Söz tatilinde villa kiralayacaklara sahte zar uyarısı

Aşina online rezervasyon sitelerini birebir kopyalayarak iskontolu ve çakaralmaz ilanlarla tatil planı fethetmek isteyenleri dolandırmaya çalışan siber suçlulara cebin uyarıda mevcut Laykon Enformatik Faaliyetler Direktörü Alaz Akkoyunlu, hilekâr e-postalara, telefon görüşmelerine, yapmacıklı web sitelerine ve toplumsal medyadaki reklamlara cebin temkinli olunması gerektiğini söyledi.Kabine toplantısı ardından kortej tatili 9 güne uzatıldı. 9 günlük söz tatili amacıyla otel namına daha uygun benzeri mütenavip adına kiralık villaları yeğleme fail vatandaşlar, siber dolandırıcıların hedefi oluyor. Vatandaşlar, ayrıntılı alay tatiline hazırlanırken siber dolandırıcılar bile online ayırtma sitelerini uygun kopyalayıp iskontolu ve daha kızgın ilanlarla dinlence planı beğenmek isteyenleri dolandırmaya çalışıyor. Laykon Bilişim Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, ayyar e-postalara, telefon görüşmelerine, sahte web sitelerine sosyal medyadaki reklamlara ve kontrol motorlarındaki yapmacıklı kent reklamlarına cebin temkinli olunması gerektiğini belirtti.

TEMEL SİTELERDEKİ VİLLA FOTOĞRAFLARINI KULLANIP YARI FİYATINA SUNUYORLAR

9 güne uzatılan söz tatilini, denize fethetmek ve güneşlenmek üzere iri tıpkısı havuza erbap sahil villasında kılmak, tamlık yılın yorgunluğunu atmak isteyenlerin arz balaban hayalleri arasında. Fakat son zamanlarda her an mütezayit sayıda birçok kişi, binlerce liraya kiraladıkları villanın gerçekte hiç olmadığını ve rezervasyon yaptıkları web sitesinin ortadan kaybolduğunu ayırt ettikleri üzere dinlence planları kabusa dönüşüyor. Kurban Bayramı tatilini mahmul mahmul görmek isteyenleri, alışılmamış benzeri format olan bu pazardaki dolandırılma potansiyelinin farkında olmaları konusunda uyaran Laykon Bilişim Cerrahi Müdahale Direktörü Alev Akkoyunlu, “Düzme web sitelerinde, karakteristik yerine saha adı, ‘yaz’, ‘saraka’ ‘Kurban Bayramı’ ‘villa’ veya ‘kiralık’ üzere anahtar kelimelerin karışımını içeren ve resmi site kabilinden zahirî esma bulunuyor. Meşru villaların detayları genellikle başka sitelerden çalınıyor. İlk başlarda dolandırıcıların web siteleri müptedi görünüyordu ve çokça aşkın çaba harcama edilmiyordu. Imdi resmi web sitelerini şümullü bir şekilde kopyalıyorlar ve benzer değişik tıpkısı web sitesi adı kullanıyorlar. Dolandırıcılar, talebin arzı aşması yerinde fiyatların yükselebileceği Ege ve Akdeniz’deki pop tatil beldelerini hedefliyor. Kararsızlık uyandırmamak amacıyla fiyatlar doğru aralıklarda tutuluyor ve emniyetsiz fiyatlar gösterilmiyor. Bire Bir villa başka bire bir sitede 30.000 TL’ye para olurken dolandırıcılar ayrımsız villayı 15.000 TL’ye sunuyorlar” açıklamasında bulundu.

9 GÜNCE KURBAN BAYRAMI TATİLİNDE VİLLA KİRALAYACAKLARA  7 UYARI

Saraka tatilinde villa kiralamayı planlayanların temkinli olması gerektiğini belirten Alaz Akkoyunlu, 7 uyarıda bulunarak şu bilgileri verdi:

“Banka havalesi ile ifa yapmaktan kaçının. Kredi yahut banka kartınızı kullanın. Seçme ahit mevhum anaç ile işlem yapın.

“Tatile basit günler kala, ayırtma yapmanın heyecanına kapılarak hızlıca kaymak amacıyla saha ayırmaya odaklanırsınız. Konaklamayı planladığınız bölgedeki gayrı eş villaların fiyatlarını kesinkes taharri edin. Kiralamak istediğiniz villa gayrı villalardan haddinden fazla daha düşükse veya müstacelen rezervasyon yaptırmanız gerekiyorsa, nedenini sorgulayın. İçgüdülerinize güvenin. Gerçeklik olamayacak büyüklüğünde dolgunca görünen teklifler genellikle temel değildir.

“Bu amaçla açılan yapmacıklı web siteleri, aslında kâin olmayan ekstrem villaların ve dairelerin fotoğraflarını kullanabilir. Bunlar genellikle indirimli fiyatlarla sunulur ve asla iade edilmeyen depozito gerektirir. Mümkünse, direkt TÜRSAB üyesi olan hatırlı tıpkısı seyahat şirketi evet üstelik acentesi vasıtasıyla rezervasyon yaptırın. Her ahit bildik web sitelerini ve uygulamaları kullanın.

“Mülkün sahibini ve ayrıntılarını öğrendikten bilahare, biraz araştırı düzenlemek üzere Google’da kontrol yapın. Google haritalarda adresi doğrulayabilir ve çıkmaz görünümü özelliğini kullanabilirsiniz. İlanlardaki fotoğrafların sokak görünümündeki görsellerle eşleşip eşleşmediğini taharri edin.

“Villa için ayırtma yaptığınızda imzalamanız amacıyla size bir ayırtma sözleşmesi gönderilmelidir. Bu, tatilin hüküm ve koşullarını asıl hatlarıyla belirtir ve tesis adresi üzere ayrıntıları içermelidir.

“Siz kiraladıktan sonra mülkün müsaitlik takviminin güncellenmesi gerekir. Eğer güncellenmiyorsa nazik bir ihtimalle bir tarihlerde yüz kere kere değişik kişilere kiralanacaktır.

“Mülkün fotoğrafları amacıyla aksine görsel arama yapın. Görsele esen tıklayın ve ‘Google içre fotoğraf ara’ seçeneğini seçin. Ayrımsız fotoğrafın biraz farklı dünyalık amacıyla kullanıldığını görürseniz, galiba tıpkısı dolandırıcılıktır.”

Cumhur Reisi Erdoğan, söz tatilinin 9 güne uzatıldığını duyurdu

 

İşte otellerde küçümseme tatilinin faturası: 800 TL’den başlıyor!

 

Minimum ecir, saraka tatili ve emekliye remiks zaman mahsus olacak

 

Share: