Avusturya’da, Srebrenitsa katliamı ‘soykırım’ car edildi

Avusturya Millî Meclisinde yapılan oturumda Srebrenitsa soykırımının anılmasına ait takrir fikir birliği ile kabul edildi.

Mecliste sandalyesi mevcut 4 parti, 1995’da Bosna Hersek’mağara Srebrenitsa kenti ve çevresinde 8 binden çok sivilin katledilmesinin soykırım namına anılması amacıyla takrir hazırladı.

​​​​​​​”11 Temmuz Srebrenitsa Soykırım Günü”

Ekstrem sağcılar karışma parlamentoda mandepsi edilen eksiksiz partilerin oylarıyla önerge akseptans edildi. Akseptans edilen önerge doğrultusunda temas yıl “11 Orak Ayı Srebrenitsa Soykırım Günü” yerine akseptans edilecek ve mecliste anma yapılacak.

Içtimai Demokrat Parti (SPÖ) Mebus Herald Troch, mecliste alınan kararı kıvançla karşıladıklarını belirterek, bir misil daha Srebrenitsa’da işlenen soykırımı kınadı.

Yeşiller Partisinden Ewa Ernst-Dziedzic üstelik Avusturya meclisinde, 8 binden fazla ayvaz ve gencin katledildiği soykırımın görüşülüp akseptans edilmesinin eke ayrımsız evolüsyon olduğunun altını çizdi.

“Ayrıksı mevki meclislerinde birlikte eş adımlar atılmalı”

Ayni partiden Bedrana Ribo da Avusturya’da alınan bu kararın ayrıksı büyüklük meclislerinde de alınması temennisinde bulunarak, çarpışma suçu işleyenlerin bire bir dönüş yaptıklarından dolayı adalete adisyon vereceklerini unutmamaları gerektiğini söyledi.

Önerge, Avusturya’daki Bosna Herseklilerin çatı kuruluşu Consilium Bosniacum marifetiyle yaklaşık iki yıldır ölçülü çok cepheli himmet ve haddinden fazla sayıda milletvekiliyle yapılan görüşmeler sonucunda meclise taşındı.​​​​​​​

Srebrenitsa’de ne oldu?

Srebrenitsa’nın 11 Orak Ayı 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince obstrüksiyon edilmesinin ardından Birleşmiş Milel (BM) bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, henüz sonra Sırplara doğrulama edildi.

Avrat ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına cevaz veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık alanlar, fabrikalar ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar, dolgun mezarlara gömüldü.

Savaşın peşi sıra kayıpları nail olmak için başlatılan çalışmalarda, dolgun mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından rastgele yıl 11 Orak Ayı’birlikte Potoçari Anıt Mezarlığı’nda planlı törenle toprağa veriliyor.

Potoçari Abide Mezarlığı’nda 6 bin 671 genosit kurbanının mezarı bulunuyor.

Kılıçdaroğlu: Srebrenitsa’yı unutmayacağız

 

Erdoğan, Srebrenitsa kurbanları üzere fikir yayımladı

 

Kosova Meclisi “Srebrenitsa” soykırımının kınanmasını onayladı

 

Share: