitirmişti.

Garp Afrika ülkesi Sierra Leone’da 2018’de ayrımsız yarasada virüse rastlansa üstelik insanlar beyninde temas vaka kayda geçmemişti.

Tıpkısı birey 155 kişiye taşıdı! Yeni kâbusun adı: Marburg…

 

“Marburg Humması”na tutkun evvel ahiret yolculuğu Gine’de gerçekleşti

 

Share: